lekeler.gen.tr https://www.lekeler.gen.tr Leke, Leke Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, lekeler.gen.tr Fri, 17 Nov 2017 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Bebeklerde Doğum Lekesi Nasıl Geçer https://www.lekeler.gen.tr/bebeklerde-dogum-lekesi-nasil-gecer.html Sat, 13 Oct 2018 07:19:39 +0000 Bebeklerde doğum lekesi nasıl geçer sorusu sık sorulan sorulardan biridir. Doğum lekesi yenidoğan bir çok bebekte görülmektedir. Doğduktan sonra ilk haftalarda bu lekeler çıkmaktadır. Kahverengi, mor, pembe, mavi gibi renkler Bebeklerde doğum lekesi nasıl geçer sorusu sık sorulan sorulardan biridir. Doğum lekesi yenidoğan bir çok bebekte görülmektedir. Doğduktan sonra ilk haftalarda bu lekeler çıkmaktadır. Kahverengi, mor, pembe, mavi gibi renklerde ortaya çıkmaktadır. Birçok deri lekesi sorun teşkil etmemektedir ve bebek büyüdükçe zamanla kendiliğinden kaybolmaktadır. Fakat bazı doğum lekeleri bebeğin yaşamı boyunca kalabilmektedir. En sık görülen doğum lekesi somon lekesidir.

Bebeklerde hemanjiyom doğum lekesi,

Hemanjiyom, halk arasında çilek lekesi olarak da bilinmektedir. Bebeklerde doğumdan sonra ilk 1 - 4 haftasında ortaya çıkmakta 9 - 10 yaşlarında ise tamamıyla gerilemektedir. Kızlarda erkeklere nazaran 3 kat daha sık görülmektedir. Zamanından önce doğan bebeklerde ve ikizlerde görülme sıklığı daha fazladır. Hermajiyomlar deride kan damarlarının artışına bağlı olarak ortaya çıkan oluşumlardır. Bu oluşumların görünümleri derideki derinliğine göre değişiklik göstermektedir. Yüzeysel olanlar, parlak kırmızı ve yüzeyi pürüzlü biçimde görünürken derin olanlar daha çok yüzeyi düzgün, mavi veya mor renkli olanlar, doktor tarafından değerlendirilerek gerekli araştırmalardan sonra mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir. En sık kullanılan tedaviler arasında ağızdan alınan ya da hemanjiyom içine enjekte edilen kortikosteroidlerdir. Diğer tedavi yöntemleri ise lazer tedavisi ve nadir olarak cerrahi operasyon yer almaktadır. Seçilecek tedavi yöntemi hemanjiyom lekenin yerleşmiş olduğu bölgeye, yaşa ve görünüme göre değişmektedir. Fakat mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesinin ardından tedavi gerekip gerekmediğine karar verilecektir. Hemajiyomlar tipik olarak ilk 1 - 8 ay arası büyümekte ve çoğunlukla 1 - 3 yaş arası gerilemeye başlamaktadır. Yaklaşık olarak % 50' si 5, % 90' ı 9 yaşında tamamı ile kaybolmaktadır.

Bebeklerde mongol doğum lekesi,

Leke doğumda saptanmaktadır. Kız ve erkekte eşit sıklıkta görülmektedir. Koyu renkli bebeklerde görülme riski daha sıktır. Mongol lekesi, bebeğin kuyruk sokumu, kalçaları ve bel kısmında görülmekte ve mavi -  mor renk değişikliğini ifade etmektedir. Ebeveynleri ilk görüşte korkutmaktadır ancak sık görülen masum bir doğum lekesidir.

Bebeklerde şarap doğum lekesi,

Portwine stain, veya nevüs flammeus olarak da adlandırılmaktadır. Doğumda saptanır ve kişinin hayatı boyunca devam etmektedir. Her iki cinsiyette de eşit oranda görülmektedir. Bariz olarak görülen bir risk faktörü bulunmamaktadır. Halk arasında gül lekesi olarakda bilinen şarap lekesi, derideki damarlarda genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan bir doğum lekesidir. Daha çok mora benzeyen bu doğum izleri vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkmaktadır fakat en sık yüz bölgesine yerleşim göstermektedir. Bebek büyüdükçe leke de orantılı olarak büyümektedir. Ani büyüme ya da kendiliğinden gerileme gözlenmemektedir. Klinik olarak keskin sınırlı ve kırmızı veya mor renkli leke şeklinde görülmektedir. Çoğunlukla kozmetik görünüm dışında sorun teşkil etmeyen şarap lekesi, yüze yerleştiğinde ise çok nadir olarak göz ve nörolojik olarak yani sinir sistemi problemlere yol açabilmektedir. Bu durum sturge weber sendromu olarak da bilinmektedir. Ender olarak bu lezyonlar alttaki yumuşak doku ya da kemiğin aşırı derecede büyümesiyle birliktelik göstermekte ve bu da klippel treunanay sendromu olarak da bilinmektedir. Klinik görünüm ile şarap lekesinin tanısına konulabilmektedir. Fakat beraberinde gelen diğer hastalıklar açısından bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile radyolojik yöntemlere başvurmak gerekebilmektedir. Suya dayanıklı kozmetik kremler ile kapatılabilmektedir ve bunun standart başarı oranları kişiden kişiye değişen lazer de bir tedavi seçeneğidir. Şarap lekesinin zamanla rengi koyulaşabilmekte ve kalınlaşarak deriden kabarık bir hal almaktadır. Kalıcı olduğu için kendiliğinden gerile]]> İbrahim Saraçoğlu Cilt Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/ibrahim-saracoglu-cilt-lekeleri.html Sun, 14 Oct 2018 01:24:58 +0000 İbrahim Saraçoğlu cilt lekeleri; Ciltte gelişen ve olan deformasyondan dolayı ciltte lekeler oluşur. Güneş yada doğum gibi faktörlerden cilt leke oluşmasına neden olmaktadır. Leke oluşan kişide öz güven eksikliğine neden olur İbrahim Saraçoğlu cilt lekeleri; Ciltte gelişen ve olan deformasyondan dolayı ciltte lekeler oluşur. Güneş yada doğum gibi faktörlerden cilt leke oluşmasına neden olmaktadır. Leke oluşan kişide öz güven eksikliğine neden olur. İbrahim Saraçoğlu cilt lekeleri için tavsiye etmiş olduğu maskeler çok iyi bir sonuç verebiliyor. Bu maskeleri cildinizin de leke bulunan yerlere ve yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Alerji uyarısı: doğum ve cilt lekeleri için tavsiye edilen maskelerin içeriğinde cildinize alerjiye sebep olacak madde var ise kullanmayınız. Alerji testi uygulamanızda yarar var. Maskenin hazırlanmasından sonra bileğinize biraz sürerek reaksiyon oluşup oluşmayacağını test ediniz.

İbrahim Saraçoğlu cilt lekeleri gül maskesi 
Ciltte oluşan doğum ve güneş lekeleri gül maskesini çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçermiş olduğu bal ve kil sayesinde cildinize güzellik desteği sağlamaktadır. Ki özellikle ölü deriyi temizler ve cildi canlandırılmaya yardımcı olmaktadır. Bal ise ciltteki karışıklık oluşmasını engeller ve cildi nemlendirir. Maskede kullanılan gül ise canlı ve parlak bir cilt için oldukça etkilidir.
 • 10 adet doğal kırmızı gülün yaprağı
 • Bal 1 çay kaşığı
 • Kil 100 gram
 • 1 Su bardağı kaynar su
Gül maskesi hazırlanışı ve uygulanışı
1 su bardağı kaynamış olan suyun içerisine 10 adet kırmızı gül yaprağını ekleyin. Önemli olan güllerin doğal olmasıdır. Bunu tespit etmenin en iyi şekli ise kokusunun olmasıdır. Kaynayan su da gül yapraklarını 5 dakika daha tutun. Sonrasında suyu bir köşeye alın. Ardından suyun soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra 100 gramlık kili bir kaseye koyarak, 7 adet yemek kaşığı hazırlamış olduğunuz suyu ekleyin. Kilin kıvamı krem gibi olana kadar karıştırın. Dikkat edilmesi gereken kil kesinlikle cıvık olmamalıdır. Devamında 1 adet çay kaşığı balı killi karışımın içine ekleyin. Tekrardan güzelce karıştırmaya devam edin. Hazır olan karışımı temiz ellerle cildinize uygulayın. Cildinizde 10-15 dakika bekletin. Sonrasında bol su ile durulayın.

İbrahim Saraçoğlu cilt lekeleri için sirke ve soğan maskesi
 • Cam kavanozda olan elma sirkesinden 1  çay bardağı 
 • Soğanın cücük bölümünden 2 adet
Sirke ve soğan maskesi hazırlanışı ve uygulanışı
Soğanın cücüklerinin suyu çıkartınız. Bunu yapmanın en iyi yolu soğanı rendeleyerek sonrasında suyunu sıkabilirsiniz. Çıkan suyu 1 adet çay bardağı elma sirkesinin içine ekleyin ve karıştıralım. Yapmış olduğumuz bu losyonu cildimize akşamları sürebiliriz. Cildimizde 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile güzelce yıkayın. İsterseniz bütün bir gece cildinizde bekletebilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu cilt lekeleri için sirke ve soğan maskesini 2-3 kere gün içerisinde uygulayabilirsiniz. Ayrıca ciltteki lekeler kaybolana kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.
]]>
Ciltteki Siyah Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/ciltteki-siyah-lekeler.html Sun, 14 Oct 2018 12:26:51 +0000 Ciltteki siyah kekeler, durumuna melasma adı verilir. Bu can sıkıcı siyah lekelenmeler, yüzde çene, alın ve üst dudak bölgesinde daha sıkılıkla oluşmaktadır. Bu durum esmer tenli kadınlarda çok daha fazla oluşmakt Ciltteki siyah kekeler, durumuna melasma adı verilir. Bu can sıkıcı siyah lekelenmeler, yüzde çene, alın ve üst dudak bölgesinde daha sıkılıkla oluşmaktadır. Bu durum esmer tenli kadınlarda çok daha fazla oluşmaktadır. Gebelik durumunda da aynı lekelere rastlamak mümkündür. Ciltte siyah lekelenmelerin asıl nedeni tam olarak bilinmemekle beraber hormon değişimleri, genetik ve korunmasız uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma nedeni ile daha belirgin bir şekilde ortaya çıktığı kesindir.

Ciltte siyah lekeler neden oluşur 

Ciltteki siyah lekeler cildin bir şekilde pigmentasyonu olup dalgalı ve net olmayan bir cilt görüntüsü ortaya çıkarmaktadır. Yaşı ilerleyen kadınlarda ve erkeklerin bir kısmında da görülmektedir. Maalesef tam anlamıyla kesin ve kalıcı bir tedavi yöntemi yoktur. Kadınlar için cilt güzelliği ve duru bir cilde sahip olmak çok önemlidir. Bu yüzden tam tedavi sağlanmasa da gözle görülür bir şekilde küçülme ve azalma sağlanabilmektedir.

Güneş ışınlarının tetiklemesi ile birlikte siyah lekelerin görünümünde kışın azalmalar olsa da yazın daha net bir şekilde ortaya çıkar. Ciltte bulunan melanin cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için ultraviyole ışınlarını emdiğinden dolayı, yazın siyah lekelerin görünümü artar. Cildin normal kısımları bronzlaşırken siyah lekeler daha da kararır. Siyah lekeler de genetik yatkınlık %30 civarında etkilidir. Alerjik reaksiyonlar da  önce kızarıklık ile başlayıp sonradan ciltteki siyah lekelere dönüşebilmektedir. Dudak üstü ve yüzdeki bazı bölgelere yapılan ağda gibi uygulamalar ve kullanılan bazı antibiyotiklerde ciltte siyah leke oluşumuna neden olmaktadır.

Ciltteki siyah lekeler nasıl tedavi edilir

Başarılı bir siyah leke tedavisi için güneş koruyucu ürün kullanımı, beyazlatıcı kremler ve uzun bir süreç gerekir. Siyah lekeler ciddi bir sağlık sorunu oluşturmayıp sadece cilt güzelliğini bozmaktadır. Bazı tropikal kremler son derece başarılıdır. Bazı siyah cilt lekeleri hormonların düzene girmesi ile kendiliğinden yok olmaktadır. Ciltte eşit ve dengeli bir renk düzeyi yaratmak için, hidrokinen içeren kremler kullanılmaktadır. Bu tür kremler eczanelerde reçetesiz satılmaktadır. Fakat kendi başınıza bu tür kremleri alıp kullanmanız önerilmez. Nedeni ise her cildin yapısı ve türü farklı olduğundan dolayı lekeyi dağıtmanız mümkündür. Bundan dolayı bir dermatolog ile görüşüp cilt tipinize uygun leke kremlerinden faydalanmalısınız.

Ciltte oluşan ilerlemiş düzeydeki siyah lekeler için, hidrokinon, tretinoin, kortikosteroid üçlemesini içeren kremleri doktorunuzdan reçetelendirerek temin edebilirsiniz.

Düzenli kullanmış olduğunuz bu tür kremlerin işe yaramaması ve sonuç vermemesi durumlarında, kimyasal peling ve lazerle cilt soyma gibi işlemleri yapan güvendiğiniz bir klinikten yardım alabilirsiniz. Bu yöntemler cildin üst tabakası olan epidermisi soymaya yöneliktir. Lekeler de büyük oranda azalma gözlemlenmektedir. Ayrıca yeni hücre oluşumu ve kolojen oluşumunu tetikleyen uygulamalar ile daha net ve taze bir cilde kavuşmanız da mümkündür. En etkili yöntemin güneşten korunmak olduğunu bilip kendi kafanıza göre uygulamalar ile cildinize daha ağır hasarlar vermemeniz de çok önemlidir

]]>
Göz Lekesi https://www.lekeler.gen.tr/goz-lekesi.html Mon, 15 Oct 2018 07:15:48 +0000 Göz Lekesi, Göz küresi veya göz yuvarlağındaki leke ya da noktalar gözün yüzeyinde diğer insanlar tarafından görülebilir herhangi bir renk değişikliğidir. Göz yüzeyindeki bu noktalar ciddi veya zararsız olabilen çe Göz Lekesi, Göz küresi veya göz yuvarlağındaki leke ya da noktalar gözün yüzeyinde diğer insanlar tarafından görülebilir herhangi bir renk değişikliğidir. Göz yüzeyindeki bu noktalar ciddi veya zararsız olabilen çeşitli hastalıklar veya koşullar nedeni ile ortaya çıkar ve altta yatan sebebe bağlı olarak kahverengi, pembe, kırmızı, beyaz ya da sarı gibi farklı renklerde görünebilir.

Göz Lekesi: Çoğu durumda, göz küresinde bu noktaların oluşumu zararsız ve basit olaylardan dolayı oluşur. Örneğin güçlü bir şekilde yapılan hapşırma ince ve yüzeyde seyreden kılcal damarların çatlamasına, göz yuvarlağında kırmızı lekelerin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bunun tersine bazı durumlarsa daha ciddidir ve kanser veya göz içindeki görüşü tehdit eden bir inflamasyona işaret edebilir.

Göz Lekesi Belirtileri: 

Her ne kadar zararsız olsa ve farklı belirtilere sebep olmasa da altta yatan nedene bağlı olarak farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Örneğin akıntı, kanama ve ağrı, ışığa karşı hassasiyet, blefarit denilen göz kapağındaki kaşıntı, iltihap, görme kaybı veya değişiklikleri, kızarmış göz veya gözler, kayan nesneler veya yanıp sönen ışıklar görme fark edilebilir.

Göz Lekesi Nedenleri: 

Küçük yaralanmalardan kansere kadar farklı sebepleri bulunmaktadır. Altta yatan nedenler ile ilişkili diğer belirtiler benzer olduğu için hangi faktörün sebep olduğunu belirleyebilmek için profesyonel bakım ve tedavi almanız gereklidir. Kısaca nedenlerinin neler olabileceğine değinilecek olursa;

Bunlar genellikle kalıcı hasar yada görüş kaybı ciddi herhangi bir duruma sebep olamazlar;

 • Axenfeld nerve loop (küçük çil benzeri yapılar)
 • Horner-Trantas noktalar (uzun süreli göz alerjilerinin neden olduğu gözün renkli kısmının kenarına yakın küçük beyaz veya sarımsı noktalar)
 • Eyedrops (kristalize olmuş ilaç tortulanması)
 • Pinguekuala (göz yüzeyi üzerinde bir yumru olarak görünen gözün nemli kaplama kısmındaki küçük, sarımsı-pembe iyi huylu büyümeler)
 • Nevüs (benler, gözün üzerine çile benzer kahverengi noktalar, lekeler)
 • Irka bağlı melanozis (kahverengi renkli düzensiz şekilli yamalar)
 • Pterjiyum (korneaya yakın gözün astarı üzerindeki kanserli olmayan beyaz büyümeler)
 • Senil kalsinozis (saat 3 ve yönündeki gri yamalar)
 • Skleral incelme
 • Subkonjonktival kanama (gözün beyaz kısmında kanama)

Göz küresindeki noktalara daha da ciddi olarak konjonktiva melanom, kornea ülserleri, konjonktival skuamöz karsinom, güneş hasarının meydana getirdiği prekanseröz yamalar, osteogenezis imperfekta, üveit ve iritis sebep olabilir.

Göz Lekesi Tedavisi: 

Görüldüğü gibi göz küresindeki lekelerin çok farklı sebepleri bulunabilmektedir. Bu çerçevede doğrudan bir tedavi seçeneği belirtilmesi mümkün değildir. En doğrusu alanında uzman bir göz doktoruna görünerek ve onun yönlendirmesiyle kapsamlı bir araştırmadan sonra tanı ve teşhisin yapılması ve rahatsızlığa göre özel tedavi ve ilaç seçeneklerinin belirlenerek tedaviye başlanmasıdır.

]]> Gebelikte Leke Gelmesi https://www.lekeler.gen.tr/gebelikte-leke-gelmesi.html Mon, 15 Oct 2018 09:50:25 +0000 Gebelikte leke gelmesi, Gebeliğin ilk başlangıcından itibaren ve sonuna kadar olan süreçte hiç bir kanama normal değildir. Kanama bir kaç damla bile olsa az diye önemsemek yapılmaması gereken bir davranış biçimidi Gebelikte leke gelmesi, Gebeliğin ilk başlangıcından itibaren ve sonuna kadar olan süreçte hiç bir kanama normal değildir. Kanama bir kaç damla bile olsa az diye önemsemek yapılmaması gereken bir davranış biçimidir. Gebelik sürecinde oluşan her kanama mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur. Ve mutlaka doktorunuza kontrol olmanız gerekir. Doktorunuz zaten gerekli incelemeleri muayene, ultrason ve bazı tetkikler yaparak sizi gerekli şekilde bilgilendirecektir.

Gebelikte leke gelmesi ne anlama gelir

Gebeliğin ilk 3 aylık dönemindeki süreçte kanamalar meydana gelir. Bu kanamaların nedenlerine bir göz atalım. Bu dönemde anne adaylarının pek çoğu böyle kanamalı bir dönem mutlaka geçirmiştir. Hamileliğin ilk belirtilerinden olan yerleşme kanaması rahimde gerçekleşen yerleşme anında kılcal bir damar çatlaması sonucunda oluşan lekelenme ve kanamadır. Yerleşme kanaması veya yerleşme lekesi, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi neticesinde oluşur. Yerleşme lekesi adet dönemiyle hemen hemen aynı tarihe denk geldiği için adet kanaması ile karıştırılmaması gerekir. Adet kanamasına kıyasla çok daha açık pembe renkli ve minik kanamalardır.

Asıl önemli olan gebelik sürecinde yerleşme kanamasından sonra oluşan kanamalardır. Yerleşme kanaması genellikle 4-6 haftalarda ortaya çıkar. 6. haftadan itibaren oluşan her kanama için mutlaka doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Doktorunuz gerekli muayene sürecinden sonra sizi net olarak bilgilendirecektir. 6. haftadan itibaren oluşan kanamalarda ve lekelenmelerde ultrasan muayenesine istinaden bebeğin kalp atışları duyuluyorsa endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

Bazı kanamalar ise plesental tutunmanın kaybedilmesi sonucunda gerçekleşir. Bazen çok şiddetli kanamalarda bile bebek süreci sonuna kadar sağlıklı bir şekilde götürebilmektedir. Bazen de lekelenme ile başlayan ve adet kanaması şeklinde artan kanamalar genellikle düşük habercisi olabilmektedir. Gebeliğin son zamanlarında oluşan lekelenmeler ise plesentadan kaynaklı sıkıntılar nedeni ile meydana gelmektedir. Yine gebeliğin son zamanlarında oluşan lekelenmeler  doğumun başlayacağı  anlamına da gelebilmektedir.

]]>
Bacaklardaki Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/bacaklardaki-lekeler.html Mon, 15 Oct 2018 19:12:42 +0000 Bacaklardaki Lekeler, genellikle yaz aylarında oluşarak kadınların bu durumdan endişelenmesine sebep olan ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan lekelerden de farksız olan bir problemdir. Bacaklarda oluşan batıklar ve beraberinde ol Bacaklardaki Lekeler, genellikle yaz aylarında oluşarak kadınların bu durumdan endişelenmesine sebep olan ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan lekelerden de farksız olan bir problemdir. Bacaklarda oluşan batıklar ve beraberinde oluşturduğu lekeler ve bacakların pürüzlü görülmesi kadınlar için oldukça can sıkan başa çıkılmazı zor bir problemdir. Bu lekelerin en önemli sebebi cildin kendini yenilemesi esnasında üst tabakada bulunan ölü derinin kalmasıdır.

Ağda ve epilasyon sonrası ortaya çıkan batıklar bir çok kadının problemi olarak görülmektedir. Çünkü görüntü açısından güzelliğe gölge düşüren batıklar ciltte lekelenmelere sebep olabiliyor. Leke oluşumunun en önemli sebeplerinden biri ağda ve epilasyon sırasında yapılan yanlışlıklar ile bacakta batık oluşmasına engel olamamaktır. Kılın yönünü bilerek yapılması gereken işlem epilatörlerde her yöne doğru yapıldığı için, kılın farklı yöne doğru çekilmesine neden olur. Ve bu durum ise batık oluşumuna zemin hazırlar. Batık oluşan bölge de hassas ise sivilce oluşmasına ve bu sayede bölgenin yara sonu lekelenmesine olanak verir. Ya da ciltte oluşan batığın tırnak ya da iğne ucu yardımı ile temizlenmesi için uğraşmak da batık bölgesinde leke kalmasına neden olabilir. Üst üste jilet kullanımı da cildi tahriş ederek ciltte leke bırakabilir. Fakat bu gibi durumların her kişide batık oluşturacağı gibi bir genelleme yapılamaz. 

Bacaklardaki Lekeler İçin Tedavi Yöntemleri

Bacaklardaki lekeler ve nedeni olan batıklar için en etkili yöntem kuru kese yapmaktır. Bu yöntem bacaklara olumlu etki yaptığı gibi hassas ciltlere de zarar verebilir. Hassas cildi olan kişilerde kuru kese yapılması tahrişe neden olabilir. Diğer bir yöntem olan ponza taşı ile cilt hafifçe ovularak, deriye zarar vermeden batık ve lekeli bölge yüzeyi temizlenebilir. Duş alırken orta sertlikte bir kese ile kese yapmak ciltteki ölü deriyi atarak lekeli bölgeyi yok edebilir. Ağda ve epilasyon sonrası bacaklara uygulanan nemlendiriciler ciltte oluşabilecek tahribatı azaltır. Cilde uygun nemlendiriciler kullanılarak yapılan masaj batık oluşumunu engeller, kılların dışarı çıkmasını sağlayarak leke oluşumunu engeller. Cildi bu şekilde nemlendirme açısından en uygun olanlar biberiye ve gül yağıdır.

Bacaklardaki Lekeler İçin  Alternatif Yöntemler:

Krem tarifi, Bir fincan yulaf unu , Bir yemek kaşığı limon, Bir yemek kaşığı kil, İki yemek kaşığı hint yağı. Hepsi bir kapta karıştırılır. Elde edilen karışım Bacaklardaki lekelere uygulanır. Bacaklardaki lekelere sürülen karışım kuruyana kadar bekletilir. Kuruduktan sonra bacaklar su ile temizlenir. Nemi alındıktan sonra badem yağı sürebilirsiniz. Karbonat Maskesi, 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı karbonat karıştırılarak kese yapılan bacaklara uygulanır. Daha sonra temizlenen bacaklar limon suyu ile masaj yapılır.
]]>
Kayısı Lekesi https://www.lekeler.gen.tr/kayisi-lekesi.html Tue, 16 Oct 2018 07:21:28 +0000 Kayısı lekesi; Lekelerle baş etmek bir çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Kıyafetlerimiz de eşyalarımız da oluşan lekeleri çıkarmak için bir çok yola baş vururuz. Bazı lekeler vardır ki oldukça kolay çıkar bazıları da bizler Kayısı lekesi; Lekelerle baş etmek bir çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Kıyafetlerimiz de eşyalarımız da oluşan lekeleri çıkarmak için bir çok yola baş vururuz. Bazı lekeler vardır ki oldukça kolay çıkar bazıları da bizleri inanılmaz zor. Bu inatçı lekelerden biride kayısı lekesidir. Kayısı lekesinden kurtulmak biraz zaman almaktadır. Özellikle leke oluşur oluşmaz paniğe kapılık direk sıcak su ile yıkayıp veya silmeye çalışırsak bu lekeden kurtulmamız çok daha zorlaşacaktır. Bir çoğumuz bebeklerimiz ek gıdaya başladığında meyve tüketmesi için elimizden geleni yaparız. Bu çabamızın sonucunda genel olarak ta çocuklarımızın kıyafetlerinin yakaları hep leke içerisinde kalır. Bu lekelerden kurtulmakta bir hayli zor olur eğer bu meyve lekesi kayısı içe o kadar da dert etmemize gerek yoktur. Bir takım basit yöntemlerle kayısı lekesinden kurtulmak pek tabi mümkündür. 

Kayısı lekesinden kurtulmak için bir takım yöntemler; 

Kayısı lekesinin iyice yerleşip kalıcı hale gelmemesi için leke oluşur oluşmaz temizlemek gerekir. Temizlemek içinde kesinlikle sıcak su veya kumaşı solduracak bir takım kimyasal deterjanlar kullanmıyoruz. Bu deterjanlar yerine çok daha masum deterjanlar kullana biliriz. Leke oluşur oluşmaz ılık bir su hazırlayıp içerisine renkliler için kullanılan leke çıkartıcı deterjan ekleyip bu su ile silebiliriz. Böylelikle kayısı lekesinden kurtulabiliriz. 

Ayrıca annelerimizin ninelerimizin kullandığı geleneksel beyaz sabun veya kristal sabun ile ovalayıp ardından ılık su  ile durulayıp kayısı lekesinden kurtulabiliriz. 
 
Eğer kayısı lekesi koltuk kalı gibi kaba eşyalarımızın üzerinde oluşmuş ise lekenin üzerine limon suyu sıkıp hemen nemli bir bez ile fazla bastırmadan silebiliriz. Bunların yanı sıra hemen hemen her lekede geçerli olduğunu çok kez gözlemlediğim bulaşık makinasında kullandığımız parlatıcısını lekenin üzerine sürüp çabucak silerek de kayısı lekesinden kurtula biliriz. 

Kayısı lekesi yünlü bir kıyafetimizin üzerinde oluşmuş ise lekenin üzerine az miktarda soda ve tuz döküp üzerine su serperek yaklaşık 15 dakika bekletip hafif çitileyerek soğuk su ile yıkayarak ta kayısı lekesinden kurtulabiliriz. 

Kayısı lekesi pamuklu veya beyaz bir kıyafetinizde oluşmuş ise bu en kolayıdır. Dilediğimiz gibi sıcak suda ve çamaşır suyu kullanarak kayısı lekesinden kurtulabileceğimiz anlamına gelmektedir. Ama bebeğinizin pamuklu bir kıyafeti ise kesinlikle çamaşır suyu kullanmıyoruz bebeğimizin cildinin tahriş olmasına neden olabilirsiniz. Bunun yerine sabun tozu kullanarak kıyafeti 90 derecede kaynatarak veya yıkayarak kayısı lekesinden kurtulabilirsiniz. 
]]>
Yüzdeki Kırmızı Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/yuzdeki-kirmizi-lekeler.html Tue, 16 Oct 2018 23:03:56 +0000 Yüzde kırmızı lekeler, yüzde ve vücutta farklı alanlarda oluşan kırmızı lekeler genelde alerjik reaksiyon sonucu meydana gelir. Deterjan, kimyasal maddeler, ev temizlik ürünleri, sabun, kozmetikler gibi bazı ürünl Yüzde kırmızı lekeler, yüzde ve vücutta farklı alanlarda oluşan kırmızı lekeler genelde alerjik reaksiyon sonucu meydana gelir. Deterjan, kimyasal maddeler, ev temizlik ürünleri, sabun, kozmetikler gibi bazı ürünler yüzde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı oluşan kırmızı lekeler birkaç saat içinde kendiliğinden geçer. Ancak inatçı ve yayılan lekeler, akne, böcek ısırığı, uyuz, kızamık gibi nedenlerden dolayı oluşabilir.

Yüzde kırmızı lekeler, cildin renk dengesini ayarlayan melanin pigmentlerinde oluşan bir bozukluk nedeniyle de oluşabilir. Ayrıca yüzde kırmızı lekeler damarların genişlemesi sebebiyle kanın bölgede toplanması sonucu da oluşabilir. Yüzde kırmızı lekeler uzmanlar tarafında lezyon ya da deri deformasyonu olarak isimlendirilir. Melanin pigmentleri haricinde yüzde kırmızı leke oluşum nedenlerini inceledikten sonra yüzdeki kırmızı lekelerin nasıl giderileceği hakkında bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Yüzde kırmızı lekeler neden oluşur

Akne: Ciltte bakterilerin birikmesi sonucu ortaya çıkar. Henüz başlangıç aşamasında olan akneler yüzde kırmızı lekelere neden olur.

Böcek ısırıkları: Sivrisinek gibi bazı böceklerin sokması tek bir noktada kızarıklığa değil, ısırılan bölgeye yayılmış kızarıklığa neden olabilir. Böcek ısırığı sonucu oluşan kırmızı lekelerin bulunduğu alan kaşınabilir. Bu sebepten dolayı oluşan lekeler birkaç saat içinde kendiliğinden kaybolabilir. Ancak kaybolmuyor ve yayılıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kızamık: Vücudun enfeksiyona maruz kalması sonucu oluşan, 10-12 gün içinde ortaya çıkan ve yüz bölgesinden başlayarak tüm vücutta kırmızı lekelerin oluşmasına yol açan bir rahatsızlıktır. Tedavisi mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır.

Güneş alerjisi: Güneş ışığına uzan süre maruz kalmak ve önlem almamak yüzde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Güneş ışınlarından korunmak için yüksek faktörlü güneş kremleri kullanarak cildin korunması gerekir.

Doğum izleri: Doğum izi, doğumdan sonra özellikle yüz bölgesinde görülen lekelerdir. Bazen doğumdan hemen sonra değil yıllar içinde gelişebilir.

Hava şartları: Soğuk, rüzgarlı ve kuru havalara maruz kalmak yüzde kırmızı lekelerin oluşmasına yol açabilir. Özellikle banyodan sonra soğuk havaya çıkmak lekelerin artmasına neden olabilir.

Yüzdeki kırmızı lekeler nasıl geçer

 • 2 tane havuç yıkandıktan sonra suyu sıkılır. Elde edilen havuç suyuna bir miktar zeytinyağı ve killi toprak eklenir. Malzemeler homojen bir şekilde karıştırılarak günde bir defa kırmızı lekelerin bulunduğu bölgelere sürülür.
 • 1 tane limon ve elmanın suyu sıkılarak her iki sıvı birbiriyle karıştırılır. Üzerine çok az süt ve zeytinyağı eklenir. Malzemeler tekrar karıştırıldıktan sonra hafif ısıtılır. Isınan maske yüzde kırmızı lekeler üzerine sürülür. Sürme işlemi masaj hareketleriyle yapılmalıdır. 1 saat bekletildikten sonra yıkanır. Her gün ya da gün aşırı uygulanabilir.
 • 1 tane limonun kabuğu rendelenir. Üzerine 1 tane yumurta beyazı eklenip iyice çırpılır. Eğer krem kıvamı gibi yoğun bir maske elde edilmezdiyse bir miktar daha limon kabuğu rendesi eklenebilir. Hazırlanan maske yüzde kırmızı lekelere sürülerek 1 saat bekletilir. Bir saat sonunda yüz bol suyla yıkanır. Her gün uygulanabilecek bir maske tarifidir.
 • 1 tutam maydanoz, 4 tane mantar ve 1 salatalık çok ince doğranarak uygun bir tavanın içinde buluşturulur. Tava ocağa alınıp malzemeler pişirilir. Pişen karışım gece yatmadan önce yüzde bulunan kırmızı lekelerin üzerine sürülüp sabaha kadar bekletilir.
 • 2 şeker kaşığı kantaron yağı ve 2 şeker kaşığı kudret narı iyice karıştırılır. Elde edilen maske yüzde kırmızı lekelerin üzerine sürülerek bekletilir. 15 gün süreyle her gün uygulandığında yüzde kırmızı lekeler gözle görülür şekilde yok olmaya başlayacaktır.
]]>
Dilde Beyaz Leke https://www.lekeler.gen.tr/dilde-beyaz-leke.html Wed, 17 Oct 2018 21:35:27 +0000 Dilde beyaz leke, dilde oluşan beyaz lekeler değişik sebeplerden meydana gelebilmektedir. Dil üzerindeki beyaz lekeler ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Ağız kokusu tüketilen yiyecek ve içecekle alakalı olduğu kadar Dilde beyaz leke, dilde oluşan beyaz lekeler değişik sebeplerden meydana gelebilmektedir. Dil üzerindeki beyaz lekeler ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Ağız kokusu tüketilen yiyecek ve içecekle alakalı olduğu kadar ağız içindeki bir takım rahatsızlıklardan da meydana gelebilmektedir. Dilin beyaz görünmesinin nedeni, dil üzerindeki bakteriler, ölü hücreler ve döküntülerden  ileri gelmektedir. Bazı durumlarda da önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Dildeki beyaz lekeler neden oluşur

 • Ağız kokusunun olduğu durumlarda dilde beyaz lekeler oluşabilmektedir.  Ağız kokusunun eşlik ettiği dildeki beyazlama durumu ülser gibi mide rahatsızlıklarına işaret edebilmektedir. Tek başına dil beyazlığı mide teşhisi için yeterli değildir. Başka bulgularında incelenip gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.  
 • Dildeki beyaz lekelenmelerin sebeplerinden biri de dil yüzeyindeki pütürlerin iltihaplanmasından oluşur. Bu beyazlık iltihaplı tomurlar arasına yerleşen bakteriler, döküntüler ve ölü hücreler nedeni ile meydana gelir. Susuzluk, aşırı alkol ve sigara tüketimi, ateş ve sürekli ağızdan nefes alıp vermek dilde beyaz lekelere neden olur.
 • Dilde oluşan mantar dilde beyaz lekelenmenin nedenlerinden bir diğeridir. Halk arasında mantardan ziyade pamukçuk olarak bilinir. Bir tür enfeksiyon çeşididir. Ağız mukozasının dengesi bozulduğunda bakteri ve virüslerin etkisi ile dilde mantar meydana gelmesi dildeki beyaz lekeleri oluşturur. Dildeki beyazlamanın yanında yutkunma zorluğu ve ağız içinde yanma gibi şikayetlerde meydana gelir. Mantar oluşumundan kaynaklı dildeki beyaz lekelenmenin nedeni bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Candida adı verilen mantar enfeksiyonu  bu şekilde meydana gelmektedir. Bebeklerde çok daha fazla görülmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmediğinden bu durum çok sık yaşanır. 
 • Kullanılan bazı antibiyotik ilaçlar ağız mukozasının florasını bozarak dilde beyaz lekeleri oluşturmaktadır.
 • Ağzın aşırı derece de kuru olması ağız kokusuna neden olmaktadır. Bundan dolayı da dilde beyaz leke şeklinde görülen plaklar oluşmaktadır. Tamamen ağız kuruluğundan dolayı meydana gelir.

Dildeki beyaz lekeler nasıl tedavi edilir

Dildeki beyaz lekeler yukarıda belirttiğimiz çok çeşitli nedenlere dayalı olarak meydana geldiğinden temizlik ile alakalı olan beyazlama gerekli hijyen kurallarına ve ağız bakımına dikkat edilerek susuz kalınmama sureti ile giderilebilmektedir. Dildeki beyaz leke mantar enfeksiyonundan kaynaklı ise, bebeklerde oluşan dil mantarında emzik, biberon gibi bebeğin kullandığı materyallerin mutlaka temizlenmesi gerekir. Ve bebeğin ağız bakımına dikkat edilmelidir. Yetişkinlerde ise bol bol B ve C vitamini alınmalıdır. Mide den kaynaklı dilde oluşan beyaz lekelerde mutlaka uzman bir doktor ile görüşülmelidir.

]]>
Sırtta Kahverengi Leke https://www.lekeler.gen.tr/sirtta-kahverengi-leke.html Thu, 18 Oct 2018 01:20:31 +0000 Sırtta kahverengi leke; Kahverengi lekeler herkesin kabusudur. Özellikle sıcak yaz aylarında güneşe fazla maruz kalmaktan oluşan lekelerdir. Daha çok sırt bölgesinde rastlanan güneş lekeleri genellikle koyu kahverengi bir lekedir. Sırtta kahverengi leke; Kahverengi lekeler herkesin kabusudur. Özellikle sıcak yaz aylarında güneşe fazla maruz kalmaktan oluşan lekelerdir. Daha çok sırt bölgesinde rastlanan güneş lekeleri genellikle koyu kahverengi bir lekedir. Yüksek faktörlü koruma sağlayan güneş kremleri ve güneş yağları kullanarak oluşabilecek lekelenmeler büyük oranda engellemek mümkün olabilir. Çoğu kişi tarafından güneşten korunmak deyince sadece evden çıkıldığı zaman yada denize gidildiğinde korumak gerektiği sanılıyor. Oysa bunu böyle algılamak yanlış bir düşüncedir.Güneşin zararlı ışınlarından her yerde korunmaya ihtiyacı vardır. Korumadığınız taktirde cilt kanserlerine dahi rastlayabilirsiniz. Buda sizin için kötü bir durum. 

Bazen sırtta oluşan kahverengi lekeler,

Ciddi manada tehdit etmezler. Fakat bir takım kozmetik sorunları sebep olabilir. Hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyerek bazı psikolojik sorunlara yol açabilir. Ciltte oluşan kahverengi lekeler bir sağlık sorunun göstergesi olmamasına karşı görüntü olarak çoğu insanı rahatsız eder. Buda lekelerden kurtulmak istemelerine neden olur. Sırtta kahverengi lekeler pul pul beliriyor ise bu lekeler genellikle yaşlılığa bağlı olan lekelenmelerde olabilir. Deri hücrelerinde bulunan melamin birikiminin artması sunucu ile ortaya çıkar. Sırtta kahverengi lekelenmeler genellikle sağlık sorunu olarak algılanmasa da genç yaşlarda görülen insanlarda kahverengi lekeler başka sağlık sorunlarının habercisi olur. Bu sağlık sorunları karaciğer hastalığı olabilir. Eğer 50 yaş altındaysanız ve sırtınızda kahverengi lekeler oluşuyorsa, bu lekeler kalıcıysa mutlaka doktora baş vurun.          


Sırtta kahverengi lekenin oluşmasında mantarın etkisi,

Mantar enfeksiyonu olabilirsiniz. Cildinizin herhangi bir yerinde birikerek enfeksiyona neden olabilen bir hastalık türüdür. Sırtınızdaki mantarların rengi kahverengi yada kırmızımsı bir renkte olurlar. Bağışıklık sistemi sorunları, hormonal bozukluklar ve yüksek nem gibi etkenler mantar hastalığının en bilindik sebebidir. 
]]>
Leke Açıcı Krem https://www.lekeler.gen.tr/leke-acici-krem.html Thu, 18 Oct 2018 14:21:06 +0000 Leke açıcı krem; özellikle kadınlara hitap eden kremler arasında yer almaktadır. Kişinin cildinde bir çok neden ile oluşan lekelerin giderilmesi amaçlanarak üretilmiş olan bir kremdir. Leke açıcı krem özellikle kadınların b Leke açıcı krem; özellikle kadınlara hitap eden kremler arasında yer almaktadır. Kişinin cildinde bir çok neden ile oluşan lekelerin giderilmesi amaçlanarak üretilmiş olan bir kremdir. Leke açıcı krem özellikle kadınların bir çok şikayetini ortadan kaldırmak için üretilmiştir. Zaman içerisinde cilt üzerinde oluşan kahverengi tabaka cilt tonunun olduğundan daha koyu görünmesine neden olmaktadır. Ciltte oluşan bu tabaka kişinin yaşını daha ilerlemiş göstermekte ve kadınlar için büyük bir problem oluşturmaktadır. Cildin hassas olması ve güneş faktörü ciltte lekeler oluşmasına neden olmaktadır. Öncelikle ergenlik döneminde çıkan sivilce lekeleri ile cildin tanışması ve daha sonra güneş etkenleri, soğuk ve kuru hava etkenleri ve daha bir çok neden ile cilt yaş ilerledikçe lekelerle karşılaşmaktadır. Bu lekelerin giderilmesine yardımcı ürün olarak üretilen leke açıcı krem kadınların problemleri göz önünde bulundurularak üretilmiş ve lekeleri giderecek içeriklerle hazırlanmıştır. İçeriğinde bulundurduğu etken maddeler ile ciltteki lekeleri açarak cildin bir kaç ton açılmasına fayda sağlamaktadır. Bir çok kadının memnuniyetini kazanan leke açıcı krem ciltteki bir çok lekenin açılmasına hata yok olmasına fayda sağlayarak cildin pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır. Leke açıcı krem kullanan kişinin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri kremi düzenli ve bilinçli bir şekilde kullanmaktır. Düzenli kullanılan kremler etkisini çok daha çabuk göstererek kişiye daha faydalı bir ürün haline gelmektedir. Eczanelerde bulabileceğiniz bir ürün olan leke açıcı kremi kullanmadan önce uzman kişilerce cilt analizinizi yaptırarak cildinize en uygun olan leke açıcı kremi kullanmanızda fayda vardır. Sizde leke açıcı krem kullanmak istiyorsanız mutlaka cilt doktoru ile görüşüp doktor tavsiyesi ile leke açıcı kreminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Leke açıcı krem faydaları:
 • Ciltte 1-2 ton rengin açılmasını sağlar.
 • Yılların getirmiş olduğu kahverengimsi tabakayı cilt üzerinden kaldırmakta oldukça etkilidir.
 • Sivilce lekelerinin hafiflemesine hatta yok edilmesine yardımcı ürünler arasında yer almaktadır.
 • Cilt rengini açarak cilde ışıltı kazandırır.
 • Ciltte yaşlanma karşıtı olarak da kullanılabilir.
 • Cildi sıkılaştırarak cilde dolgunluk kazandırır.
 • Cildi aydınlatarak taze bir görünüm oluşmasına fayda sağlar.
 • Ciltteki hamilelik ve doğum lekelerini hafifletmektedir.
 • Ciltteki yıpranmışlıkları onarır, cildi derinden besleyerek cildi yeniler.
]]>
Vücutta Mantar Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/vucutta-mantar-lekeleri.html Fri, 19 Oct 2018 05:26:30 +0000 Vücutta mantar lekeleri; Cilt mantarı, kişilerde farklı nedenlerden meydana gelebilmektedir. Vücutta oluşan mantarların birçoğu kızarıklık kaşıntı ve ağrı şeklinde kendisini gösterir. Bazende boyutları küçüklüğünden f Vücutta mantar lekeleri; Cilt mantarı, kişilerde farklı nedenlerden meydana gelebilmektedir. Vücutta oluşan mantarların birçoğu kızarıklık kaşıntı ve ağrı şeklinde kendisini gösterir. Bazende boyutları küçüklüğünden fark edemeyebilir. Yada oluştuğu bölgelerde sertleşmeler meydana getirerek değişik semptomlar ile kendini gösterebilir. Vücutta oluşan mantarların hepsi özellikle deri mantarları iyileşme dönemlerinde ve oluşum dönemlerinde lekeler meydana getirmektedir. Deri kanserlerinde özellikle lekelenmeler daha farklı boyutlarda kendisini gösterebilir. O nedenle de vücutta mantar lekeleri dikkat çekici boyutlarda olabilmektedir. Bunların en başında kızarma ve kaşıntı ile beraber devam ettiğinde mantarın kaşınması ile iyice belirginleşmeye başlar. 

Vücutta mantar lekelerinin oluşmasını sağlayan mantar çeşitleri;

Cilt mantarlarından kaynaklanan lekelenmeler bu mantarların çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle Keriyon mantarları dediğimiz cilt mantarları iyileşme dönemlerinde su topladığından bu mantarlar ile uğraştıklarında mantarların lekeleri belirginleşir. Bu mantar çeşidi daha çok hayvancılık ile uğraşan kişilerde görülmektedir. Bunun dışında bir diğer deri mantarı ise anüler cilt mantarıdır. Bu tür mantarlar tıpkı bir halkaya benzer şekilde orta kısımdan başlayarak dış alanlara doğru ilerleme gösterir. Bu mantar çeşidi ise dıştan görüntü olarak kırmızı ve kabarık şekiller ortaya çıkartır. bir diğer cilt mantarı ise aşırı terleme problemleri olan kişilerde görülür. Bu mantar çeşidi ise bel kol ve bacaklarda kırmızı kabarcıklar halinde görülür ve bu mantarın lekeleri iyileşme dönemi geçinceye kadar belirgin bir şekilde görülmektedir. 

Vücutta mantar lekelerinin özellikleri;

Aslında belirtilerin en belirgin olanıdır. Özellikle pul pul bir görünüm sergilerken aynı zamanda da halkalar halinde bir genişleme meydana getirir. Vücudun tüm deri olan yerlerinde kendini gösterebilen mantar hastalığı lekeleri her zaman başka lekelerden ayırt edilebilirdir. Böylelikle oluşan mantar lekeleri tanı koymada birincil derecededir. Bir diğer husus ise bu lekelerin iyileşme süresinde belirgin bir dizi sıra içerisinde ilaç ve krem tedavileri ile keskin kırmızı renkler açılarak zaman içerisinde iyileşme gösterir. Sağlıkla kalın.
]]>
Leke Kapatıcı https://www.lekeler.gen.tr/leke-kapatici.html Fri, 19 Oct 2018 11:36:58 +0000 Leke kapatıcı: özellikle kadınların sıkça tercih ettikleri bir üründür. Ciltte çeşitli nedenlerle oluşan lekeleri kapatmak için sıkça tercih edilen leke kapatıcı bir çok kadının kullandığında kendisini daha iyi hissett Leke kapatıcı: özellikle kadınların sıkça tercih ettikleri bir üründür. Ciltte çeşitli nedenlerle oluşan lekeleri kapatmak için sıkça tercih edilen leke kapatıcı bir çok kadının kullandığında kendisini daha iyi hissettiği bir üründür. Kadınların öncelikle ergenlik sivilceleri ile ciltte iz kalmasıyla tanışmaları daha sonra güneş faktörü ile devam etmektedir. Ayrıca ciltte leke oluşumuna kuru ve soğuk havalar hayatın ilerleyen döneminde hamilelik ve doğum lekeleri ve son olarak ilerleyen yaş faktörü de sebep olmaktadır. Ciltte leke oluşturan tüm bu sebepler cildin yaşlı, yorgun ve yıpranmış görünmesine neden olmaktadır. Leke kapatıcı bir çok kadının şikayetlerini gidermek için üretilen bir üründür. Bir çok kadının şikayetleri göz önünde bulundurularak üretilen leke kapatıcı özellikle özel günlerde kadınların imdadına yetişen ürünlerin başında gelmektedir. Leke kapatıcı ile cildin daha taze ve yenilenmiş görünmesini sağlamak mümkündür. Ayrıca cildin daha genç ve pürüzsüz görünmesinde fayda sağlayan leke kapatıcı makyaj yapan kadınların sıkça kullandığı bir üründür. Makyajın en büyük tamamlayıcısı olan leke kapatıcı makyajın kusursuz olmasına da fayda sağlamaktadır. Özel günlerde kadınların kusursuz görünme isteği leke kapatıcı ile gerçekleşmektedir. Fakat leke kapatıcı kullanırken kadınların bilinçli olması ve içeriği bilinmeyen ürünlerden kaçınması gerekmektedir. Cildin hava almasını engellemenin yanı sıra cilde zarar veren maddeler içeriğinde barındıran leke kapatıcılardan uzak durmaları gerekmektedir. Leke kapatıcı kullanırken bir uzmandan yardım almakta ve cilde en uygun leke kapatıcıyı tercih etmekte fayda vardır. Sizde cildinizin leke kapatıcıya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız leke kapatıcıları çoğunlukla doğal içerikli eczane ürünlerinden tercih etmelisiniz. Böylece lekeleri kapatırken yeni leke oluşumlarına ve cildin yıpranmasına engel olarak cildin hasara uğramasını engellemiş olursunuz.

Leke kapatıcının etkileri:
 • Güneş lekelerini kapatarak cildin pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır.
 • Hamilelik ve doğum lekelerini kapatır.
 • Ergenlik döneminden kalan sivilce lekelerini kapatarak cildin daha genç görünmesine fayda sağlar.
 • Ciltteki bir çok lekenin kapatılmasında etkili olduğu için cildin renk tonunun açılmış olarak görünmesini sağlamaktadır.
 • Güzel bir cilt görünümüne fayda sağlamaktadır.
 • Makyajın ciltte daha etkili ve güzel görünmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kişide bulunan çilleride leke kapatıcı ile kapatmak mümkündür.
]]>
Yüz Lekeleri İçin Maske https://www.lekeler.gen.tr/yuz-lekeleri-icin-maske.html Fri, 19 Oct 2018 23:00:11 +0000 Yüz lekeleri için maske: Yüz lekeleri özellikle kadınlar için büyük bir problemdir. Yüz lekelerinin ergenlik döneminde çıkan sivilcelerle başlayıp, güneş lekeleri, dış faktörler, hamilelik, doğum lekeleri ve ilerleyen yaş Yüz lekeleri için maske: Yüz lekeleri özellikle kadınlar için büyük bir problemdir. Yüz lekelerinin ergenlik döneminde çıkan sivilcelerle başlayıp, güneş lekeleri, dış faktörler, hamilelik, doğum lekeleri ve ilerleyen yaş nedenleri ile cilt üzerinde kahverengi bir tabaka oluşmaktadır. Yüz lekeleri özellikle yaş ilerlemesi ile iyice belirginleşen ve bir çok kişiye sorun yaşatan bir problemdir. Çeşitli nedenlerle cilt üzerinde var olan yüz lekelerinin doğal maskelerle giderilmesi en doğru yöntemdir. Cilt lekeleri için maske yapımı evde hem daha maliyetsiz hemde daha güvenlidir. Cilt lekeleri için lazer tedavisi ve çeşitli peelingleri son çare olarak denemekte fayda vardır. Cilde yan etkisi bulunmayan, cildi besleyen ve ciltteki bir çok sorunu içeriğindeki vitamin ve minerallerle gideren doğal maskeler çok daha masum ve zararsızdır. Ciltteki kahverengi tabakanın giderilmesi elma sirkesi maskesi ve yoğurt maskesi ile mümkündür. Bu maskelerle kişi cildinin hem beslenmesini hemde lekelerin giderilmesini sağlamış olur. Yüz lekeleri için uygulanan aşağıda tarifi verilen maskeler cilde ışıltı verir, cildi sıkılaştırır ve cilt renk tonunu en az 2 ton açar. Lekelerin hafiflemesine hatta giderilmesine fayda sağlar.

Yüz lekeleri için yoğurt maskesi yapımında kullanılacak malzemeler:
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
Yüz lekeleri için yoğurt maskesi hazırlanışı ve uygulanışı: 

Bir kab içerisine yoğurdu alarak içine karbonatı ilave edin. Daha sonra biraz karıştırın.karbonat köpürmeye başlamadan siz uygun temizleyicilerle cildinizi iyice temizleyin. Maskenin temiz cilde uygulanması her zaman daha faydalı olmaktadır. Cilt iyice temizlendikten sonra yoğurt ve karbonata karışımını cildinize sürün. Yaklaşık yarım saat cildinizde bekletin. Hazırlanan bu maske hem cilt tonunuzun açılması için hemde lekelerin giderilmesi için en uygun maskelerden biridir. Sizde düzenli bir şekilde bu maskeyi cildinizde uyguladığınızda cildinizdeki bir çok problemin giderildiğini ve lekelerin silikleştiğini hissedeceksiniz.

Cilt lekeleri için elma sirkesi maskesi:
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı sade soda
Cilt lekeleri için elma sirkesi maskesi hazırlanışı ve uygulanışı: 

Öncelikle cildinizi uygun temizleyicilerle temizleyip cildinizi bütün kirlerden arındırın. Daha sonra bir kab içerisine elma sirkesini koyarak içerisine sodayı ilave edin. Biraz karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımı ile temiz cildinize elma sirkesi ve soda karışımını sürün. 10-15 dakika kadar cildinizde bekletin. Süre dolduktan sonra cildinizi ılık su ile yıkayarak maskeden arındırın. Sabah akşam cilt lekeleri için günde 2 kere uygulanan bu maske kısa sürede lekelerin açılmasına fayda sağlayacaktır.
]]>
Beyaz Leke Hastalığı https://www.lekeler.gen.tr/beyaz-leke-hastaligi.html Sat, 20 Oct 2018 02:44:21 +0000 Beyaz leke hastalığı, Derimizde pigment üreten, derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi neticesi, pigment üretilemez. Pigment yetersizliği neticesi derid Beyaz leke hastalığı, Derimizde pigment üreten, derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi neticesi, pigment üretilemez. Pigment yetersizliği neticesi deride, dağınık ve yama şeklinde sınırları belli olan beyaz lekeler (alanlar) oluşur. Süt gibi belirgin bir beyazlıktır. Bu lekelerin büyüklükleri değişiktir; nokta kadar veya 2-3 madeni para büyüklüğünde olabilir. Bu biçimde deride ortaya çıkan hastalığa vitiligo denir. Bedende en çok etkilenen yerler el, kol, bacak, yüzdür. 

Beyaz leke hastalığı görülme  oranları

Toplumda her yüz bireyden ortalama 1.5’inde vitiligo görülmektedir. Kalıtsal faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğunu söylenebilir. Yapılan araştırmalar, ailesinde bu hastalık görülen bireylerin yüzde 25’inde vitiligonun görüldüğünü göstermiştir. Deride beyazlık biçiminde kendini gösteren bir hastalık olduğu için, koyu renkli bireylerde daha belirgindir. Ortaya çıkma yaşı değişkendir. Bireylerin yarısı 20 yaşından önce hastalığa yakalanmıştır.

Beyaz leke hastalığının ortaya çıkış sebebi

Deriye rengini veren melanosit hücrelerin azalması neticesi pigment üretilememesidir. Bu hücrelerin neden azaldığı kesin olarak bilinmese de bazı teoriler üretilmiştir. Genlerde ortaya çıkan bazı deformeler, bağışıklık sisteminin bozulması neticesi vücudun melanositleri yıkması, bu hücrelerin kendi kendini yok etmesi gibi sebepler yüzünden melanositlerin azaldığı düşünülmektedir. Ayrıca hastalığın ortaya çıkmasında veya daha da şiddetlenmesinde etkili olan bazı faktörler vardır. Güneş yakması, stres, bazı hastalıklar ve çarpma gibi faktörler bu hastalığı tetikleyebilir. Tabii kalıtsal etmenleri de unutmamak gerekir. 

Beyaz leke hastalığının belirtisi

Deride yama biçiminde görülen beyaz lekelerdir. Süt beyazı gibidir. Bazı bireylerde vücudun tamamı beyazlar. Beyaz alanlardaki kıllarda da beyazlaşma görülebilir. Koyu tenli bireylerin rahatlıkla fark ettiği bu durum, açık tenlilerin de güneşte bronzlaşması neticesi dikkat çekecek düzeydedir. Hastalığın şiddeti ve seyri her bireyde aynı değildir. Lekelerin olduğu alanda bazı esmerlikler olabilir. Bunun sebebi hala o bölgede bir miktar pigment olmasıdır. Pigment kaybı, hastalık ortaya çıktıktan bir süre sonra durur. Sonra tekrar pigment kaybı ortaya çıkabilir ve bu biçimde devam eder. Hastalık ilerler ve birey eski rengine kavuşamaz.

Beyaz leke hastalığının tedavisi

Doktor tarafından uygulanan tedaviyle hastanın dikkat etmesi gereken bazı haller vardır. Amaç; melanosit hücrelerini normale döndürmektir. Bunun için ilaç ve kremler kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda uygulanan en etkili metot lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Yeni ve gelişmiş bir metottur. Bu ışık tedavisi yalnızca lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Böylece bedenin diğer bölgelerinin oluşacak yan etkilerden korunması amaçlanır.

Hastalıkta krem tedavisi de uygulanmaktadır. Ancak yüze uygulandığında dikkat edilmesi gerekir; yan etkileri olabilir. Ayrıca bazı ilaçlarla hastalığın ilerlediği hallerde, lekelerin olmadığı bölgelerin de renginin açılarak, bireyin derisinin görünümü normal hale getirilmeye çalışılır.
Güneşe çıkarken yüksek koruyucu faktörlere sahip kremler kullanılmalıdır. Çünkü bireylerde güneşe karşı savunma mekanizması azalmıştır. Sonuçta meydana gelecek güneş yanıkları, hastalığın şiddetlenmesine sebep olur.

]]>
Ciltteki Sivilce Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/ciltteki-sivilce-lekeleri.html Sat, 20 Oct 2018 14:29:48 +0000 Ciltteki sivilce lekeleri; hemen herkesi rahatsız eden bir durumdur. Yağlı cilde sahip olan birçok insanın en büyük derdi sivilcelerdir. Sivilceler herhangi bir nedenle oluşur ve zamanla kaybolur. Ancak yerini izlere bırakır. Ö Ciltteki sivilce lekeleri; hemen herkesi rahatsız eden bir durumdur. Yağlı cilde sahip olan birçok insanın en büyük derdi sivilcelerdir. Sivilceler herhangi bir nedenle oluşur ve zamanla kaybolur. Ancak yerini izlere bırakır. Önce sivilce ile mücadele eden birey daha sonra da kalıcı bir hal alan sivilce lekeleri ile baş başa kalır. Sivilce lekelerinden kurtulmadan önce belki de yapılması gereken en nemli şey leke oluşumunun önüne geçmektir. Uygulanacak etkili sivilce tedavi yöntemleriylee sivilce lekesinin oluşumu da azaltılabilir. 

Ciltte sivilce lekesi oluşmasının temel nedenleri
 • Ciltte oluşan sivilce ne kadar derin ve büyük ise oluşacak iz de o kadar büyük olur. Bazı sivilceler iltihaplıdır. İltihap miktarı arttıkça hem sivilce sonrasında iz kalma ihtimali artar hem de oluşan iz daha büyük hacimde oluşur. Bu durumda eğer ciltte meydana gelen sivilcede iltihaplanma oluşmamış ise iz kalma ihtimali de azalacaktır. 
 • Güneş de iz kalma ve bu izlerin zamanla lekeye dönüşmesine neden olur. Bu nedenle özellikle sivilceli cilde sahip olanların ciltlerini güneş koruyucu ile koruması gerekmektedir. Bunun için ise yapılması gereken en önemli şey dışarı çıkmadan evvel uygun faktörlü cilde uygun bir güneş koruyucu kullanılmasıdır. 
Sivilce izi oluşmasını önleyebilmek ve tedavi edebilmek için yapılması gerekenler
 • Ciltteki sivilce lekeler engelleyebilmek için atılması gereken en önemli adım bir an evvel cildiye kliniğine başvurmaktır. Sivilce ne kadar hacimli ve iltihaplı ise o kadar çok tedaviye ihtiyacı var demektir. Sıradan bakım ve kremlerle bu tarz sivilcelerin tedavi edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle ağızdan alınacak bir kısım ilaçlarla sivilcelenmenin engellenmesi ve çıkan sivilcelerin de iltihaplanmasının azaltılması gerekir. 
 • Sivilcenin sıkılması iz kalmasının en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Eğer iltihaplı halde bulunan bir sivilce sıkılırsa sivilcenin içerisinde oluşan iltihap alt deriye doğru kayar ve ciltte zamanla iz meydana gelir. Bu nedenle elinizi mümkün olduğu kadar cildinize götürmemeye gayret gösterin. 
 • Sivilce izlerinden kurtulabilmek için uygulanabilecek doğal ve tıbbi birçok yöntem bulunmaktadır. Tıbbi yöntemlerin başında lazer ile cilt yenileme, cerrahi kesim ya da doku transferi bunlardan bazılarıdır. Ayrıca özel reçete ile satılan bir kısım ağır içerikli ilaçlarla da iyi sonuçlar alınmaktadır. Evde hazırlayacağınız maskelerle de ciltteki sivilce lekeleri azaltılabilir. Örneğin yeşil çay ve elma sirkesi bu iş için oldukça etkilidir. Demlenmiş 1 su bardağı yeşil çayı ılık iken 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırın. Daha sonra cam şişeye doldurun. Yatmadan önce tonik yerine kullanın. 
]]>
Adet Öncesi Kahverengi Leke https://www.lekeler.gen.tr/adet-oncesi-kahverengi-leke.html Sat, 20 Oct 2018 23:15:23 +0000 Adet öncesi kahverengi leke, kadınların doktora başvurma sebeplerinin başında çoğunlukla adet öncesi akıntılar yer alabilmektedir. Başlı başına bir sorun olan bu akıntılar kadınlarda psikolojik bir çöküntüye neden olabilm Adet öncesi kahverengi leke, kadınların doktora başvurma sebeplerinin başında çoğunlukla adet öncesi akıntılar yer alabilmektedir. Başlı başına bir sorun olan bu akıntılar kadınlarda psikolojik bir çöküntüye neden olabilmektedir. Akıntılar bazen sıkıntılı olmaksızın bazen sıkıntı yaratabilecek durumlar arz edebilmektedir. Evli yada bekar hemen hemen tüm kadınların sosyal yaşantılarında rahatsızlığa sebep olan akıntılar değişik sebeplerden dolayı olabilmektedir. Bazen akıntıların kadın sağlığına oldukça faydası vardır örneğin; vagen kayganlığını sağlayarak cinsel ilişkininde konforlu olmasını sağlamak için yürüme esnasında dudak kısımların birbirine sürtünmesiyle birlikte tahrişi önlemek yada vajinada bulunan mikroplarında  dışarıya atılmasını sağlamaya yaramaktadır. Vajinanın akıntı sayesinde ıslaklığı kadının sağlığı açısından önemli olup ve mühim olan akıntının normal veya kötü bir hastalığın başlangıcının habercisi olmalıdır. Bazı durumlarda endişelenecek bir durum olmasına rağmen kahverengi vajinal olan akıntıda görülen doku parçaları veya endometrial hücrelerde tıbbi sorunun bir belirtisi olabilmektedir. Kahverengi akıntıya sebep olabilen bir takım hastalıklarsa serviks kanseri, chlamydia gibi cinsel yollarla bulaşabilen hastalıklar ve menopoz gibi olan rahatsızlıklar kahverengi akıntı oluşumunda oldukça çok görülmektedir. Kahverengi olan vajinal akıntılara neden olabilen sadece ölü rahim hücreleriyse, bunun için dengeli olarak beslenme düzenli egzersiz yada bol su içme gibi basit olan tedbirler işe yarayabilmektedir. Akıntı kötü kokulu veya kahverengi gibi idrar yaparken de yanma hissi vardır. Vajinal olan bir rahatsızlık olabilmektedir veya bazı hormonal bozukluklar dolayısı ile olabilmektedir. Genellik ile adet öncesi akıntı aylık adet döngümüzün başlangıcı olduğunun belirtisi olabilmektedir.

Kahverengi akıntının sebepleri,
 • Adet zamanında da kırmızı renkte başlamış olan kanama kahverengi lekelenmeye dönüşürse bu adet döngüsünün bittiğini belirtebilmektedir.
 • Kahverengi lekeyle başlayıp kırmızı olan kanamaya devam eder ise eğer bu düşük riski olduğunu ifade edebilir yada hemen bu şekilde doktora başvurmanız gerekmektedir. 
 • Adet dönemlerinde adet kanamasını sağlayan rahim mukozası olabilmektedir. Bu dokularda yerine yeni dokuların gelmesi kahverengi renkte akıntıya sebep olabilmektedir.
 • Adet öncesi kahverengi lekenin sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Mutlaka ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
]]>
Hamilelik Lekeleri Nasıl Gecer https://www.lekeler.gen.tr/hamilelik-lekeleri-nasil-gecer.html Sun, 21 Oct 2018 08:37:24 +0000 Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer, Hamilelik döneminde oluşan kahverengi ve siyah lekelere melasma adı verilir. Hamile bir kadında çene bölgesinde ve yanaklarda ağırlıklı olmak üzere bu lekelere rastlanılır. Hamilelik Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer, Hamilelik döneminde oluşan kahverengi ve siyah lekelere melasma adı verilir. Hamile bir kadında çene bölgesinde ve yanaklarda ağırlıklı olmak üzere bu lekelere rastlanılır. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu lekelenmelerin asıl nedeni, salgılanan progesteron ve östrojen hormonuyla birlikte güneş ışınlarının  bu lekeleri tetiklemesidir. Östrojen hormonu ön hipofiz bezini uyardığından dolayı ciltte melanin salgısı daha da artar. Melanin ise cildin doğal renginin koyulaşmasına ve istenmeyen lekelere neden olur.

Hamilelik lekeleri nasıl geçer

Hamilelik sürecinde oluşan cilt lekelenmeleri şayet güneş görmez ise çoğunlukla kendiliğinden kaybolmaktadır. Ama oluşan lekeler güneş gördüyse kalıcı olma ihtimali kesinlikle daha fazladır. Hamile bayanlar bu lekeler için kozmetik bir takım ürünlerden faydalanarak lekeleri gidermeye yönelik bazı kremler kullanmaktadır. Ama kremlerin dışında cilt lekelerinden doğal ve bitkisel yöntemler sayesinde de kurtulmak ve hafifletmek mümkün. En önemli korunma yöntemi hamilelik süresince güneş koruyuculu bir kremi çantanızdan eksik etmemek. Diğer bitkisel tedavi yöntemlerinden de fayda sağlamanız mümkün. 

 • Maydanoz suyu maskesi, 5-6 dal maydanozu kaynattıktan sonra eşit oranda limon suyu ile karıştırarak düzenli olarak lekelerin çokça bulunduğu yerlere tampon yaparak lekelerin rengini dengeleyebilirsiniz. Zamanla lekelerin renginde ciddi anlamda bir açılma oluşur. Maydanoz suyunun cilt lekesi giderme özelliği eskilerden bu yana bilinen bir uygulamadır. 
 • Çilek maskesi, 3 adet çileği ezerek bir yemek kaşığı limon suyu ile maske haline getirip lekelerin üzerinde 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır. Çileğin beyazlatma özelliği limonun yenileme özelliği ile bir araya gelince lekelerdeki değişimi fark etmemeniz mümkün değil.
 • Eczanelerden temin edebileceğiniz E vitamini kapsülleri ve aktardan alacağınız hint yağını karışım yaparak lekelerin üzerine her gün düzenli olarak özellikle gece son yüz temizliğinizi yaptıktan sonra uygularsanız lekelerde ki azalma dikkat çekici olur.
 • Kesilmiş sütün peeling yapma ve cilt canlandırma etkileri bilinen bir gerçektir. Ayrıca leke giderme özelliği de pek çok kişi tarafından denenmiştir. Gece uygulanması daha faydalıdır.
 • Hamilelikte oluşan cilt lekeleri için diğer bir etkili yöntem ise salatalık, kayısı ve çilek sularının eşit oranda karıştırılarak elde edilmiş olan suyu lekeli bölgelere tampon yapabilirsiniz. Burada kayısıdaki E vitamininden salatalıktaki nemlendirme özelliğinden ve çilekteki beyazlatma özelliğinden faydalanmış olursunuz.
 • Yulaf ezmesi ve elma sirkesi maske haline getirilerek lekeli bölgede 20 dakika bekletilirse ve haftada 3 kez düzenli olarak uygularsanız lekelerin tonunun açıldığını fark edeceksiniz.
]]>
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi https://www.lekeler.gen.tr/adet-bittikten-sonra-kahverengi-leke-gelmesi.html Sun, 21 Oct 2018 10:05:08 +0000 Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi, kadınlarda sık rastlanan bir durumdur. Görülen lekeler kadınların kimi zaman normal kimi zaman ise normal olmayan durumlar nedeniyle gerçekleşen sorunlardır. Bu lekelerin oldu Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi, kadınlarda sık rastlanan bir durumdur. Görülen lekeler kadınların kimi zaman normal kimi zaman ise normal olmayan durumlar nedeniyle gerçekleşen sorunlardır. Bu lekelerin oldukça farklı türleri ile karşılaşılabilir. Elbette görülen farklı türler ile birlikte birçok farklı neden de bu durumun oluşmasına katkı yapar.

Vajina Akıntıları

Vajinal akıntılardan biri adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntıdır. Sağlıklı her kadın her ay düzenli adet görmektedir. Bazı durumlarda kişiler adet bittikten sonra kahverengi leke gelmesi başta olmak üzere birçok farklı gelişmeyle karşı karşıya gelmektedirler. Bu gelişmeler kimi zaman kişiler için korkutucu olmaktadır, kimi zaman ise bu gibi durumlar herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Oluşan kahverengi lekelerin kıvamına ve kokusuna bakılarak doktor tarafından nedeni anlaşılabilir. Bu şekilde nedeni anlaşılamayan akıntılar ise yapılan laboratuvar testleri ile belirlenir. Bu yüzden kişilerin akıntılara kendilerinin neden bulmaya çalışmaları oldukça yanlıştır. Görülen lekeler için kesinlikle doktor muayenesinden geçilmelidir.  Adetten sonra görülen kahverengi lekeler yoğunluğu, rengi ve kokusu kişiden kişiye farklılıklar gösterir.

Adet bittikten sonra kahverengi leke gelmesi çoğu zaman kişilerin korkmasına ve ciddi rahatsızlıklardan şüphelenmesine neden olur. Ancak bu lekeler Akıntı kaynaklıysa genellikle doğal bir durum olarak kabul edilir. Bu konudaki yapılan araştırmalarda bu durumun kişilere zarar verecek herhangi bir mahsur oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. En sağlıklı kadınlarda bile bu tür durumların görülmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu nedenle böyle bir sorunla karşılaşan kişilerin  hemen korkmamaları ve bir uzman doktora muayene olmaları gerekir. Akıntı eğer kaşıntı ve şişlik yapmıyorsa korkulacak ve telaş edilecek bir durum yoktur.  Kahverengi lekelerin sebebi olan akıntılar  çoğu zaman zarardan çok yarar sağlar. Rahimde ve rahim yolunda oluşan ölü doku ve ölü hücreler gibi şeylerin vücuttan bir şekilde atılması gerekir. İşte bu atılma vajinal akıntılar sayesinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Kanamalar

Adet bittikten sonra kahverengi leke gelmesi durumu kanama kaynaklı da olabilir. Bu durum kesinlikle ciddiye alınmalı ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kan lekesinin rengi ya da yoğunluğu farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Adet bittikten sonra kahverengi leke gelmesi adetten birkaç hafta sonra bile görülebilir. Bu tür sorunlara hazırlıklı olmak çok daha iyi olacaktır.  Kahverengi lekeler adet döneminden sonra görüldüğü için rahimde kalan eski kan hücrelerinin sıvı olarak dışarı atılması nedeni ile oluşan bir durumdan da kaynaklanabilir. Kişi adet olduktan sonra rahmin bazı bölgelerinde kan saklı kalabilir. Bu kan kaldığı yerde pıhtı halini alır ve bu yüzden dışarı atılamaz. Adet dönemi ardından gelen günlerde bu pıhtılaşan kan vajina yolu ile atılır. Atılan kan genellikle vajina sıvısının etkisi ile kahverengi bir renk alır. Bu durum da çok normaldir. Her ne kadar bilinse bile bu durumların önemsenmesi gerekir. Aksi takdirde bu akıntıların altından başka nedenlerde baş gösterebilir. Bu sorunların ortaya çıkması halinde kesinlikle doktora başvurmak gerekir.
]]>
Vücuttaki Kahverengi Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/vucuttaki-kahverengi-lekeler.html Mon, 22 Oct 2018 09:35:00 +0000 Vücutta kahverengi lekeler, vücutta meydana gelen lekeler bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez. Ancak, bu lekeler çoğu kişiyi rahatsız etmektedir. Bu nedenle de kişi bu lekelerden kurtulmak için çareler arar. Vüc Vücutta kahverengi lekeler, vücutta meydana gelen lekeler bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez. Ancak, bu lekeler çoğu kişiyi rahatsız etmektedir. Bu nedenle de kişi bu lekelerden kurtulmak için çareler arar. Vücutta kahverengi lekeler, başta eller, yüz, bacaklar, sırt olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir.

Vücutta kahverengi lekeler ve renk bozuklukları yaş almaya bağlı meydana gelmektedir. Deri hücrelerinde bulunan melanin birikimin artması sebebiyle oluşur. Tıpta bu durum Ephelis olarak tanımlanır. Halka arasında ise yaşlılık lekesi, karaciğer lekesi ve güneş lekesi olarak bilinir.

Vücut kendini güneşin zararlı ışınlarından koruyabilmek için hücrelerde fazla miktarda melanin salgılanmaya başlar. Melanin cilde rengini veren bir pigmenttir. Melanin bazı bölgelerde daha yoğun olur ve bu durum karşısında kahverengi lekeler açığa çıkar. Bir sağlık problemi olarak değerlendirilmese de genç yaşlarda oluştuğunda bu lekeler bazı hastalıkların belirtisi olarak değerlendirilebilir. Çillenme, melasma, karaciğer hastalıkları bu hastalıklara örnek olarak verilebilir. 50 yaş altında olan kişiler güneşe fazla maruz kalmamasına rağmen vücudunda kahverengi lekeler meydana geliyorsa ve bu lekeler kalıcıysa mutlaka bir uzmana başvurularak bu lekelerin neden kaynaklandığı araştırılmalıdır.

Vücutta kahverengi lekeler nasıl geçer

Leke giderici maske: Vücutta kahverengi lekeler için, leke giderici maske hazırlanabilir. Yarım çay bardağı elma sirkesi ve 1 tane orta boy kuru soğan kullanılabilir. Kuru soğan rendelenerek suyu sıkılır. Soğanın suyu bir kabın içine alınarak üzerine yarım çat bardağı elma sirkesi eklenip, karıştırılır. Hazırlanan karışım vücutta kahverengi leke olan bölgelere sürülüp 10 dakika bekletilerek yıkanır. Lekeleri gidermek için haftada bir defa uygulandığında oldukça etkili olur.

Leke açıcı krem: 1 tane yumurtanın kabuğu iyice ezilir. Üzerine 1 çay kaşığı vazelin ve 1 çay kaşığı karbonat eklenir. Homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra elde edilen karışım vücuda masaj yapılarak sürülür. 15 dakika vücutta bekletildikten sonra ılık su kullanılarak vücuttan arındırılır. Haftada bir defa uygulanarak vücutta kahverengi lekelerden kurtulmak mümkün olur.

Vücutta kahverengi lekeler için maske: 1 çorba kaşığı yoğurt, 3 damla limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı zeytinyağı bir kabın içine alınarak homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım vücutta sorunlu olan bölgelere sürülüp kuruması beklenir. Maske vücutta kuruduktan sonra hafif ovalanarak yıkanır. Daha sonra soğuk suyla şok etkisi yaratılarak vücut kurulanır. Haftada iki defa uygulandığında başarılı sonuç alınabilir.

Vücutta kahverengi lekeler için hangi kremler kullanılır

Clınıgıe Even Better: Vücut lekeleri üzerinde oldukça etkili olan bir kremdir. Özellikle vücudu güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyarak kahverengi leke oluşumunu önler. Kullanıma başladıktan 1 ay sonra vücutta kahverengi lekelerin azaldığı gözle fark edilebilir.

Tretin Cilt Lekesi Kremi: Vücut lekeleri için en sık kullanılan kremlerden biridir. Kremin özelliği cildi soyarak ölü hücrelerden arındırmaktır. Cildi soyduğu için gece kullanımı tavsiye edilir. Krem sürüldükten sonra güneşe çıkılması durumunda zararlı olabilir.

Physicians Formula: Cilt rengini dengeleme özelliği olan bir kremdir. İçeriği cildin yenilenmesini sağlar. Yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri ve koyu lekelere karşı oldukça etkili bir kremdir.

Dermaderm Leke Giderici Krem: Krem içeriği bitkisel malzemelerden oluşmaktadır. Sivilce lekesi, güneş lekeleri, kahverengi lekelerin yok olması için kullanılır. 6 ay süreyle düzenli kullanıldığında vücutta gözle görülür fark yaratır.


]]>
Deride Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/deride-lekeler.html Mon, 22 Oct 2018 15:26:08 +0000 Deride Lekeler, Derimiz vücudumuzu saran,dış etkenlerden koruyan duyu organımızdır. Derimizin görüntüsünü değiştiren lekeler oluşur. Deride lekeler doğuştan yada daha sonra dış etkenler sonucu oluşur. Deride oluşan le Deride Lekeler, Derimiz vücudumuzu saran,dış etkenlerden koruyan duyu organımızdır. Derimizin görüntüsünü değiştiren lekeler oluşur. Deride lekeler doğuştan yada daha sonra dış etkenler sonucu oluşur. Deride oluşan lekeler estetik açıdan çirkin bir görüntü oluşturur. Vücudumuzun her yerinde görülebilir. Derideki lekeler dünyamızı ısıtan güneşin zararlı ışınlarıyla oluşur. Güneş ışınlarının deride yaptığı lekeler kahverengi renktedir. Derideki lekeler beyaz renkte de olabilir. Beyaz renkteki deride lekeler lupus, vitilgo, malign melonoma ve mantar hastalıkları gibi önemli bir hastalığa işaret edebilir. Deride lekeler bazen zararsız da olabilir. Uzmanlar deride beyaz  leke oluşumunun cilde renk veren hücrelerin zarara uğraması yada hücrelerin rengi üretmemesi sonucu ortaya çıktığını belirtirler. Mantarın en çok görüldüğü yaz aylarında deride lekeler daha çabuk oluşur. Duşları sık almamak ve terli şekilde dolaşmak mantar oluşuma yol açar, buda deride leke olmasına sebep olur. Deride lekeler açık ve koyu renkte oluşabilirler.

Deride Lekeler Neden Olur

Kişinin uzun zaman güneş altında kalması güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınmasıyla deride lekeler olur. Kullanılan ilaçlara tepki olarak deride lekeler oluşabilir. Deride lekeler kişinin kimyasal ürünlerle uzun süre temas etmesiyle olur. Günümüzde bronzlaşmak için kullanılan solaryum aletleri ile deride lekeler olur. Kişinin ailesinde daha önceki bireylerde deride lekeler varsa o kişinin de derisinde lekeler olur. Kalıtsal bir özellik sayılır.

Deride Lekeler Nasıl Tedavi Edilir

Günümüzde bir çok tedavi yöntemi vardır. Deride lekeler için lazer tedavisi uygulanır. Lazer tedavisi derinin soyulmasını sağlayarak deride lekeleri ortadan kaldırır. Deride lekelerde lazer uygulanırken yan etkilerini düşünmek gerekir bunlar yanma, kabuklanma, kaşıntıdır. Deride lekelere lazer tedavisinin iyileşme süreci ve yan etkilerinden dolayı müsait zamanda yaptırmalısınız. Deride lekeler için mezoterapi diye bir yöntem vardır. Bu yöntemde deriye cilt açıcı işlemler uygulanarak deride lekeleri soyarak ortadan kaldırılır. Derinin altına vitamin enjekte edilerek deride lekeleri tedavi edilir. Kimyasal birleşenlerle yapılıp üretilen kimyasal peelingler vardır. Kimyasal peelingler deri de soyulma yaparak derideki lekeleri tedavi eder. Kimyasal peelingler uygulandıktan sonra deride yanma, kızarıklık yapabilir, kullanırken dikkatli olunmalıdır. Deride lekeler için eczanelerden kozmetik kremler alınabilir. Kozmetik kremler güneş kremleri ile birlikte uygulandıklarında deride lekeleri tedavi ederler. Deride lekeler için evde kendimizde maskeler yapabiliriz. Evde uygulanan tedavi diğer tedavilere göre daha uzun sürer. Aşırı ciddi bir rahatsızlık değilse evde uygulanabilen bitkisel yöntemleri tercih  edin
]]>
Yüzdeki Beyaz Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/yuzdeki-beyaz-lekeler.html Mon, 22 Oct 2018 16:46:11 +0000 Yüzdeki beyaz lekeler, birçok kişide oldukça büyük bir sorundur. Genellikle zararsız olmakla beraber bir çok farklı sebeplerden ötürü ciltte beyaz lekeler oluşabilir. Bazen şiddetli bazen hafif ortaya çıkabilir. Özellikle b Yüzdeki beyaz lekeler, birçok kişide oldukça büyük bir sorundur. Genellikle zararsız olmakla beraber bir çok farklı sebeplerden ötürü ciltte beyaz lekeler oluşabilir. Bazen şiddetli bazen hafif ortaya çıkabilir. Özellikle bayanlarda estetik güzelliğine gölge düşürdüğü için çok can sıkıcı olabilir. Vücudun belirli bir alanında derinin büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Bu sebepten ötürü kaşıntıya ve tahrişe neden olabilir. Bazen değişik hastalıkların bir belirtisi olan yüzde beyaz lekeler bazen de bir o kadar masum olabiliyor. Çocuklarda da yetişkinlerde de çok sık görülebilen bu tip sorunlarla artık tıbbi olarak çok rahat ve oldukça risksiz bir şekilde çözülebilir. Yüzde beyaz leke görülen kişilerde bazen bu durum son derece zararsızdır. Bu yüzden eğer kişi bu durumdan rahatsız olmuyorsa bu lekeler tedavi edilmeden de kalabilir. Ancak rahatsızlık duyuluyorsa tıbbi ya da doğal yöntemlere yönelebilir.

Yüzdeki beyaz lekeler neden olur

Yüz kısmında görülen beyaz lekelerin en büyük sebebi bilhassa yaz aylarındaki güneştir. Özellikle günlük olarak kişinin çok fazla güneş ışığının karşısında olması ve istenmeden maruz kalması durumunda çok şiddetli şekilde yüzde beyaz lekeler sorunu meydana çıkar. Eğer bundan şüphe çekiliyorsa güneş ışığından korunmak gerekebilir. Halk arasında güneş lekesi olarak bilinen bu tip durumlar çoğu zaman yaşa bakmaksızın hemen herkes de görülebilecek durumlardır. Yüzdeki beyaz lekelerin oluşmasına sebep olan bir başka etkenler şöyledir;

 • Samyeli: Kronik mantar enfeksiyonudur. Güneş ışığı, nemli hava, sıcak, yağlı cilt ve aşırı terleme maruz kalındığı zaman bu durum kötüleşebilir.
 • Ala hastalığı: Bu tip hastalıklar, derinin melonosit pegmentasyonu kaybıyla sonuçlanan bir cilt sorunudur. Bu yüzdeki beyaz lekeler sanki derinin bir parçasıymış gibi hissettirir. Bu hastalık tam olarak anlaşılmış bir hastalık değildir. Fakat bağışıklık sistemi hastalığı da olduğu düşünülür. Fakat hafif bir travma ala hastalığının daha ileriye gitmesine sebep olur. Ala hastalığı yüz, eller ve ayaklar, dirsekleri de etkileyebilir.
 • Pitiryazis alba: Özellikle 6-12 yaş arasında bulunan çocuklarda yaygın bir şekilde görülen bir hastalıktır. Yüz kısmında görüldüğü gibi, el ve kollarda görülebilir. Normal bir ciltten ayırt etmek zordur. Genellikle döküntü şeklinde olmaktadır. Bu hastalık genellikle ala hastalığı ile karıştırılmaktadır. Ancak ala hastalığı keskin sınırlar varken bu hastalıkta ise böyle bir şey yoktur.

Yüzdeki Beyaz Lekeler Nasıl Tedavi Edilir

Günümüzde gelişmiş tıp son derece yaygın olarak görülen bu gibi lekelerin giderilmesi konusunda kolaylık sağlamıştır. Yüzdeki beyaz lekelerin tıbbi tedavisi, altında yatan asıl nedene göre farklılık göstermektedir. Yüzde beyaz leke probleminin nedenini araştırıldıktan sonra, lazer tedavisi ve bunun yanında ilaç tedavisi uygulanabilir. Bitkisel kürler ve ilaçlar sayesinde bundan kurtulmak mümkündür. Ama dediğimiz gibi günümüzde tıbbın gelişmiş olması yapılacak tedavi yönteminin kısa bir zaman içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilir. Evde uygulanacak tedavi yöntemlerden biri, yüzü yumuşak sabunla yıkayıp ve cilde hafta da en az 2 kere bal, zerdeçal, pirinç ve andal ağacının yapılan merhemi uygulamak yüzdeki beyaz lekelere faydalı gelecektir. 

]]>
Tırnak Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/tirnak-lekeleri.html Mon, 22 Oct 2018 23:14:36 +0000 Tırnak Lekeleri: Tırnaklar oldukça çok önemli olan organlardan biridir. Ve her ne kadar ufak yani küçük olsa da çok işlev sahibi olan bir organdır. Bu sebeple de aslında onları gerçekten çok iyi bakmalıyız ve onlara çok dikka Tırnak Lekeleri: Tırnaklar oldukça çok önemli olan organlardan biridir. Ve her ne kadar ufak yani küçük olsa da çok işlev sahibi olan bir organdır. Bu sebeple de aslında onları gerçekten çok iyi bakmalıyız ve onlara çok dikkat etmeliyiz. Aynı şekilde estetik görünüm bakımından da tırnakların da çok güzel görünmesi çok önemlidir. Bu sebeple tırnakların bakımı çok dikkatli ve iyi yapılmalıdır. Belli aralıklarla tırnaklar temizlenmeli,manikürü ve pedikürü bakımı yapılmalıdır. Lakin bazen ne kadar özen gösterirsek gösterelim tırnaklar üzerinde zaman zaman lekeler olur ve bu sebeple de tırnakların kötü görünmesine sebep olurlar. 

Tırnak Lekeleri Oluşmasının Sebepleri. Tırnakta bu tür lekelerin oluşmasına birçok neden vardır. Ama özellikle de mineral azlığından olur. Bunun dışında eğer birey ellerini çok fazla kimyasal maddeler ile haşır neşir olmak zorunda kalıyorsa o zaman da tırnakların üzerinde yarıklara benzer lekeler oluşabilir ve bundan ötürü tırnaklarda güçsüzleşme, çatlama ve hatta kırılmasına neden olurlar. Bundan başka eğer kişide anomi yani kansızlık var ise de tırnakların üzerinde küçük küçük lekeler oluşabilir. Bu lekeler eğer beyaz ve siyah noktacık ya da ince bir çizgi halinde olan lekeler ise tehlikeli teşkil etmeyen lekelerdir. Bunlar kişiye her hangi bir rahatsızlık vermez. Sadece görünüm nedenden dolayı kötü bir görünüme neden olur. Bu sebeple de kişiler bu lekelerin geçmesini isterler. Peki, bu tırnakta olan lekeler nasıl geçer. Bu lekelerin geçmesi ise lekelerin oluşum nedenine göre farklılıklar gösterirler. Tüm bunları belirli birer madde olarak sıralayabiliriz.

Tırnak Lekeleri:Tırnak üzerinde olan bu lekelerin nedenine göre giderilme şekli nelerdir. Tırnaklar üzerinde bulunan lekeler bu çoğunlukla da zararsız olur. Ama vücutta olan başka bir soruna işaret eder. Yalnız kişiler için görünüm bakımından rahatsızlık verir. Bu nedenle de kişiler bu lekelerin geçmelerini çok isterler. Bu tür lekeleri ve geçme yollarını ise bir bir yazabiliriz. Fakat tırnaklar üzerinde oluşan bu lekeler mineral eksikliğinden ise o kişilerin bu lekeleri gidermek için mineral bakımından zengin yiyecekler yemeli ya da mineral ilaçları kullanmalı ya da mineral içeren içecekler içip yiyecekler yemelidirler. Fakat tırnak üzerinde olan lekeler çinko eksikliğinden kaynaklı ise o zaman tırnak üzerindeki lekeleri nasıl geçiriz sorusuna cevap şu biçimde olur. Tırnaklar üzerindeki lekeleri yok etmek ve geçirmek için çinko vitamini takviyesi yapmalıdır. Bu bakımdan çinko takviyesi ister ve çinko destekli ilaçlar ile ya da isterse de yiyecekler ile yapılabilir. Yalnız tırnak üzerindeki lekeler manikür yapılırken oluşan bir hatadan ötürü mantardan dolayı olduysa çok düzgün ve de dikkatli bir biçimde temizlenmelidir. Temizlenirken çok dikkat edilmesi gerekir çünkü eğer baştan savma bir şekilde temizleme işlemi yapılırsa o zaman tırnak üzerindeki leke ya da mantar daha çok dağılır yani yayılabilir. Bu tür mantarı temizlemek için eczanelerde özel olarak satılan ilaçlar kullanılmalıdır. Tırnak üzerinde olan lekeler şayet kansızlıktan dolayı oluyorsa bu lekeler de zararsız olan leke türündendir. yalnızca kişiyi rahatsız ettiği için geçirilmesi çok iyi olur. Bunun için de kansızlığın giderilmesi lazımdır yani kan takviyesi gerekmektedir.
]]>
Lekelere Elma Sirkesi https://www.lekeler.gen.tr/lekelere-elma-sirkesi.html Tue, 23 Oct 2018 08:57:34 +0000 Lekelere elma sirkesi, oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Güneşe maruz kalma, yaşlılık, hamilelik sonrası lekelenmeler, menopoz dönemi, yanlış cilt bakım uygulamaları ve hormonal değişikliklere bağlı olarak ciltte lekelen Lekelere elma sirkesi, oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Güneşe maruz kalma, yaşlılık, hamilelik sonrası lekelenmeler, menopoz dönemi, yanlış cilt bakım uygulamaları ve hormonal değişikliklere bağlı olarak ciltte lekelenmeler meydana gelmektedir. Cilt lekeleri hemen hemen her bayanın karşılaştığı bir durumdur. Bu durumda olan bayanlar cildi için neler yapabileceğini düşünür ve kozmetik ürünlere başvurur. Oysa ki her evde bulunması mümkün olan doğal elma sirkesi ile, hem daha sağlıklı hem de daha hesaplı olarak bu cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür. Elma sirkesinin cilde olan faydalarının farkında olan bayanlar, tedavi aşamasında, içinde kimyasal madde bulundurmayan elma sirkesi ile cilt lekelerine son vermeyi tercih etmektedirler. Kimyasal bulunmaması sebebi ile hamilelik döneminde bile kullanılmasında bir sakınca yoktur. 

Lekelere Elma Sirkesi Faydaları
 • Cilt kırışıklıklarını yok ederek, pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Pamuğa elma sirkesi dökün ve sirkeli pamuk ile yüzünüzü silin. Düzenli olarak bu uygulamayı yaptığınızda, cildinizdeki lekelerin renginin açıldığınız ve yüzünüzün gerginleştiğini göreceksiniz.
 • Sivilcelerden ve sivilce lekelerinden kurtulmanızı sağlar. Cilt asidik bir yapıya sahiptir. Asidik yapı, bazik yapıya dönüştüğünde ciltte sivilceler ortaya çıkar. Elma sirkesi ise ciltteki ph dengesini korur. Antibakteriyel özelliği sayesinde sadece cilt lekelerini yok etmekle kalmaz, aynı zamanda ciltte bakteri oluşumuna engel olur.
 • Elma sirkesi cildin ph dengesini sağladığı için kuru ve yağlı ciltler için çok faydalıdır. Yağlı ciltlerin yağ oranını düşürürken, aşırı kuru ciltlerin de nemlenmesine olanak sağlar.
Lekelere Karşı Elma Sirkesi Kullanımı

Öncelikle yüzünüzü temizlemeniz gerekiyor. Gül suyu ile temizleyebilirsiniz. Yüz temizliği ile cilt gözeneklerinin açılması sağlanıyor. Böylelikle lekelere karşı elma sirkesi uygulaması daha etkili olacaktır. Elma sirkesine batırdığınız pamuk ile yüzünüzdeki lekeleri hafif bastırarak silin. Elma sirkesinin cilde tam olarak nüfuz edebilmesi için yaklaşık olarak 20 dakika bu şekilde beklemelisiniz. Sürenin sonunda ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız, belli bir süre sonra etkisini fark edeceksiniz.

Lekelere elma sirkesi ile çözüm aşamasında cildinizde kızarıklık ve kabartılar oluşursa uygulamayı bir daha yapmayınız. Çünkü elma sirkesi her ne kadar doğal bir ürün olsa da asidik bir yapıya sahip olduğu için, hassas ciltlerde tahrişe sebep olabilmektedir.
]]>
Hamilelikte Leke Gelmesi https://www.lekeler.gen.tr/hamilelikte-leke-gelmesi.html Tue, 23 Oct 2018 17:26:34 +0000 Hamilelikte leke gelmesi; anne adaylarını çok ciddi strese sokar. Anne adayları dört gözle sağ salim bebeklerini kucaklarına alabilmek için sabırsızlanırken hiç ummadıkları bir anda leke gelmesi gibi bir durum ile karşı k Hamilelikte leke gelmesi; anne adaylarını çok ciddi strese sokar. Anne adayları dört gözle sağ salim bebeklerini kucaklarına alabilmek için sabırsızlanırken hiç ummadıkları bir anda leke gelmesi gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda yapılması gereken en önemli hamle hemen doktorunuza başvurmanızdır. Gebelikte kan gelmesi aslında bazen çok normal bir durumdur. Anne adayları için sancılanmaya ilave olarak iki belirti daha yaşanabilir. Bunlardan bir tanesi anne adayının suyunun gelmesidir. Diğer durum ise leke gelmesi halidir. Halk arasında doğum sancısı ile birlikte görülen bu leke gelme olayına nişan adı da verilir. Nişan denilmesinin en önemli nedeni ise doğumun başladığının habercisi olmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğin hareketinin olup olmadığının tespitidir. Çünkü leke gelmesi başka durumların da habercisi olabilir. Doktorunuza acil olarak başvurduğunuzda bu kanamanın nedenini de öğrenebilirsiniz.

Gebeliğin ilk aylarında bazı anne adaylarından leke gelmesinin temel nedenleri:

Anne adaylarından ilk aylarda leke gelmesinin en temel nedeni düşük meydana gelme ihtimalinin bulunmasıdır. Ayrıca dış gebelik ya da bebeğin anne karnında ölmesi gibi nedenlerle de leke gelebilir. Leke gelmesine ilave olarak uzun süreli kusma, kasık ağrısı, iltihaplı bir akıntı ya da sık idrar yapma gibi belirtiler de yaşanmakta ise bu lekelerin görüldüğü andan itibaren hemen doktorunuza müracaat etmeyi ihmal etmeyin. Bu hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bazen ise bu kanama tamamen doğal bir olaydan kaynaklanabilir. Yani bebek anne rahmine yerleşirken tıpkı adet kanaması gibi meydana gelen kanama halidir. Hatta bu durum ise eskiden halk arasında üstüne görme diye isimlendirilir. Ancak yine de bir kontrol için bir kadın doğum uzmanına başvurulmasında fayda bulunmaktadır.
 
Anne adaylarından gelen lekenin rengi eğer kahverengi renkte ise kırmızı renkteki lekelere göre daha az tehlike taşır. Fakat gittikçe renk kırmızı bir halde alabilir. Kahverengi akıntıların en temel sebebi cinsel ilişki esnasında zorlanma ya da bebeğin anne rahminde kendisine yer açmak için verdiği mücadelenin bir sonucu olabilir. Kahverengi lekeler daha çok hamileliğin ilk 2 ayı içerisinde meydana gelir. Unutmamak gerekir ki anne adaylarının vücutları bu döneminde normal kadınlara göre daha fazla östrojen hormonu salgılamaktadır. Bu östrojen hormonu ise akıntı oluşumunu normale göre daha fazla arttırır. Hamilelikte önemli olan husus akıntının rengidir. Lekenin rengi beyazdan kırmızı renge doğru gittikçe hamilelikte leke gelmesinin doğurduğu tehlike de artmaktadır. 
]]>
Sarı Leke Hastalığı https://www.lekeler.gen.tr/sari-leke-hastaligi.html Wed, 24 Oct 2018 04:33:15 +0000 Sarı Leke Hastalığı, makula dejeneresansı diye de adlandırılan yaşlılığa bağlı olarak gelişen bir göz rahatsızlığıdır. İleri yaştaki bir çok kişide kronik, ilerleyen ve geri dönüşümsüz göz kaybına sebep olabilmek Sarı Leke Hastalığı, makula dejeneresansı diye de adlandırılan yaşlılığa bağlı olarak gelişen bir göz rahatsızlığıdır. İleri yaştaki bir çok kişide kronik, ilerleyen ve geri dönüşümsüz göz kaybına sebep olabilmektedir. Görme merkezi, yaşa bağlı olarak bozulur ve bulanır. Bu bulanma gözün arkasındaki küçük bir bölge olan makulanın zarar görmesinden dolayı ortaya çıkar. Makula, gözlerinizin odaklandığı noktadaki ince detayları görmenize yardımcı olur. Sarı leke hastalığı, genellikle 50 yaş üzerinde ortaya çıkar. 

Sarı Leke Hastalığı Nedenleri

Hastalıkta genetik faktörler önemli olduğu kadar, beslenme şekli, çevresel faktörler, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, sigara, hiper tansiyon ve şişmanlıkta hastalığın sebepleri arasındadır. 

Sarı Leke Hastalığı Belirtileri

70 yaş üstü nüfusun 1/3'ünü etkileyen bu hastalığın en önemli belirtisi görmede bulanıklık, renklerde bozulma, bakılan alanın ortasında sis görülmesidir. Aynı zamanda çizgiler eğri ve çarpık görülür. Bu hastalık tamamen körlük yapmasa kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Kişi baktığı noktayı tam olarak göremediği için sokağa çıkamaz, araba, bilgisayar telefon kullanamaz. Karşısında duran kişinin yüzünü göremez ama kollarını ve bacaklarını görebilir. Göremedikleri için okuyup, yazamazlar.

Sarı Leke Hastalığı Çeşitleri

Sarı leke hastalığının 2 çeşidi vardır. Bunlar kuru ve yaştır. Kuru tip sarı leke hastalığında, görme yavaş yavaş ve yıllar süren bir süreçte azalır. Kuru tip, sarı leke hastalığı yaşayanların %90'ında görülür. Bu hastalara tedavi olarak koruyucu haplar verilir. Yaş tipi sarı leke hastalığı ise kanamalı seyreder ve kişinin görmesinin hızlı bir şekilde kaybolmasına neden olur. Yaş tipi tehlikeli olup, erken teşhis edilmesi için göz dibi muayenesi yapılması gerekir. Rutin göz muayenesinin yanı sıra, göz tomografisi çekilmesi de gerekebilir.

Sarı Leke Hastalığı Tedavi Çeşitleri

Sarı leke hastalığı tedavisinde amaç görmenin korunması  ve görmede artış sağlamaktır. Yaş tipi sarı leke hastalığında göz içi ilaç enjeksiyonu tedavi olarak kullanılır. Aylık kontroller yapılır ve lezyonun aktif olduğu düşünülürse enjeksiyonlara devam edilir. Bir diğer tedavi ise Fotodinamik Tedavidir. Lazerle yapılan bu tedavi sonrasında 48 saat güneş ışığına çıkılmaması gerekir. Kuru tip sarı leke hastalığında koruyucu amaçlı olarak A, C, E vitaminleri, çinko ve omega 3 kullanılmaktadır.


 
]]>
Yüzde Güneş Lekesi https://www.lekeler.gen.tr/yuzde-gunes-lekesi.html Wed, 24 Oct 2018 16:53:02 +0000 Yüzde güneş lekesi, uzun süre güneş ışığına maruz kalan ciltte oluşan, renkleri açıktan kahverengine kadar kadar giden lekelerdir. Bu lekeler doğuştan olmaz. Melazma olarak tanımlanan yüzdeki güneş lekeleri, sonradan oluşu Yüzde güneş lekesi, uzun süre güneş ışığına maruz kalan ciltte oluşan, renkleri açıktan kahverengine kadar kadar giden lekelerdir. Bu lekeler doğuştan olmaz. Melazma olarak tanımlanan yüzdeki güneş lekeleri, sonradan oluşur. Yüzde güneş lekesi kadınlarda erkeklerden daha fazla olur. Genellikle lekeler yüzde iki taraflı ve simetrik olarak oluşur. Güneş lekeleri histolojik bakımdan derin, karışık ve yüzeysel tipte olur. Yüzeysel olan lekeler tedaviye daha olumlu yanıt verir. Hormon tedavisi, gebelik, güneşlenme, doğum kontrol hapı kullanma yüzde güneş lekesi oluşumunu tetikler. Toplumda yaygın şekilde görülen bu sorun, genç bayanlarda daha fazla görülür. Ayrıca koyu renk cilt yapısı olanlarda sıklıkla rastlanır. Bunun nedeni kesin olarak bilinmez. Yüzde güneş lekesi bulunan kişilerde genellikle tiroit hastalıkları da görülebilir. Buna rağmen aralarındaki bağlantı kesin olarak bilinmemektedir.

Yüzde güneş lekesi daha çok yanaklarda, üst dudak ve alında gözlenir. Çenede nadiren oluşur. Ciltten daha koyu renkte, düzensiz ve sınırlı kabarık olmayan lekeler halinde oluşum gösterir. Güneş lekesi derin tipte olursa mavi gri, karışık tipte olursa kahve gri renkte olabilir. Yüzde güneş lekesi genellikle yazın ve solaryuma girdikten sonra koyulaşabilir. Ultraviyole lamba Wood's Lamb ile güneş lekesinin derinliği bulunabilir. Bununla leke belirgin hale gelirse yüzeysel olduğu, belirgin olmazsa derin leke olduğu belirlenebilir. Melazmalı yani güneş lekesi olan kişilerin devamlı olarak güneşten koruyucu geniş spektrumlu krem kullanması, solaryum gibi yapay ışıklardan uzak durması gerekir. Ayrıca ihtiyaç olmadıkça doğum kontrol hapı, hormon ilacı da kullanmamaları gerekir.

Yüzde güneş lekesi tedavisi nasıl yapılır

Yüzdeki güneş lekeleri için haricen kullanılan leke kremleri, antioksidan haplar, kimyasal peelingler, lazer tedavileri bazen tek olarak, bazen de birlikte kullanılır. Bu sorunu olan kişilerin her mevsim 4 saatte bir 30 faktörlü güneşten koruyan krem kullanmaları gerekir. Buna rağmen irekt güneşe çıkmamaları, gölge yerleri tercih etmemeleri, gözlük ve şapka kullanmaları gerekir. Güneş lekesi tedavisinde agresif tedavilerden kaçınmak daha doğrudur. Aksi halde lekeler tetiklenebilir. Yüzde güneş lekesi tedavi yöntemleri ise;

Lazer tedavileri: Bu yöntemle yüzde güneş lekesi tedavisinde lazer soyarak ya da renk hücrelerini tahrip ederek etkili olur. Bunun için kullanılan çeşitli lazerler vardır. Fakat tedavi dikkatli uygulanmalıdır. Güneş lekeleri artabilir ya da yeniden tekrarlayabilir.

Güneş lekesi kremleri: Lekelerin tedavisinde ilaçlar genellikle krem şeklindedir. Krem içerikleri farklı mekanizmalarla etkisini gösterir. Bu mekanizmalar ise;
 • Melanin oluşumunda işlevi olan Tyrosinase enzimini baskılama
 • Renk hücreleri melanositlere zarar verme
 • Melaninin melanositlerden öteki hücrelere geçmesini engelleme
 • Cildi yenileme
Yüzde güneş lekesi için kimyasal peeling: Güneş lekesi tedavisi için TCA peeling ile meyve asitli peelingler kullanılmaktadır. Tedavi 1-4 hafta arayla yaklaşık 5 seansta tamamlanır. Cildi yenileyerek, leke ilaçlarının daha kolay emilmesini sağlayan kimyasal peelingler, koyu cildi olanlarda daha dikkatli yapılmalıdır. Bu tedavi ciltte derine etkili olursa, lekeler artabilir.

Mezoterapi ve PRP tedavisi: Güneş lekesi tedavisinde cilt altına az oranda glutation, C vitamini, pyrüvic, transexamic asit gibi maddeler enjekte edilir. Bunlar yüzde güneş lekesi rengini açabilir. Bu tedavi yüzde güneş lekesi için diğer tedavilerden olumlu yanıt alınamadığı takdirde tercih edilebilir. PRP yöntemiyle lazer tedavisi birlikte uygulanırsa, yüzde güneş lekesi tedavisi daha başarılı olur. Bu yöntemler birlikte aynı zamanda cildin genç görünümüne katkıda bulunur.
]]>
Dilde Siyah Leke https://www.lekeler.gen.tr/dilde-siyah-leke.html Thu, 25 Oct 2018 04:56:34 +0000 Dilde Siyah Leke, Zaman zaman dilin üzerinde siyah, sarı ve yeşil gibi lekeler görülebilmektedir. Dilde görülen bu lekelerin temel sebebi dil bölgesinde oluşan bakterilerdir. Dil üzerinde az miktarda leke görülüyor ve bunlar Dilde Siyah Leke, Zaman zaman dilin üzerinde siyah, sarı ve yeşil gibi lekeler görülebilmektedir. Dilde görülen bu lekelerin temel sebebi dil bölgesinde oluşan bakterilerdir. Dil üzerinde az miktarda leke görülüyor ve bunların yanında ağız kokusu gözleniyorsa, ciddi bir problem teşkil etmemektedir. Fakat kimi zaman dil üzerindeki siyah lekeler ağır ağız kokularıyla da görülmektedir. Ağız kokusuyla görülen dil üzerindeki lekeler, patolojik bir hal olabileceğinden bazı hastalıkların işareti olabilmektedir.

Dil üzerindeki renk değişimlerinin ve lekelerin sabah aç karnına muayene edilmelidir. Çünkü gün içinde alınan gıdalar ve besinler dilde geçici süreliğine renk değişimlerine ve lekelenmelere sebep olabilmektedir. Dil üzerinde siyahlaşma ciddi hastalıkların işareti olabilmektedir. Genellikle sigara ve alkol kullanan bireylerde, dil üzerinde siyahlaşma ve kahverengi leke problemleri daha çok görülmektedir.

Dilde siyah leke nedenleri: Sigara ve alkol dışında yanlış beslenme alışkanlıkları ve enfeksiyon gibi hastalıklar da dil üzerinde siyah lekelerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Her siyah leke bir tehlikeyi göstermez. Bazen hafif derecede siyah leke oluşurken bazı bireylerde koyu siyah benekler oluşabilir. Dilde oluşan siyah lekeler, yapısal bozukluklar, kimyasala maruz kalma, kıllı dil sendromu ve kanser kaynaklı oluşabilir. Dildeki siyah lekeler, yanlardan başlayarak ortaya doğru yayılabilir. Lekelerde oluşan koyuluk, bazı bireylerde gri ve kahverengi olabilir. Bazı bireylerde ağrı bazılarında ise hiçbir rahatsızlık olmayabilir.

Yapısal bozukluklar: Hiperpigmentasyon yani ağız dokusu tümörü, dilde siyah lekelere sebep olur. Dilde oluşan doğum lekesi olan bu durum tamamen doğuşsaldır.

Kimyasala maruz kalma: Çok nadir olarak dil komple siyah olabilir. Kimyasallara uzun süre maruz kalmak, dilin rengini geçici olarak siyaha çevirebilir. Bazı mide ilaçlarında bulunan kimyasallarda bu etkiyi yapar.

Kıllı dil sendromu: Kıllı dil sendromunda dil siyaha dönmektedir. Alkol, tütün ve antibiyotik kullanımında dilde küçük siyah lekeler oluşabilir. Başlıca sebep dilde mantar oluşmasıdır. Zaman içerisinde tüm dile yayılarak siyahlaşma oluşabilir.

Ağız piercingleri: Ağız piercingi yapılırsa etrafında siyahlaşmalar oluşabilir. Bunun başlıca sebebi, dilin zedelenmesi, dilin piercingte olan metale maruz kalmasıdır.

Ağız kanseri: Ağız kanseri sebebi ile, dil siyaha dönebilir. Aslında ağız kanserinde dilin siyaha dönmesi, çok ender bir yan etkidir. Ağız kanserinde, yumrular ve siyah lekeler varsa hemen bir hekime gitmek gereklidir.

Dilde siyah leke tedavisi: Dilde siyah lekede ilk olarak ağız hijyenine dikkat etmek gereklidir. Dil, günde iki defa mutlaka fırçalanmalıdır. Alkolü azaltmak, sigarayı bırakmak, beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Eğer dilde lezyonlar oluştuysa mutlaka hekime gidilmelidir. Yutkunurken ağızda ağrı ve siyah dil lekeleri varsa, hemen bir hekime gidilmelidir. Dilde oluşan siyah lekelere, yumrular, ağrı eşlik ediyorsa ağız kanserinden kuşkulanılır.

Dilde oluşan siyah lekelerde kendiniz teşhis koymadan önce mutlaka uzmana gözükün. Bu durumda hekim hastalığın tanısını koyacak ve tedavinizi planlayacaktır. Unutulmaması gereken, dilde oluşan siyah lekelerin bazen çok basit bir sebep ile oluşmasıdır.

]]>
Yüzdeki Doğum Lekeleri Nasıl Geçer https://www.lekeler.gen.tr/yuzdeki-dogum-lekeleri-nasil-gecer.html Thu, 25 Oct 2018 21:12:49 +0000 Yüzdeki doğum lekeleri nasıl geçer diye merak ediyorsanız, yazımızı okumanızı öneririz. Hamilelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak ciltte lekelenmeler görülmektedir. Kilo alımı ve doğum sonrası kilo kaybı ile de cil Yüzdeki doğum lekeleri nasıl geçer diye merak ediyorsanız, yazımızı okumanızı öneririz. Hamilelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak ciltte lekelenmeler görülmektedir. Kilo alımı ve doğum sonrası kilo kaybı ile de ciltte değişimler olmaktadır. Hamilelik sürecinde ciltte istenmeyen lekelerin oluşması gayet normal bir durumdur. Bu lekeler genel olarak açık kahverengi olarak görülür. Daha çok yüz ve göbek bölgelerinde rastlanır. Zamanında müdahale edilmez ise, kalıcı bir iz haline gelebilir. Bu yazımızda doğum sonrası lekeleri geçirmek için sizlere bazı öneriler sunacağız. 

Yüzdeki Doğum Lekeleri Nasıl Geçer
 • Limon suyu ile cildinizdeki lekeleri yok edebilirsiniz. Limon asidik bir yapıya sahip olduğu için haftada bir defa yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır. Tek başına limon yüzünüzü tahriş edebilir. Bal ile karıştırarak hem lekelerden kurtulun hem de balın özü sayesinde yüzünüz nemlensin.
 • Kesilmiş sütü akşam yatmadan önce yüzünüze sürebilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntemdir. Kesilmiş süt peeling etkisi ile bilinir. Yüzünüzdeki lekelerin kaybolmasını sağlar.
 • Aktarlardan temin edebileceğiniz hint yağı ile, eczaneden alacağınız E vitaminini karıştırın. Bu karışımı akşam yatmadan önce lekeli yerlere sürün. Sabah kalktığınızda ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı her gün yapmanız gerekmektedir.
 • Özellikle yüz bölgesindeki lekelenmelere karşı, salatalık suyu, kayısı suyu ve çilek suyu aynı ölçüde karıştırılır. Lekeler üzerine sürülür. 
 • 2 yemek kaşığı hardal ile iki yemek kaşığı sütü karıştırın. Bu karışımı her gün yatmadan önce yüzünüze uygulayın.
 • 1 çay kaşığı şeker ile limon suyunu karıştırın. Yüzünüzün lekeli yerlerine uygulayın. Yüzdeki doğum sonrası lekelerin yok olması için oldukça etkili bir yöntemdir. Hassas ciltlerde yaklaşık 5 dakika, normal ciltlerde ise 10 dakika bekletmek yeterlidir. Birer gün ara ile haftanın üç günü uygulandığı taktirde olumlu sonuç verecektir.
 • Elma sirkesi ile lekelerden kurtulabilirsiniz. Elma sirkesini pamuğa dökün ve lekeli bölgelere sürün. 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü iyice yıkayın. Elma sirkesinin renk açma özelliği vardır. Zamanla hem lekelerin rengi açılacak, hem cildinizde parlaklık görülecektir.
Yüzdeki doğum lekeleri nasıl geçer diye düşünmeyin. Biraz sabır ve düzenli bakım ile lekeleri yok etmeniz mümkündür. Nasıl ki o lekeler bir anda ortaya çıkmıyor, hamilelik süresi boyunca kendini gösteriyorsa, tamamen kaybolması da zaman alacaktır.
Doğum sonrası lekelerin geçmesi için uyguladığınız yöntemler sonucu olarak, cildinizde yanma, kızarıklık, kaşınma gibi etkiler görülür ise, tekrar yapmayınız.
]]>
Bacaktaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer https://www.lekeler.gen.tr/bacaktaki-sivilce-lekeleri-nasil-gecer.html Fri, 26 Oct 2018 07:32:24 +0000 Bacaktaki sivilce lekeleri nasıl geçer, Biz kadınlar kendimize bakım yapmayı kendi vücudumuza  önem vermeyi çok severiz. Her kadın mutlaka kendine en iyi şekilde bakım yapmak ister. Kadınlar kendine ne kadar bakım yapar vücudun Bacaktaki sivilce lekeleri nasıl geçer, Biz kadınlar kendimize bakım yapmayı kendi vücudumuza  önem vermeyi çok severiz. Her kadın mutlaka kendine en iyi şekilde bakım yapmak ister. Kadınlar kendine ne kadar bakım yapar vücuduna ne kadar dikkat eder ise kendine olan güveni o kadar çok artar.Kadınlar bakımlı oldukça daha çok dikkat çekerler ve bu da kadınların güvenini daha da çok artırır. Bakım demek sadece krem sürmek veya başka bakım malzemelerini sürmek değildir. Bakım yapmak demek kadınların vücudundaki yaralara dikkat etmesi sivilcelerine dikkat etmesi vücudunda bulunan kıl ve tüyleri alması da en önemli bakımdır kadın için. Bir kadının vücudunda bulunan kıl ve tüyleri alması gerçekten çok önemli. Dinimiz İslamda bile bu durum üzerinde çokça durulmuştur. Her kadının beden temizliğini yapması kıl ve tüylerini alması emredilmiştir. Zaten hiç bir kadında tüylü olmayı istemez. Ancak bazen bakım yaptıktan sonra özellikle de tüylerinizi aldıktan vücutta en çok ta bacaklarımızı aldıktan sonra mutlaka herkesin yani neredeyse çoğu kimsenin bacağında sivilce çıkmaktadır. Ağda veya epilatör hatta jilet ile aldıktan sonra bile bacaklarda batık yada sivilce çıkmaktadır. Buda bacakların güzel görünmesine engel olur. Epilatör ile bacaklarınızı aldıktan sonra bacaklarınızda mutlaka batık ve sivilceler çıkar. Çünkü epilatör kılları her yöne doğru aldığı için buda batıkların oluşmasına neden olur.Batıklardan sonra ise o batıkları elle veya iğne çıkarmak sonucu bu defa batıklar yaraya ve sivilceye dönüşebilir. 

Bacaklardaki sivilce lekeleri nasıl geçer

Bacaklarınızı almak için mutlaka yapacağınız en etkili yöntem ağdadır şüphesiz. Ağda sonrası da bacaklarda da sivilce batıklar oluşmaktadır. Ağda yaptıktan bacaklarınızı ılık suyla yıkayın. Ağdadan sonra mutlaka nemlendirici kremler kullanın. Kremler sayesinde bacaklarınız sertleşmeyecek ve sivilce batıklar oluşmayacaktır.

Bacaktaki sivilce lekeleri için maskeler

Karbonat maskesi: 2 yemek kaşığı yoğurt ile 1 yemek kaşığı karbonatı iyice karıştırın.Daha sonra ise bacaklarınıza sürün ve 15 dakika bekletip daha sonra yıkayın ve en son olarak ise nemlendirici krem sürün. Bacaklarınızda ki sivilcelerin zamanla geçtiğini fark edeceksiniz.

Şeker ve limon maskesi: Yarım çay bardağı limonun suyuna 4 yemek kaşığı şeker ilave edin ve bacaklarınıza sürün. Bu şekilde peeling yapın bacaklarınıza ve 10 dakika bekletip yıkayın ve krem sürün.
]]>
Bacakta Kırmızı Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/bacakta-kirmizi-lekeler.html Sat, 27 Oct 2018 05:31:40 +0000 Bacakta Kırmızı Lekeler, bir sağlık sorunumu dur hiç düşündünüz mü şimdi bacakta oluşan ve özellikle bayanlarda çok can sıkıcı olan kırmızı lekeler neden olur ve sebepleri nelerdir bu yazımızda bundan bahsedeceğiz. Ba Bacakta Kırmızı Lekeler, bir sağlık sorunumu dur hiç düşündünüz mü şimdi bacakta oluşan ve özellikle bayanlarda çok can sıkıcı olan kırmızı lekeler neden olur ve sebepleri nelerdir bu yazımızda bundan bahsedeceğiz. Bacakta kırmızı lekeler genellikle bir den çok sebebe bağlı olarak görüldüğü bilinmektedir. Bacakta kırmızı lekelerin olmasının birinci sebebi olarak alerjik etkenler düşünülmektedir. Yani bu alerjik etkenler böcek sokmaları sonucunda oluşan durumlar olarak görülmektedir. Ayrıca bacakta oluşan kırmızı lekeler böcek sokmalarının dışında kişinin bazı gıda maddelerine bağlı olarak örneğin yumurta, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi alerjisi olması sebebi ile de oluşması söz konusudur. Eğer bacaklarda kırmızı lekeler oluşan kişinin bunun sebebinin alerjimi yoksa daha başka sağlık sorunları nedeni ile mi olup olmadığını anlaması için sağlık kuruluşlarında bir alerji testi yaptırması sorunun kök nedeninin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Bacakta Kırmızı Lekeler, Bulunduğu Yer Ve Şekli

Evet kişinin bacağında oluşan kırmızı lekelerin yeri ve şeklide çok önemlidir. Mesela bacaktaki kırmızı lekeler bazı durumlarda deri üzerinde düz bazı durumlarda ise derinin üst kısmında görülen elle konulduğunda bile hissedile bilen pütürlü bir şekilde olması ve kırmızı lekelerin bacaktan ayaklara doğru temasının olup olmadığı bacakta kırmızı leke probleminin çözülmesi ve sorunun ortadan kaldırılması için çok önemlidir. Bu gibi sıkıntılar şile karşılaşan hastaların yani bacaklarında görülen kırmızı lekelerin alerji yada böcek sokmaları sonucunda olmaması kişinin çok ciddi bir hastalık ile karşı karşıya kalması veya ciddi bir hastalığın neden olabileceği unutulmamalı ve acilen uzman hekimlere başvurularak yapılacak bir takım testler ile sorunun nedeni araştırılmalı ve bulunmalıdır. Bacaklarda oluşan kırmızı lekeler kırmızı, mor veya kahverengi renklide olduğu görülebilir. Bacakta oluşan kırmızı lekelerin bir çok alerjik sebepleri, hastalık nedenleri ve hatta güneş ışınlarının sebep olduğu da düşünülmektedir. Çok zayıf bir ihtimal de olsa bacakta kırmızı lekelerin özellikle bayanlarda tüy alma sonrasında ağda, jilet ve makineye bağlı olarak bu kırmızı lekelerin görülmesi de söz konusudur. 

Bacakta Kırmızı Lekeler Neden Olur

Yazımızda bacakta kırmızı lekenin alerjik veya böcek sokmalarından kaynaklı olacağından bahsettik birde bütün bu sebeplerin dışında kişinin bacağında oluşan kırmızı lekelerin çeşitli ciddi sağlık sorunları ile de oluşabileceği unutulmamasının gerektiğinden de bahsettik. Şimdi bacakta kırmızı lekeler habercisi olabilecek ciddi hastalıkları sıralayalım.
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Atopik dermatit (egzema)
 • Folikülit (kıl kökü iltihabı)
 • Kontrakt dermatit (cilt iltihabı)
 • Cilt kanseri
 • Sklero dermatit
Bacakta kırmızı lekelerin özellikle koyu kırmızı lekelerin sebeplerinin ilk başında cilt kanseri olabileceği unutulmamalı ve vakit kaybetmeden uzman doktordan acil destek alınmalıdır.
]]>
Ayakta Çıkan Kırmızı Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/ayakta-cikan-kirmizi-lekeler.html Sat, 27 Oct 2018 18:34:07 +0000 Ayakta çıkan kırmızı lekeler, özellik ile çocuklar olmak üzere hemen hemen her yaşta görülebilen büyük bir sorundur. oldukça yaygın olarak görülen bu tür durumlar genellik ile kişilerde estetik olarak herhangi bir sorun olu Ayakta çıkan kırmızı lekeler, özellik ile çocuklar olmak üzere hemen hemen her yaşta görülebilen büyük bir sorundur. oldukça yaygın olarak görülen bu tür durumlar genellik ile kişilerde estetik olarak herhangi bir sorun oluşturamamaktadır. Görünüm olarak kişilerde bozukluklar olur fakat bu sorunlar ayakta olduğu için genellik ile dışarıda olan kişiler bu tür durumu görememektedir. Ayakta çıkan kırmızı lekeler, net olarak nedeni biliniyorsa bu durumda kişi zaman kaybetmeden acil olarak bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Genellik ile günümüzde insanların bu gibi olan durumları önemsememesi nedeniyle sorunlar çok fazla artarak sorunlara neden olabilmektedir. Ayakta çıkan kırmızı lekeler, genellikle kişilerde herhangi bir ağrıyı meydana getirmemektedir. Fakat bu lekelerin nedeninde çok daha farklı olan durumlarda olması kişilerde ağrı veya sızlama gibi olan sorunların meydana gelebilmesine neden olacaktır. Ayakta çıkan kırmızı lekeler, müdahale edilmediği zaman hızlı bir şekilde büyüyerek yavaş bir şekilde kişinin bacaklarına doğru ilerleyebilir. Bu nedenle meydana gelebilecek sorunları önemseyerek gerekli olan önlemleri almak sağlığınız açısından çok büyük faydalar sağlayabilmektedir. 

Ayakta çıkan kırmızı leke nedenleri, 

Bu gibi olan problemlerin en büyük olan nedeni böcek ısırmalarına bağlı olarak ortaya çıkabilecek lekelerdir. Özellik ile ayakların böceklerin en kolay ulaşabileceği bölgeler olduğu için bu tür böcek ısırmalarına daha çok maruz kalınmaktadır. Özellik ile yaz aylarında piknik alanlarında veya bu tür ortamlarda böcek ısırması durumu da bazen kişi hissetmese de gerçekleştirebilmektedir. Bu durumda kişinin vücudu böceğin salgılamış olabileceği maddeye karşı tepki olarak ayakta çıkan kırmızı lekeler ortaya çıkabilmektedirler. Bir diğer neden olarakda kişilerin enfeksiyon bağlı olarak ayaklarda çıkan kırmızı lekeler oluşumudur. Bu durum genellikle iş nedenleri veya diğer nedenler ile kişilerin sürekli bir şekilde olarak ayakta veya ayakkabı içinde kalmasıdır. Bu durum yanında da ayakkabının üretilmiş olduğu malzemelerin kalitesiz olması durumu hızla enfeksiyon çoğalmasına neden olarakda kişilerin problemler yaşamasına neden olabilmektedir. Son olarakda çok görülen nedenlerden biriyse kişinin vücudunda görülen diğer hastaların vücut üstüne gösterdikleri tepkilerdir. 
]]>
Hamilelikte Kahverengi Leke https://www.lekeler.gen.tr/hamilelikte-kahverengi-leke.html Sat, 27 Oct 2018 19:06:42 +0000 Hamilelikte Kahverengi Leke, Birçok hamile bayanın yaşamış olduğu hamilelik döneminde kahverengi leke gelmesinin nedenlerine bakalım. Hamilelik de görülen ve sürekli akıntı halinde gelişen ve koyu kıvamda olan hatta kokusu Hamilelikte Kahverengi Leke, Birçok hamile bayanın yaşamış olduğu hamilelik döneminde kahverengi leke gelmesinin nedenlerine bakalım. Hamilelik de görülen ve sürekli akıntı halinde gelişen ve koyu kıvamda olan hatta kokusuz olan bu kahverengi akıntı bilimsel olarak östrojen salgısının çok üst düzeylere çıkarak artmasından kaynaklanmaktadır. Şunun bilinmesi ve unutulmamasında fayda olduğun söylemeden geçmeyeceğim hamilelik döneminde oluşan kahverengi lekenin hiç bir şekilde anne adayı için risk içermediği bilinmelidir. Yani bu durum riskli bir durum değildir. Demiştik ya hamilelikte gelen kahverengi leke kokusuz ve acık kahverengidir bu durumda korkulacak veya panik yapacak bir durum söz konusu değildir. Yalnız bilinmesi gereken hamilelik döneminde gelen akıntının çok kötü kokulu olması ve renginin sarı ve kırmızıya yakın olması genital bölge enfeksiyon nedenli olduğu da bilinmelidir. Tabi bir anne adayının hamileliği sırasında kahverengi leke gelmesi de normal bir durum değildir. Hamilelikte kahverengi leke gelme yani akıntı oluşması durumu gebeliğin vermiş olduğu bir takım fiziksel ve hormonal değişimlerin sebep olduğu durum olarak da değerlendirilir. Hamilelikte sürecinde kahverengi leke gelmesi genellikle embriyonun anne adayının rahim içi dokusuna yerleştiği sırada görülmesi normal bir durum olarak değerlendirilmektedir. Hamilelik döneminde akıntı şeklinde oluşan lekeler kırmızı renkli ise dikkat edilmesi gereken ve doktora başvurulması gereken ciddi bir durum bebeğin düşme tehlikesinin çok yüksek olduğu bir durumdur. Fakat akıntı şeklinde oluşan lekenin renginin acık kahverengi olması çok ciddi bir durum olmadığı bilinmelidir. Bu durumda bebeğin düşme tehlikesinin çok aza olduğu bilinmelidir.

Hamilelikte Kahverengi Leke Sebepleri Nelerdir

Hamilelik döneminde anne adayının rahmine plasenta yerleşmesi sırasında kahverengi akıntı yani lekenin gelmesi görülebilir. Her anne adayında bu durumun olacağı da söz konusu değildir. Ayrıca hamilelik süresinde kahverengi leke görülmesi çok az da olsa anne adayının düşük yapma riski olduğu da bilinenler arasındadır. Ayrıca hamilelik sürecinde her geçen gün ana rahminde büyüyen ve gelişen bebeğin kendisine yer açması sonucunda damarlarda oluşan ufak çaplı çatlaklar sebebi ile de gebelik sırasında kahverengi leke ve akıntı gelmesi görülmektedir. Hamilelik de kahverengi leke ve akıntı gelmesi anne adayının çok azda olsa kanaması olduğuna işaret eder. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde ilk önce akıntının yani lekenin kırmızı görülmesi ve daha sonrasında kahverengi olması oluşan kanamanın azaldığını ve normale döndüğünün göstergesidir. Son olarak hamilelik döneminde kahverengi akıntı yani leke gelmesi anne adayının düşük yapma olasılığının az olacağı ve bebeğin herhangi bir hayati tehlikesi olmadığının da kanıtıdır. 

]]>
Vücutta Siyah Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/vucutta-siyah-lekeler.html Sun, 28 Oct 2018 15:08:50 +0000 Vücutta Siyah Lekeler, özellikle yüzün yağlı olan bölgelerinde ve burun üzerinde oluşan siyah lekeler, çoğaldıkça daha görünür bir hal almaktadır. Bu görüntü rahatsız edici bir olay olduğundan ötürü kiş Vücutta Siyah Lekeler, özellikle yüzün yağlı olan bölgelerinde ve burun üzerinde oluşan siyah lekeler, çoğaldıkça daha görünür bir hal almaktadır. Bu görüntü rahatsız edici bir olay olduğundan ötürü kişiler çeşitli maskelerle bu durumu düzeltmeye çalışırlar. Siyah lekeler ani bir şekilde oluşmadığı gibi aniden de yok olmamaktadır. Bu olay için öncelik sabırlı olmak ve vücuttaki siyah lekeler oluşumunu engellemek amacıyla cildinizi temiz tutmanız gerekmektedir. İnsanların yüzünde ve burnunda meydana gelen siyah lekelerin oluşmasının asıl sebebi cilt temizliğinin ve cilt bakımının yapılmamasından kaynaklanmadır. Ancak kişinin cildi yağlıysa siyah lekeler oluşumunda daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Yağlı olan bir cilt de gözeneklerin tıkanması nedeniyle, vücutta siyah lekelerin çıktığı yerde biriken yağlar zaman içinde kuruyarak vücutta siyah lekelerin artmasına neden olmaktadır. Unutmamak lazım ki vücutta siyah lekeler müdahale yapılmadıkları zaman sivilceye dönüşürler ve bundan dolayı da daha fazla soruna neden olurlar. Vücuttaki siyah lekeleri elinizle sıkıp çıkarmaya çalışmamalısınız. Bu olay gözeneklerde bulunan hücrelerin zarar görmesine sebep olarak iz bırakabilir. Yüzde oluşan çukurlu siyah lekelerin ekseri siyah lekelerin sıkılmasından oluşmaktadır. Bu sebeple gerekli olan önlemleri alarak vücuttaki siyah lekeleri daha meydana gelmeden engellemelisiniz ya da hemen vücuttaki siyah lekeler deriye hasar vermeden ortadan kaldırmalısınız.

Vücutta Siyah Lekeler Nasıl Temizlenir

 • Vücuttaki siyah lekelerin oluşumunu engellemeniz ve cilt bakımı yapabilmeniz için eczanelerde türlü cilt temizleme tonikleri bulunmaktadır. Bu toniklerin çoğu düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman vücutta siyah lekelerin oluşumu durur ve var olan vücuttaki siyah lekeler kaybolmaktadır.
 • Bundan başka vücutta siyah lekelerin bulunduğu alana hafif sıcak su ile nemlilik oluşturunuz ve daha sonra vücuttaki siyah lekeler için üretilmiş olan burun bantları ile bu lekeleri temizlemeye başlayınız.
 • Vücuttaki siyah lekeleri temizleme konusunda en mühim uygulamalardan biri de buhar banyosudur. Bir tencerenin içerisine biraz su ilave ederek ısıtınız ve nerenizde siyah leke çıkmışsa oranızı çıkan su buharına tutunuz. Buhar cildinize değdikçe cildiniz yumuşayacak ve gözeneklerin esnek olmasını sağlayacaktır. Bu şekilde lekeler daha hızlı bir şekilde kaybolacaklardır.
 • Her gün olmak üzere sabah ve akşam cilt tipinize uygun bir temizleyici yardımı ile cildinizi temizlemeniz ve vücuttaki siyah lekelerin oluşumlarını yok edecektir. 

Unutmamak gerekir ki vücuttaki siyah lekeleri tek bir seferde geçirmek söz konusu bile olamaz. Düzenli olarak ve sürekli bir şekilde uygulama yaparsanız vücuttaki siyah lekeleri temizlemeniz sağlanacaktır.

 

]]>
Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer https://www.lekeler.gen.tr/bacaktaki-kahverengi-lekeler-nasil-gecer.html Mon, 29 Oct 2018 13:04:35 +0000 Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer, Tüm vücudumuzun yükünü üstünde taşıyan bacaklarımız değişik sebeplerle bazen sorunlar çıkarabilirler. Ancak özellikle ciltte yani bacaklarda oluşan kahve rengi lekeler çok can Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer, Tüm vücudumuzun yükünü üstünde taşıyan bacaklarımız değişik sebeplerle bazen sorunlar çıkarabilirler. Ancak özellikle ciltte yani bacaklarda oluşan kahve rengi lekeler çok can sıkıcı bir hal alırlar. Genelde yaz aylarında oluşan ve kişilerin endişelenmesine yol açan bacaktaki lekeler de tıpkı vücudumuzun diğer bölgelerinde çıkan lekelerden farksızdır. Derimiz değişik enzimleri üreten farklı tabakalardan oluşur. Yaş ilerledikçe özellikle cildin renk dengesini sağlayan pigmentler deki bozulmalar, hücrelerin görevlerini tam anlamıyla  yapmasına engel olurlar. Bu ve benzeri sebeplerle özellikle melanin birikmesi oluşabilir. Yaşlanma ile artan bu birikmeler bazen çiller şeklinde bazen de daha büyük boyutlarda koyu kahveye yakın lekeler şeklinde ortaya çıkarlar. Bu yüzden yaşlı insanların el, kol, bacak ve bazen baş kısımlarında bene benzer lekeler meydana gelir. Cildimizde aynı bizim gibi doğar, büyür ve ölür. Her gün binlerce ölü hücre biz farkında olmadan dökülmektedir. Ciltte lekelerin oluşması ise benzer sebeplerin deri altında olmasından kaynaklanmaktadır. Güneş lekesi, yaşlılık veya karaciğer lekesi olarak isimlendirilen bu lekelerin tıp dilindeki adı ise ephelisdir.

Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer

Asitli kimyasal ürünlerin kullanılması: Bu ürünlerin kullanılmasıyla beraber cildin soyulması işlemi yapılır. Ancak kimyasal ürün kullanmak yerine evde hazırlayacağınız tariflerle de bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Örneğin asit içeren ürünlerden sirke bu işlem için idealdir.

Kimyasal peelingler: Derinin üstündeki soyulma ile lekeyi ortadan kaldırmaya yarıyor. Ancak deride hassaslık, kabuklanma, yanma, kızarma gibi yan etkileri olabilmesiyle tercih edilirken dikkatli olmak lazım. 

Lazer uygulaması: Bu işlemde de deri tıpkı kimyasal peelingler de olduğu gibi soyulmalar görülür. Lazerle cilt lekelerinden kurtulmak çok basit olmakla beraber birtakım yan etkilerini de göz almak gerekir. Başlıca yan etkileri; kaşıntı, ağrı, yanma, kabuklanma veya morarmalardır.]]>
Leke Giderici Krem https://www.lekeler.gen.tr/leke-giderici-krem.html Tue, 30 Oct 2018 05:44:39 +0000 Leke giderici krem, ciltte oluşan lekelerin tedavisinde kullanılan, cilt rengini dengeleyen kremlerdir. Güneşin zararlı ışınlarından dolayı ciltte meydana gelen cilt lekelerini yok etmek ya da görünümünü azaltmak i Leke giderici krem, ciltte oluşan lekelerin tedavisinde kullanılan, cilt rengini dengeleyen kremlerdir. Güneşin zararlı ışınlarından dolayı ciltte meydana gelen cilt lekelerini yok etmek ya da görünümünü azaltmak için bu yazımızda sizlere kullanabileceğiniz leke kremi önerilerinde bulunacağız. Ciltte oluşan lekeler aslında vücudun kendini koruma mekanizmasıdır. Vücut kendini güneş ışınlarına, solaryumun vermiş olduğu zararlara, dış etkenlere karşı korur. Bu koruma ciltte leke olarak ortaya çıkar. Lekelerden krem kullanılarak kurtulmak mümkün olduğu gibi, bazı doğal ürünler kullanılarak maskelerde hazırlanabilir. Doğru cilt bakımı uygulamaları sayesinde lekeleri gidermek amacıyla tavsiye ettiğimiz leke kremi önerilerini kullanabilirsiniz.

Leke giderici krem önerileri

Avene D pigment Legere Krem: Ciltte leke oluşumunu önleyen Avene leke giderici krem, cilt rengini dengeleyici etkiye sahiptir. Krem akşam saatlerinde her gün 2 ay boyunca uygulandığında lekeler üzerinde kısa sürede etkisini gösterir. Yaklaşık olarak fiyatı 120 TL civarımdadır.

Achroactive Max leke Giderici Krem: Koltuk altı ve yüz bölgesi için kullanılan krem, cilt rengini dengeler. Bunun yanı sıra cildin beslenmesini ve taze kalmasını sağlar. Yaklaşık olarak fiyatı 25 TL civarındadır.

Dermosin Gold Leke Giderici Krem: Cilt rengini dengeleyici etkisi olan krem, ciltte lekelerin görünümünü azaltır. Gece yatmadan önce sürülür. Yaklaşık fiyatı 40 TL civarındadır.

Bioderma Leke Giderici Krem: Yaşlılığa bağlı olarak gelişen lekeler için etkili olan krem, düzenli kullanıldığında elde oluşan lekeler içinde oldukça etkili olur. Ciltte canlı bir görünüm sağlayan kremin fiyatı yaklaşık 80 TL civarındadır.

Dermycin Leke Giderici Krem: Ciltte meydana gelen tüm lekeler için etkili olan krem, güneş lekeleri, hamilelik lekeleri, yaşlılık lekeleri ve sivilce lekeleri için gönül rahatlığıyla kullanılır.

Orogold 24k Bio Brightening Complex Ceream: İçeriğinde A, C ve E vitaminleri bulunan leke giderici kremim yeşil çay ve inci tozu etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde cilde derinlemesine nüfus ederek etkili sonuç verir.

DDF Leke Giderici Krem: Cilt lekelerini gideren krem, aynı zamanda cildin daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Yeni leke çıkmasını engeller. Melanin üretimini düzenleyici etkiye sahiptir.

Benev Emlite Active Leke Giderici Krem: Bitki özlü içeriği bulunan leke giderici krem, ciltte oluşan lekelerin giderilmesini sağlar. Günde iki defa kullanılır ve yaklaşık olarak 220 TL civarındadır.

Pure Beauty Leke Giderici Krem: Vücutta melanin salgısını dengeleyen krem, cilt tonunun açılmasını sağlayarak lekeleri giderir.

Nivea: Cildi besleyici etkisi olan Nivea krem, cildin sıkılaşmasını ve nemlenmesini sağlar.

Sinoz leke giderici krem: Leke giderici özelliği olan kremler arasında en yaygın kullanılan kremlerden biridir. İçeriğinde, A, B, C, F, H vitaminleri barındırır. Bu vitaminler cildin beslenmesini sağlar. Özellikle sivilce lekelerine karşı çok etkilidir.

2Y Leke Giderici Krem: Güneş ve yaşlılığa bağlı gelişen lekeler üzerinde etkili olan krem, düzenli kullanıldığında leke görünümünde ciddi anlamda azalma sağlar. Yeni lekelerin oluşumunu önler.

Arap Kızı Kremi: Normal ve yağlı ciltler için ayrı ayrı satışa sunulan krem, cilt lekelerinin görünümünü azaltır. Düzenli kullanıldığında cilt rengini düzenler.

Salyangoz Kremi: Salyangoz leke giderici krem düzenli kullanıldığında cilt lekeleri üzerinde mükemmel sonuç yaratır. Salyangoz özü cildin yenileme sürecini hızlandırarak kısa süre içinde cilt lekelerini giderici etki yaratır.

İsveç İksiri Kremi: Cilt lekelerinin meydana geldiği her bölge için kullanılan leke giderici krem, günde iki defa kullanıldığında etki sonuç verir. Dişteki Siyah Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/disteki-siyah-lekeler.html Tue, 30 Oct 2018 19:12:33 +0000 Dişteki siyah lekeler, dişte meydana gelen siyah lekeler kişinin özgüveninin ve gülümsemesinin önüne geçen büyük bir engeldir. Dişte oluşan lekelere çözüm bulunmadığı takdirde rahat bir gülüş sergilenemez. D Dişteki siyah lekeler, dişte meydana gelen siyah lekeler kişinin özgüveninin ve gülümsemesinin önüne geçen büyük bir engeldir. Dişte oluşan lekelere çözüm bulunmadığı takdirde rahat bir gülüş sergilenemez. Dişlerde siyah lekeler genetik olabileceği gibi, birçok etkene bağlı olarak da gelişebilir. Dişlerdeki siyah lekeler, teknolojik imkanlar kullanılarak ya da ev yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Dişteki siyah lekeler nasıl oluşur

Dişteki siyah lekelerin sebebi oldukça farklıdır. Yaşlılığa bağlı gelişen lekeler, yiyecek-içecek kaynaklı lekeler, diş travmaları, eski diş protezleri-kaplamaları, diş dolgularının oluşturduğu lekeler, kullanılan ilaçlara bağlı gelişen lekeler dişte siyah leke oluşumunun en önemli sebepleri arasındadır. Bunların yanı sıra florit olarak adlandırılan mineralin çok fazla alımı, demir içeren vitamin haplarının kullanımı da dişte siyah lekelerin oluşumuna yol açabilir.

Dişteki siyah lekeler nasıl geçer

Dişteki siyah lekeler genellikle uygun bir diş temizliği sayesinde geçebilir. Diş temizliği ev ortamında ya da diş hekimi tarafında uygulanabilir. Dişte siyah lekeler için zamanında önlem alınmadığında bu lekeler tartara ve diş taşlarına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda temizliğin daha ayrıntılı yapılması gerekir. Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra dişteki siyah lekeler için polisaj olarak tanımlanan ve leke giderici özelliği olan bir macun kullanılarak dişler temizlenir. Eğer polisaj yöntemiyle dişlerde istenilen beyazlık sağlanamıyorsa, dişte bir çürük söz konusu olabilir ve bu çürük dişte mine tabakasına derinlemesine işlemiş olabilir. Dişte çok daha derin olan siyah lekeler için bleaching olarak tanımlanan diş beyazlatma tekniği uygulanabilir.

Dişteki siyah lekeler için tedavi yöntemleri

Power Blaeching: Dişteki siyah lekeler için uygulanacak bleaching yöntemi uzman diş hekimi tarafından, teknolojik aletler kullanılarak gerçekleştirilir. Bu aletler diş temizliği için özel olarak üretilmiştir. Diş temizleme sırasında hasta ağrı ya da acı hissi yaşamaz. Ağrı ve acıyı engellemek için uygulama öncesi uyuşturucu özelliği olan sprey kullanılarak bölge uyuşturulur. Uygulama yaklaşık olarak yarım saat içinde tamamlanır. İşlem ışık ve jel sayesinde yapılır. Dişte siyah lekeler bu yöntem sayesinde giderilebilir. Başarılı bir tedavi seçeneği olduğu için çok sık tercih edilir.

Home Blaeching: Dişteki siyah lekeler için tedavi ev ortamında da yapılabilir. Uzman doktor hasta için özel ağızlık hazırlar. Tedavi jel kullanılır. Her bir uygulama arasında bir hafta olur. Dişteki siyah lekeler bu tedavi sayesinde giderilebilir. Hastaya özel olarak hazırlanan ağızlık günde 4-8 saat arasında kullanılır. Tedavinin nasıl yapılacağı hakkında doktor hastayı ayrıntılı olarak bilgilendirir.

Dişteki siyah lekeler için uygulanan tedavilerin başarı oranı hastanın diş yapısına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Uygulanan tedavi 6-12 ay arasında etkisini korur. Etkinliği arttırmak amacıyla diş bakımına özen gösterildiğinde bu süre daha da uzayabilir. Tedavilerden sonra iki hafta diş renginde değişikliğe yol açabilecek yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Dişteki beyaz lekeler için uygulanan tedavilerin yan etkileri var mıdır

Diş lekesi tedavisinde kullanılan solüsyonlar doğru bir şekilde kullanıldığında dişler ve hasta üzerinde herhangi bir olumsuzluğa yol açmaz. Kullanılan solüsyonlar ağız içi ve dişlerde geçici olan hassasiyete neden olabilir. Kişi sıcak-soğuğa karşı hassaslaşabilir. Yaşanan hassasiyet 2 günden fazla sürüyorsa doktora başvurulmalıdır. Bu konu için doktor özel diş macunları, jeller ya da florür tavsiye edebilir.

]]>
Karbonat Cilt Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/karbonat-cilt-lekeleri.html Tue, 30 Oct 2018 21:33:37 +0000 Karbonat cilt lekeleri; tedavisinde uygulanan oldukça etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Cilt lekeleri hemen herkesin en büyük cilt problemlerinden bir tanesidir ve cilt lekelerinden kurtulabilmek için hepimiz değişik yöntemlere Karbonat cilt lekeleri; tedavisinde uygulanan oldukça etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Cilt lekeleri hemen herkesin en büyük cilt problemlerinden bir tanesidir ve cilt lekelerinden kurtulabilmek için hepimiz değişik yöntemlere başvururuz. Hatta bu lekelerden kurtulabilmek için bazen çok pahalı ürünlere bile gözümüz kapalı olarak bir servet yatırabiliriz. Yeter ki bize rahatsızlık veren bu lekelerden hızlı ve etkili bir şekilde kurtulabilelim. Ancak bu işin çözümü için oldukça doğal ve kolay bir yöntem bulunmaktadır. Kek ve çöreklerde kullandığımız karbonatın beyazlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Cilt lekeleri pek çok nedenle oluşmaktadır. Bu nedenlerin başında güneş ışığına aruz kalma, lazerden sonra korunmama, sivilce, yanlış beslenme gelmektedir. Hangi nedenle leke oluşmuş olursa olsun karbonat ile hazırlayacağınız maske cilt lekelerinize iyi gelecektir. Karbonatı cilt lekeleri için kullanmak hem çok ekonomik hem de doğaldır. Ancak doğal bile olsa kullanımında aşırıya gidilmemesi gerekmektedir. Çünkü insan cildi oldukça hassas bir yapıya sahiptir ve belirli bir dengesi bulunmaktadır. Doğru şekilde kullanılan karbonat ise cilde peeling etkisi yapar ve cildi belirli bir süre sonra lekelerden arındırarak bembeyaz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Cilt lekeleri için uygulanacak karbonat karışımının hazırlanması:

Karbonat maskesinin hazırlanması işlemi çok basittir. Bunun için sadece su ve biraz karbonata ihtiyacınız bulunmaktadır. Yaklaşık bir tatlı kaşığı karbonatı bir kaseye dökün ve üzerine bir yemek kaşığı ılık su ekleyerek karbonatı açın. Elde edilen ürün kremsi bir yapıya sahiptir. Arzu ederseniz aynı karışımı ev yapımı yoğurt ile de hazırlayabilirsiniz. Yoğurt ile hazırlamak istediğinizde su yerine yoğurt kullanmanız gerekir. 
Eğer çok kuru bir cilde sahip değilseniz yoğurt ve karbonatın içerisine bir kaç damla limon damlatın. Maya cilt sağlığı için çok faydalıdır. Bu nedenle yapılacak maskeye biraz yaş maya da eklemeniz mümkündür.

Karbonat cilt lekeleri maskesinin uygulanması:

Elde edilen maskeyi 10 günde bir defa uygulamaya çalışın. Maskeyi temiz cildinize yayın ve yaklaşık 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Daha sonra bol su ile cildinizi karbonattan arındırmaya gayret edin. Karbonat cildinizin kurumasına neden olabilir. Bu yüzden de bu maskeyi çok sık uygulamamaya çalışın. Ayrıca maskeyi uygulayarak cildinizi arındırdıktan sonra nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Maskeniz cildinize zarar vermesini önlemek için maskeyi cildinizde 15 dakikadan daha fazla tutmamaya çalışın. Ayrıca karbonatı cilt lekeleri için uyguladığınızda maskeyi sivilceler ile çok fazla temas ettirmemeye de özen gösterin.


]]>
Bebeklerde Yüzde Kırmızı Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/bebeklerde-yuzde-kirmizi-lekeler.html Wed, 31 Oct 2018 07:50:36 +0000 Bebeklerde yüzde kırmızı lekeler, yeni doğmuş bir bebeğin cildine dokunduğunuzda hissettiğiniz duyguyu başka hiç bir şeyde bulmanız mümkün değildir. Bu korunmasız yumuşaklık maalesef pek çok cilt rahatsızl Bebeklerde yüzde kırmızı lekeler, yeni doğmuş bir bebeğin cildine dokunduğunuzda hissettiğiniz duyguyu başka hiç bir şeyde bulmanız mümkün değildir. Bu korunmasız yumuşaklık maalesef pek çok cilt rahatsızlığınıda beraberinde getiriyor. Ama bilmeniz gereken şey bunların çoğu her bebekte olabilecek normal şeylerdir. Bu hassas cildi korumak tamamen sizin bakımınızla alakalı bir durum olup alacağınız önlemler neticesinde düzelebilecek şeylerdir.

Bebeklerde kırmızı lekeler neden oluşur

Bebeklerin yüzündeki kırmızı lekeler çeşitli nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Ne olduğunu bildiğinizde bir anne olarak içiniz daha rahat eder ve duruma göre bir bakım yaparsınız. Yüzde oluşan kırmızı lekelerin çoğu bebeğin yeni ortamına alışmasıyla birlikte çoğunlukla kendiliğinden geçecek olan lekelerdir. Gerekli temizlik ve hijyen şartlarına uyduğunuzda, ortam ısısını ayarladığınızda ve uygun ürünleri kullandığınızda hiç bir sorun kalmaz. 

 • Cildin aşırı kurumasından dolayı yüzde buna bağlı kırmızı lekeler oluşabilmektedir. Bu durum bebeğe bir gerginlik hissi ile birlikte rahatsızlık ve huzBursuzluk verir. Yüzde minik kırmızı lekelere sebep olur. Uyun bir banyo şampuanı ve nemlendirici bir yağ ile sorunu kolayca çözebilmeniz mümkündür. Eğer zamanında müdahale etmezseniz kaşıntı ile birlikte egzamaya döüşmesi kaçınılmaz olur. Bu durumda mutlaka doktor tedavisine başvurmalısınız. Dermatolojik ürünler ile cildi rahatlatabilirsiniz.
 • Bebeklerde sıcaktan dolayı oluşan döküntüler de yüzde kırmızı lekelenmelere neden olabilmektedir. Kabartılı, kırmızı renkli sivilceye benzer görünümde olan lekelerdir. Fazla sıcaklıktan dolayı oluşurlar. Bebeklerin kaldığı odanın ideal sıcaklığı 18-22 derece arasında olmalıdır. Özellikle geceleri mutlaka 18 derece de tutmanızda fayda var. Gün içinde ise 2 kat giyinme, cildi kuru ve temiz tutma sorunun giderilmesi için yeterlidir.
 • Kırmızı yüz lekelerinin diğer nedeni ise toksik eritemdir. Yüzde ve ciltte adeta güneş yanığına benzer, kızarıklıklarla çevrelenmiş kesecikler ve kabartılardan oluşur. Genellikle bebeğin dünyaya geldiği ilk haftalarda oluşan kırmızı lekeler bir kaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Endişelenecek bir durum yoktur.
 • Yanaklarda görülen kırmızı döküntülerden dolayı cilt kuru ve kırmızı görülür. Sebebi cildin ıslak kalmasıdır. Özellikle bebekler uyurken ağızlarından akan salya bu duruma neden olur. Yumuşak bir bebe losyonu ile silinerek nemlendirmek yeterlidir.
 • Yüzdeki kırmızı lekeler doğum lekesi olarak da görülebilmektedir. Bebeğin doğum sırasında maruz kaldığı basınçtan kaynaklı olabilir ve zaman içinde kendiliğinden geçebilir.
 • Leylek ısırığı denilen yüz bölgesindeki kırmızı lekeler, ince kan damarlarının genişlemesi sonucu oluşur. Herhangi bir zararı olmayıp göz kapağı yada alın bölgesinde oluşurlar. Uzun zaman içinde olsa bile mutlaka kaybolur.
 • Bebeklerde çilek hemanjiyomu denilen yüzdeki kırmızı lekeler uzun süre kalıcı olup sonradan kaybolan kırmızı lekelerdendir
]]>
Dişlerde Sigara Lekesi Nasıl Çıkar https://www.lekeler.gen.tr/dislerde-sigara-lekesi-nasil-cikar.html Wed, 31 Oct 2018 22:54:24 +0000 Dişlerde sigara lekesi nasıl çıkar, günümüzde birçok kişinin sigara tiryakisi olduğu bilinir, bu nedenle sigara içen kişilerin dişlerinde zamanla lekeler oluşmaktadır. Bu lekeler oluşmadan önlem alınmalıdır. Dişlerde sigar Dişlerde sigara lekesi nasıl çıkar, günümüzde birçok kişinin sigara tiryakisi olduğu bilinir, bu nedenle sigara içen kişilerin dişlerinde zamanla lekeler oluşmaktadır. Bu lekeler oluşmadan önlem alınmalıdır. Dişlerde sigara lekesi bir anda olmaz, bu zaman içinde kişilerin çayla kahveyle birlikte sigara içen kişilerde daha fazla diş lekesi olmaktadır. Sigara kullanan kişilerin dişlerini fırçalaması dişte oluşan sigara lekesini çıkartmaz. Zaman içinde oluşan sigara ve nikotin lekeleri kişilerde oldukça çirkin bir görüntü oluşturur. Fakat bazı insanlar buna aldırmaz, bazılarıysa önlem alarak daha sağlıklı bir görüntü elde eder. Dişlerde oluşan sigara lekesi ayrıca kötü kokular oluşmasına da sebep olmaktadır. Kişiler sağlık açısından önemli olan sigara lekelerinin zamanla ciddi sorunlar oluşmasına ve bunu önüne geçerek dişlerde oluşan lekelerin çıkarılmasına özen göstermelidirler.

Sigara içen ve gerçek anlamıyla tiryaki olan kişilerin gün içinde yapacağı bakım daha özenli ve sık olmalıdır. Dişlerde sigara lekesi ağız içi bakımı yapılmazsa bu zamanla kişilerin dişlerini çürüterek kaybedeceği anlamına gelmektedir. Ayrıca sigara içen bir çok kişi için özel üretilmiş olan diş macunları vardır. Bunları sadece sigara içen kişilerin kullandığı bilinmektedir. Özel olarak piyasalarda satılan bu diş macunları dişte oluşan sigara lekelerinin çıkmasına yardımcı olma özelliği vardır. Düzenli kullanılırsa faydası görülür, ayrıca ağız içi gargaraları da kullanılarak lekelerin çıkarılmasına yardımcı olan ürünler mevcuttur. Normal olan diş macunlarının diş lekesi oluşturan sigaranın ve nikotinin lekesinde etki etmez. 

Dişlerde sigara lekesi nasıl çıkar, neler kullanılır: bakımlı dişlerle gülücükler saçmayı herkes ister. Fakat günümüzde sigara içen kişilerin sayısı artmaktadır. Bu durum karşısında dişlerde sigara lekeleri oluşarak zamanla yer yapmaktadır. Günlük olarak her sigara içildikten sonra diş fırçalanmalı, yada gargara yapılmalıdır. Sigara içen kişilerin dişlerine daha iyi bakmaları ve temiz tutmaları gerekir. Bunun yanı sıra diş doktoruna düzenli gidilerek diş taşı temizliği yapılmalıdır. Dişlerde sigara lekesini diş doktorunun yapacağı basit bir işlemle temizlenmesi mümkündür. Diş üzerine uygulanan özel bir macun yardımıyla sigara içenlerde oluşan nikotin lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olur. Bu işlemin ardından lekeler çıkmıyorsa kişilerin dişinde çürükler oluşmuştur.

Gün içinde yemeklerden sonra diş temizliği yapılarak dişlerde oluşacak lekelerin önüne geçilir. Diş ipi kullanılması da lekelerin ve çürüklerin olmasını engeller. Dişlerde sigara lekesinin çıkmasına yardımcı olan bir başka ürünse diş kalemidir, oldukça etkili bir yöntemdir. Çok kısa sürede dişlerde olan lekeleri çıkartır. Diş kalemini ağız içinde protez dişi olmayan kişiler kullanmaktadır. Diş beyazlatma kalemi içinde kendi jeli mevcut olmaktadır. Etkili bir diş temizliği ve lekeleri çıkartır. Bu uygulanan bakımda sigaradan oluşan lekelerin çıkması kolaylaşmaktadır.
]]>
Leke Sabunu https://www.lekeler.gen.tr/leke-sabunu.html Thu, 01 Nov 2018 14:04:07 +0000 Leke sabunu, Leke sabunu özellikle kadınların tercih ettiği bir sabun çeşididir. Ciltte çeşitli nedenlerle oluşan lekeler kadınları rahatsız etmektedir. Güneş faktörü, hamilelik ve doğum, yaşın ilerlemesi ve daha bir çok s Leke sabunu, Leke sabunu özellikle kadınların tercih ettiği bir sabun çeşididir. Ciltte çeşitli nedenlerle oluşan lekeler kadınları rahatsız etmektedir. Güneş faktörü, hamilelik ve doğum, yaşın ilerlemesi ve daha bir çok sebep ile oluşan cilt lekeleri bir çok insanın yaşadığı bir problemdir. Leke sabunu tüm bu problemlerin giderilmesi amaçlanarak üretilmiştir. Ciltte oluşan lekeleri %70-90 civarında gidermeye yardımcı olan bir üründür. Leke sabunu 6 hafta düzenli bir şekilde kullanıldığında etkisini göstermektedir. Düzenli ve sürekli kullanıldığında ciltteki lekelerin giderilmesi yanı sıra daha bir çok problemin giderilmesine de fayda sağlamaktadır. Leke sabunu 10 hafta boyunca sürekli kullanıldıktan sonra artık 2 günde 1 kullanılmaya devam edilmelidir. Leke sabununun cilt üzerindeki olumlu etkisi bir çok kişinin leke sabununa yönelmesine nedendir. Cilt lekelerini gidermek için yapılan lazer tedavileri ve çeşitli peelinglere göre hem daha maliyetsiz hemde lekelerin giderilmesinde daha doğal bir yöntemdir. Ayrıca leke sabunu yapılan denemeler sonucunda yan etkiye neden olmadığı bilinmektedir. Yan etkisinin bulunmaması bir çok kişinin gönül rahatlığı ile leke sabununa yönelmesine neden olan en büyük etkenlerden biridir. Hassas ciltlerinde kullanabileceği leke sabunları ciltte tahrişe veya farklı problemler oluşmasına neden olmaz. Her şeye rağmen leke sabunu kullandığınızda her hangi bir yan etki gözlemlerseniz mutlaka sabunun kullanımını durdurarak doktora başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca leke sabunu 13 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. 

Leke sabunu kullanımı: Leke sabunu öncelikle iyice köpürtülerek köpüğü küçük dokunuşlarla masaj yaparak cilde iyice yedirin. Daha sonra 3 dakika kadar köpükle birlikte cildinize parmak uçlarınızla masaj yapmaya devam edin. 3 dakikanın sonunda artık cildinizi ılık suyla durulayarak sabun kalıntılarından iyice arındırın. Sabah akşam düzenli ve sürekli bir şekilde cildinize leke sabununu uyguladığınızda bir çok cilt probleminin ortadan kalktığını sizde fark edeceksiniz.

Leke sabunu faydaları:
 • Ciltte olan lekelerin hafiflemesinde hatta tamamen giderilmesinde etkilidir.
 • Cilt tonunu açma özelliğine sahiptir.
 • Ciltte yeni leke oluşumlarını engeller.
 • Cildi derinden besleyerek cildin yenilenmesini sağlar.
 • Cildi aydınlatarak cilde parlaklık kazandırır.
 • Yaşlılık belirtilerini geciktirerek cilde sıkılık kazandırır.
 • Sivilce ve akne oluşumlarını engelleyerek olası sivilce leke oluşumlarının önüne geçmektedir.


]]>
Ağız Kenarındaki Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/agiz-kenarindaki-lekeler.html Fri, 02 Nov 2018 12:08:01 +0000 Ağız Kenarındaki Lekeler, Dudağın kenarında beliren siyah renkli lekeler oldukça can sıkıcı olur. Oluşan bu lekeler yüzün farklı yerlerinde olabileceği gibi yalnızca ağız etrafında da görülebilir. Ağız kenarında oluşa Ağız Kenarındaki Lekeler, Dudağın kenarında beliren siyah renkli lekeler oldukça can sıkıcı olur. Oluşan bu lekeler yüzün farklı yerlerinde olabileceği gibi yalnızca ağız etrafında da görülebilir. Ağız kenarında oluşan siyah lekeler herhangi bir uçuk sonrasında iz şeklinde ağız kenarında kalabilir. Bu izler zaman ile koyu renk alarak çok daha rahatsız edici görüntüye sebep olmaktadır. Özellikle de ağız kenarında çıkan herhangi bir uçuk yada yarayı kaşıyarak büyütülür ise oluşan yara çok daha geç iyileşir ve iz kalır. Bunun dışında da güneş lekesi şeklinde izlerde ağız kenarında rahatsız edici lekelere neden olur. Eğer ağız ile dudak kenarında noktalar halinde yada bölgesel olarak oluşan kararmalar varsa en doğru teşhis ve cilt kanseri gibi oldukça ciddi rahatsızlıkları eleyebilmek için uzman bir dermatologa gitmeniz en doğru adım olur. Ağız kenarında oluşan bu lekelerin sebebi genelde güneşin zararlı ışınlarının zaman içinde cilt üzerinde hiper mentasyona neden olması sonucunda oluşur. Yamalar biçiminde meydana gelen güneş lekesi ile akciğer lekesi olarak da adlandırılır. Bu lekeler aynı zamanda da el üstünde görülür. Yamalar biçiminde meydana gelen bu lekeler ise hamilelik yada menapoz gibi hormon dengelerinin değiştiği dönemlerde oluşur. Bazı durumlarda ise bu tür cilt sorunları güneş ışınlarına maruz kalma, dengesiz beslenme ve vitamin azlığı gibi kişisel tedbirler ile giderilebilen problemler olmasına karşın özelliklede cilt lekesi çok daha ciddi bir sağlık problemi ile ortaya çıkar. Ağız kenarında oluşan lekeler ile alakalı şikayetler dudaklarını yalama alışkanlığı edinmiş kişilerde görülür. Dudak yalama tiki mukozayı yenileyen tahrişlere maruz bıraktığından dolayı lekelenme yapar. Dudak etrafında oluşan iltihabi olaylar, siyah leke nevus ve geçirilen travmalar ilaç kullanımı yan etkisi gibi sebeplerden kaynaklı olur. Ancak teşhisin konabilmesi ile tedavisi için dermatoloğa gitmek gerekir. Cilt rahatsızlıkları çok hassas konular olduğundan dolayı gelişi güzel reçetesiz ilaçlar alınmamalıdır.     

Ağız Kenarında Lekeler Nasıl Giderilir

Ağız kenarındaki lekeler için kimyasal peeling artırıcı kremler ile lazer tedavi yöntemleri ile ağız kenarında lekeleri engelleme noktasında bire bir etkin olur. Peeling uygulaması ile cilt rengini açan bu kremler 1-2 hafta sonunda kendisini göstermektedir. Lazer uygulama yöntemlerinin etkisini daha kısa süre içinde göreceksiniz. Lazerli cilt rengini açma uygulaması cilt türüne göre ve cilt rengine göre değişiklik gösterir. Oluşan bu lekeleri engellemek için güneşe çıkar iken yüksek korumaları güneş kremleri kullanın. 

Ağız Kenarında Lekelerin Sebepleri

Eğer ağız kenarında noktalar halinde yada bölgesel olarak lekelenme problemi var ise en doğru teşhis ile cilt kanseri gibi ciddi hastalık ihtimalini elemek için bir bir dermatoloğa gitmeniz en doğru seçimdir. Ağız kenarında lekeler güneşin zararlı ışınların zaman ile ciltte hiper mentasyona yol açmasıdır. Ağız kenarında lekeler karaciğer lekesi yada güneş lekesi olarak da bilinmektedir. Bu lekeler el üstünde görülmektedir. Yamalar biçiminde oluşan lekeler ise hamilelik yada menopoz gibi hormon dengelerinin değiştiği dönemlerde olur. 
]]>
Sırtta Leke https://www.lekeler.gen.tr/sirtta-leke.html Fri, 02 Nov 2018 19:05:08 +0000 Sırtta leke, daha çok kaşıntı sonucu oluşan bir alerjik reaksiyondur. Kaşıntı hissi oluşan bölgenin sürekli kaşınması kızarıklıkları meydana getirir. Oldukça sıkıntı veren bu kızarıklıklar daha sonra kabuklu yaralara Sırtta leke, daha çok kaşıntı sonucu oluşan bir alerjik reaksiyondur. Kaşıntı hissi oluşan bölgenin sürekli kaşınması kızarıklıkları meydana getirir. Oldukça sıkıntı veren bu kızarıklıklar daha sonra kabuklu yaralara kabuklu yaralardan da sırtta lekelere dönüşebilmektedir.

Sırtta Leke ve Kaşıntı Nedenleri

Sırtta leke ve kaşıntı alerjik bir reaksiyon nedeniyle gözükebilir. Evlerimizde kullandığımız deterjan temizlik malzemeleri şampuan gibi kimyasal maddelerin yanı sıra alerjik reaksiyonun nedeni gıdasal yiyecekler de olabilir. Alerjiden kaynaklı sırtta leke ve kaşıntılar kısa sürelidir ve kısa zamanda geçer. Ancak lekenin sebebi alerjik reaksiyondan başka bir çok nedeni olabilir. Mantar enfeksiyonu cilt hastalıkları ya da cildin aşırı kuruluğu neden olabilmektedir. 

Mantar Enfeksiyonu: Sırtta lekenin bir diğer nedeni olan  mantar enfeksiyonları mantarların neden olduğu küçümsenmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Öyle ki tedavi edilmezse başka hastalıklara da neden olabilirler. Enfeksiyon tedavi edilmedikçe ve ilerledikçe kızarıklıklar kaşıntılar ve lekeler artar. Daha da ilerlemesi durumunda deri pul pul olur soyulur ve dökülür.  Bu yüzden ihmal edilmemeli fark edildiği gibi doktora gidip tedaviye başlanılmalıdır. 

Aşırı Kuru Cilt: Sırtta lekelerin aşırı kuru ve yağsız ciltlerle doğrudan bir ilişkisi vardır. Kuru ve yağsız bir cilt kaşıntı ve kızarıklıklara kızarıklıklar da sırtta lekelere neden olabilmektedir.  Yağ bazlı nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Bu kremler ile kuruluk giderilebilir ve kaşıntı kızarıklıklar sırtta leke sorunu hal olur.

Cilt Hastalıkları: Sırtta lekelerin sebebi cilt hastalıkları olabilir. Cilt hastalıkları ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıklardır. Cilt hastalıklarının belirtileri yine kaşıntı ve kızarıklıklardır. Cilt hastalıklarının en sık karşılaşılan türü akne ve sivilcelerdir. Bunun yanı sıra egzama cilt kalınlaşması hatta ve hatta cilt kanseri bile bu kategoriye girer.

Deride Lekelenmelerin Tedavisi

Deride lekelenmelerin sebebi eğer alerjik reaksiyon ise zaten bir kaç güne geçecektir. Ciltte kuruluk deride lekelenmelere sebep oluyorsa sabah akşam uygulayacağımız yağ bazlı cilt nemlendirici kremler bu sorunumuz ortadan kaldırır. Ancak lekelenmelerin sebebi mantar veya cilt hastalıkları ise mutlaka bir cildiye uzmanına gidilmeli sorun tespit edilmeli ve tedaviye başlanılmalıdır. 
]]>
Mantar Lekesi https://www.lekeler.gen.tr/mantar-lekesi.html Sat, 03 Nov 2018 04:10:45 +0000 Mantar lekesi mantarların oluşturduğu cilt hastalıkları sonucu oluşan lekelerdir. Mantar hastalıkları bazen hiçbir belirti vermeyecek kadar küçük iken bazende kaşıntı kızarıklık ağrı sertleşme gibi belirtiler verebilir. Di Mantar lekesi mantarların oluşturduğu cilt hastalıkları sonucu oluşan lekelerdir. Mantar hastalıkları bazen hiçbir belirti vermeyecek kadar küçük iken bazende kaşıntı kızarıklık ağrı sertleşme gibi belirtiler verebilir. Dikkate alınmazsa ciddi problemlere neden olabilen mantarın tedavisi de uygun ilaçlar kullanıldığı takdirde oldukça kolaydır.

Cilt Mantarı Çeşitleri

Su toplayarak kendini gösteren bu mantar çeşidi geçtikten sonra mantar lekesi bırakmaktadır. Daha çok hayvancılık ile uğraşanlar ile köyde şehirden uzak yerlerde yaşayanlarda görülür..  Bir diğer çeşidinde lekeleri halkayı anımsatan mantar türü oldukça sık rastalnır. Ortadan başlayarak yayılan bu mantar kabarıklık ve kızarıklıklar ile kendini belli eder. Daha çok ayak tabanlarında görülür.  Bir diğer mantar türü ter problemi olan aşırı terleyen kişilerde görülür.  Ter problemi olan bu insanlarda görülen mantar çeşidi daha çok bacak kol ve belde kızarıklık şeklinde gözlemlenir. Bu mantar çeşidi de ciltte leke bırakmaktadır. 

Cilt Mantarları Kimlerde Gözlemlenir
 • Ergenlik döneminde
 • El ve ayakları sürekli ıslak nemli kalanlarda
 • Aşırı terleyen kişilerde
 • El ve yüzünü yıkadıktan sonra havlu ile kurulamayanlarda 
 • Sıkı ayakkabı giyenlerde
 • Bağışıklık sistemi kuvvetsiz güçsüz yetersiz olanlarda
Mantar Lekesi Tedavisi

Mantar lekesi ve hastalığının en önemli tedavisi baştan yakalanmamaktır. Yukarıda sayılan maddelere dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir. Eğer bu hastalıklara yakalanılmış ise hastalığın bulaşıcı olduğu unutulmamalı ve acilen bir cildiye uzmanına gidilmelidir. İlerleyen teknoloji sayesinde mantar hastalıklarına oldukça kolay bir biçimde çözüm bulunabilmektedir. Mantar enfeksiyonunun türüne göre krem ya da ilaçlar ile enfeksiyon kurutulur. Aynı şekilde mantar lekesi içinde piyasa da bir sürü krem bulunmaktadır. Doktorunuzun önereceği bu kremler ile bu lekelerden kolayca kurtula bilinmektedir.
]]>
Sivilce Lekelerine Çözüm https://www.lekeler.gen.tr/sivilce-lekelerine-cozum.html Sat, 03 Nov 2018 23:01:28 +0000 Sivilce lekelerine çözüm: Genellikle ergenlik döneminde hormonal sebeplerle, cildin aşırı yağ salgılaması ile gözeneklerin bu yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesi ile tıkanması ve bakteriyel enfeksiyon sonucunda sivilce o Sivilce lekelerine çözüm: Genellikle ergenlik döneminde hormonal sebeplerle, cildin aşırı yağ salgılaması ile gözeneklerin bu yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesi ile tıkanması ve bakteriyel enfeksiyon sonucunda sivilce oluşmaktadır. Sebum maddesi aslında cildi korumak için salgılanır. Cildin Ph değerinin 5.5 civarında tutulması önemlidir. Bazı sivilceler ağrılı ve büyük olur, bazıları ise göremeyecek kadar çok küçük olur.

Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilceler ciltte lekeler bırakır. Sivilce lekeleri, birçok insanın cilt yapısı sebebi ile oluşabileceği gibi, bazı kişilerin sivilcelerden kurtulmak için, sıkmak, patlatmak gibi yöntemleri uygulamaları sebebiyle ciltte leke bırakabilmektedir. Yani leke oluşturmamak için sivilcelerin asla sıkılmaması gerekir. Piyasada bulunan bir çok kozmetik ürünler bulunmaktadır. Bunlar bir çok kimyasal maddenin sentezlenerek elde edildiği ve maddi yönden pahalı olduğundan dolayı, kişi yarardan çok zarar görmektedir. Cilt doktorlarının da önerdiği gibi sivilce lekeleri için doğal çözümler içeren yöntemlere yönelmek daha sağlıklıdır.

Sivilce lekeleri için doğal çözüm yöntemleri: 

Bal ve tarçın maskesi: 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını iyice karıştırın. Hazırlanan bu maske dairesel hareketlerle cildinize iyice yedirin. Bu maske yüzünüzde en az 20 dakika kalmalıdır. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bal ve tarçın antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için mükemmel bir maskedir. Ayrıca bu maske cildi rahatlatır ve cilde sağlıklı bir parlaklık verir.

Elma sirkesi: 1 bardak suyun içine, bardağın dörtte biri kadar elma sirkesi ilave edin. Pamuk yardımıyla dairesel hareketlerle cildinize sürün. Bu maske 10 dakika yüzünüzde kalsın. Sonrasında yüzünüzü durulayın. Elma sirkesi cildin Ph dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Bunun yanında cildi temizler, ciltte kan dolaşımını arttırır.

Papaya maskesi: 1 tane taze papayayı iyice ezdikten sonra cildinize uygulayın. Papaya irin önlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan papain adı verilen bir enzim içerir.

Çilek ve bal maskesi: 3 adet çileği iyice yıkayıp, püre haline getirin. 2 çay kaşığı bal ile iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi en az 1 ay boyunca haftada 2 defa uygulayın. Çilek, ciltte gözeneklerini açar ve bir miktarda olsa bakteriler üzerinde etkilidir.

Karbonat maskesi: Karbonat ve suyu koyu bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Bu maskeyi 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize iyice yedirin. 15 dakika sonra yüzünüzü durulayın. Karbonat, cilt üzerinde bulunan bakteri ve mantarı yok eder.

Limon maskesi: Limonu bir kaba sıkın ve pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Bir miktar yoğurtta ilave edebilirsiniz. 10-15 dakika sonra yüzünüzü durulayın. Limon, her türlü cilt tipine uygundur. Limon, yüzünüzü gerdirerek, sivilceleri kurutmaya başlar. Ayrıca cilt beyazlatıcı etkisi de bulunmaktadır.

Aspirin maskesi: Küçük bir kabın içerisine aspirin ve az miktarda suyu karıştırın. Bu maskeyi pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz. 30 dakika beklettikten sonra ıslak bir bezle silebilirsiniz. Aspirin iltihap önleyici ve sivilce kurutucu özelliği bulunmaktadır.

Zerdeçal maskesi: Zerdeçalı bir miktar bal ile karıştırıp cildinize sürün. Zerdeçal, cilt sorunlarını tedavi etmede eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Bu uygulamaların yanında cildin sağlığı için bol su içilmelidir. Bunun yanında cildin temiz tutulması da önemlidir. Ayrıca cildin kurumasını engellemek için nemlendirici kullanılmalıdır.
]]>
Sinoz Leke Kremi https://www.lekeler.gen.tr/sinoz-leke-kremi.html Sun, 04 Nov 2018 05:17:50 +0000 Sinoz leke kremi, cildinizde lekelerin giderilmesinde kullanılan etkili kremler arasındadır. Ciltte güneş ışığı nedeniyle oluşan lekelerin giderilmesinde, cildin hassas olup leke oluşumuna yatkın olması halinde rahatlıkla kullan Sinoz leke kremi, cildinizde lekelerin giderilmesinde kullanılan etkili kremler arasındadır. Ciltte güneş ışığı nedeniyle oluşan lekelerin giderilmesinde, cildin hassas olup leke oluşumuna yatkın olması halinde rahatlıkla kullanılabilir. Ciltte lekeleri çeşitli sebeplerle oluşabilir. Ergenlik döneminde ciltte  oluşan sivilce lekeleri, doğum lekeleri, epilasyon sonrası kalan lekeler, ilerleyen yaşlarda oluşan ve yaşlılık lekesi olarak tanımlanan lekeler Sinoz leke kremi ile azaltılabilir ya da fazla belirgin olmayanlar yok edilebilir.

Sinoz leke kremi sayesinde cildinizde oluşan renk tonu farklılıklarını giderebilirsiniz. Kozmetik yönetmeliğine uygun şekilde üretilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından satışına onay verilmiş olan bu kremi eczanelerden ya da internet üzerinden temin edebilirsiniz. Üreticisi kremin içeriğinde kimyasal madde olmadığını da belirtmektedir. Bu leke kremini kullananlar sonuçlarından oldukça memnundur.

Sinoz leke kremi nasıl etki eder

Cilt lekelerini gidermek için üretilen Sinoz leke kremi, cildinizdeki lekelerin yok edilmesine etki ettiği gibi, cildinizde leke oluşmasına da engel olan bir formasyon sahiptir. Bilindiği gibi cilt lekelerini yok etmek için çeşitli yöntemler vardır. Lazer tedavileri, kimyasal peeling yöntemleri gibi uygulamalar cilt lekesinden yakınan kişiler açısından maliyetli ve zahmetlidir. Tek seansla cilt lekelerinizden kurtulamazsınız. Birkaç seans lazer tedavisi ya da kimyasal peeling gibi yöntemleri uygulamak zorunda kalırsınız. Sinoz leke kremi ise kullanımı kolay olan bir üründür. Kimyasal madde içeriği olmadığı içinde, cildinize ve sağlığınıza herhangi bir yan etkisi olmaz. Ayrıca daha az maliyetle cilt lekelerinden kurtulur, oluşumunu önleyebilirsiniz.

Sinoz leke kremi nasıl kullanılır

Cildinizde Sinoz leke kremini uygulayacağınız alan mutlaka temizlenmiş ve kuru olmalıdır. Daha sonra leke kremini cildinize ince tabaka halinde parmak uçlarıyla masaj yapılarak sürmelisiniz. Cildiniz kremi iyice eminceye kadar hem sabah, hem de akşam düzenli olarak kremi tatbik etmelisiniz. Unuttuğunuz zamanlarda hemen Siroz leke kremi sürülmelidir. Kremin çok kullanılması ya da eksik kullanımı herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak cilt lekelerinden kurtulmak için düzenli kullanmanız gerekir. Özellikle cildin yenilenme süreci olan akşamları kullanımı aksatılmamalıdır. Siroz leke kremi içeriğinde bulunan at kestanesi, su teresi, papatya gibi bitkisel ürünler, renk açıcı aktifler, vitaminler cildinizde dış etkenlerden oluşan lekelerde renk pigmentlerinin dengeli olmasını sağlayarak etkisini bir süre sonra göstermeye başlar. Cilt rengi kremin etkisiyle açılır.

Sinoz leke kremi için uyarılar

Bu leke kremini kullanmaya başlamadan önce mutlaka bileğinize sürerek test etmelisiniz. Eğer alerjik bir etki görürseniz kullanımından kaçınmalısınız. Ayrıca krem gözle temas edilmemelidir. Çocuklardan uzak tutulmalıdır. Güneş ışığı altında kullanılmamalıdır. Siroz leke kremi serin ve kuru bir yerde, ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Eğer cildinizde tahriş, yanık, yara gibi oluşumlar bulunuyorsa, bu kremi kullanmamalısınız. Bu kremin bir kozmetik ürün olduğunu dikkate almalı, ilaç olarak değerlendirmemelisiniz. Her ciltte metabolizmaya bağlı olarak farklı etkileri olabilir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Sivilce Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/ibrahim-saracoglu-sivilce-lekeleri.html Mon, 05 Nov 2018 03:02:05 +0000 İbrahim Saraçoğlu sivilce lekeleri: Ciltte çeşitli nedenlerle beliren sivilceler birçok insana büyük sorunlar yaşatmaktadır. Sivilcenin iyileşmesinden sonra geride kalan lekeler özellikle kadınlar için büyük sorun teşkil etmek İbrahim Saraçoğlu sivilce lekeleri: Ciltte çeşitli nedenlerle beliren sivilceler birçok insana büyük sorunlar yaşatmaktadır. Sivilcenin iyileşmesinden sonra geride kalan lekeler özellikle kadınlar için büyük sorun teşkil etmektedir. Ciltte ergenlik döneminde başlayan sivilce lekeleri zaman ilerlese de kalıcı olarak cilt üzerinde varlıkları görülmektedir. Bu lekelerin giderilmesi için lazer tedavisi veya çeşitli peelingler uygulanmaktadır. Fakat öncelikli olarak doğal yöntemler her zaman daha önce tercih edilmelidir. Lekeler doğal yollarla giderilemiyorsa o zaman peeling ve lazer tedavilerine yönelmekte fayda vardır. Doğal yöntemlerle uygulanan bir çok maske yan etki içermeden ciltteki sivilce lekelerinin görünümünü azaltmaktadır. İbrahim Saraçoğlu sivilce lekeleri için önerdiği maskeler cilt üzerinde oldukça etkili olan maskelerdir. Kişinin sivilce lekelerinin giderilmesi için tercih ettiği İbrahim Saraçoğlu sivilce lekeleri düzenli ve bilinçli bir şekilde uygulandığı takdirde ciltteki sivilce izlerinin zamanla silikleştiğini göreceksiniz. Sivilce lekeleri için kullanılan bu doğal maske belli bir süre sonra sivilce lekelerini tamamen yok edecektir. Aşağıda tarifini verdiğimiz bu maske ciltte kızarıklığa neden olan ve yanma hissinin yaşandığı bir maskedir. Maskenin içeriğinde bulunan doğal asitler cilde zarar vermeden lekelerin giderilmesinde etkili olmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu sivilce lekeleri maskesi için malzemeler:
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı maden suyu
İbrahim Saraçoğlu sivilce lekeleri maskesi yapılışı: Maden suyu ve elma sirkesini bir kab içerisinde karıştırarak maskeyi hazırlayın. Daha sonra cildinizi uygun temizleyiciler ile temizledikten sonra temiz cilt üzerine hazırlanan maskeyi sürün. Bir pamuk yardımı ile özellikle sivilce lekeleri üzerine hazırlanan maskeyi uygulayın.maske cildinizde 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.çok fazla bekletmek ciltte tahrişe neden olabileceği için özellikle ilk uygulamalara 10 dakikayı geçirmemekte fayda vardır.bu maskeyi sabah akşam uyguladığınızda çok kısa bir sürede sivilce izlerinin yok olduğunu göreceksiniz.

]]>
Göğüste Leke https://www.lekeler.gen.tr/goguste-leke.html Mon, 05 Nov 2018 14:01:34 +0000 Göğüste leke, oluşmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi göğüste oluşan lekelerin takibi yapılmalı ve uzman bir hekimden görüş alınmalıdır. Göğüste oluşan lekelerle ilgili ilk a Göğüste leke, oluşmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi göğüste oluşan lekelerin takibi yapılmalı ve uzman bir hekimden görüş alınmalıdır. Göğüste oluşan lekelerle ilgili ilk aşamada başvurmamız gereken bir dermatoloji (cildiye) uzman hekimi olmalıdır. 

Göğüste leke neden olur
 • Egzama: Egzamaya bağlı göğüste oluşan lekeler açık renkli, pütürlü yüzeyde ve zaman zaman sulu akıntılı şekilde olabilir. Kaşıntıya sebep olduklarından rahatsızlık vericidirler. Stress egzema oluşma nedenlerinin başında gelir. Dermatoloji uzmanı hekim tarafından gerekli ilaç krem şeklinde verilir. Uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır.
 • Mantar: Mantara bağlı olarak göğüste oluşan lekeler, kızarıklık şeklinde, kaşıntılı lekelerdir. Tedavi edilmezse vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Dermatoloji uzmanı hekim tarafından krem şeklinde ilaç verilerek tedavisi sağlanır. Egzama gibi mantarda uzun süreli tedavi gerektirir.
 • Güneş lekeleri: Bazı hassas cilde sahip insanlar güneş altında kaldıklarında göğüslerinde çil şeklinde veya belli bir bölgede renk değişimi meydana gelebilir. Korkulacak bir durum olmamakla birlikte, tedavi de gerektirmez. Zaman içerisinde kendiliğinden geçer. Bu tür lekelerin oluşmaması için güneş altına çıkmadan önce uygun koruma faktörlü güneş kremi kullanmak önemlidir. Göğüste lekenin güneş lekesi olduğu hekim tarafında doğrulanmalıdır. 
 • Cilt kanseri: Göğüste oluşan lekelerden en tehlikelisi ölümcül olabilen cilt kanseridir. Kenarları düzensiz, koyu renkli (bazen kırmızı) lekelerdir. İleri safhalarda oldukça ölümcüldür. Çoğunlukla ağrılı olmayan, akıntı, döküntü gibi belirtiler vermeyen formda seyrettiğinden hastalar tarafından önemsenmemektedir. Erken teşhisin tedavi için önemli olduğu bu hastalıkta dermatoloji uzmanı bir hekim tarafından teşhis konulduktan sonra onkolog tarafından derhal tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Radyoterapi ve kemoterapi tedavide kullanılan yöntemlerdir. Erken tedaviye başlanmazsa diğer organlara metastaz yaparak kanserin bütün vücuda yayılmasına neden olur.
Göğüste leke ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir. Göğüste leke meydana gelmesi durumunda en kısa sürede aile hekimine başvurulmalı, duruma göre onun yönlendireceği hekime başvurarak tedaviye devam edilmelidir.
]]>
Vücutta Çıkan Kırmızı Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/vucutta-cikan-kirmizi-lekeler.html Mon, 05 Nov 2018 15:57:47 +0000 Vücutta çıkan kırmızı lekeler; Dünyada herkeste her yaşta görülebilen ve birçok nedene bağlı olan bu lekeler her insanda çıkabilmektedir. Bu lekelerin bir çoğu bazen son derece basitken bazende tehlikeli durumları meydana gel Vücutta çıkan kırmızı lekeler; Dünyada herkeste her yaşta görülebilen ve birçok nedene bağlı olan bu lekeler her insanda çıkabilmektedir. Bu lekelerin bir çoğu bazen son derece basitken bazende tehlikeli durumları meydana gelebilir. O yüzdende vücutta çıkan kırmızı lekelerin hemen araştırılması ve sebebinin öğrenilmesi gerekir. Aksi halde oluşan kişilerde bu kırmızı lekeler çok hızlı bir şekilde yayılım gösterebilir. Buda kişilerde estetik güzelliğin bozulmasına değilde daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vücutta çıkan kırmızı lekeler, insanlarda en çok kol ve bacaklarda görülmektedir. bazen yüz kısımlarında da görülebilmektedir. İnsanlarda bazen bu lekeler tamamen alerjik reaksiyonlar sonunda meydana gelebileceği için bu reaksiyonlardan ötürü birçok problemi de beraberinde getirebilmektedir. Özellikle alerjik reaksiyonlardan ötürü oluşan bir kırmızı leke durumu varsa bu durum ilerleyen ve hızlı bir şekilde yayılan bir duruma gelebilmektedir. 

Vücutta çıkan kırmızı lekelerin nedenleri;
 • Cilt yüzeyinde oluşan bazı lekeler böcek ısırmalarından kaynaklanabilmektedir. Özellikle bu tür böcek ısırmalarına karşı bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha çok belli olan bu kırmızı lekeler genellikle şehir ortamında yetişmiş ve yaşayan kişilerde meydana gelmektedir. Bu lekeler genellikle bir veya iki hafta içerisinde iyileşerek ortadan kaybolmaktadır.
 • Bir diğer neden ise herkesin geçirebileceği Kızamık' tır. Bu hastalık ise genellikle çocukluk dönemlerinde bulaşıcı bir hastalıktır. Son derece ciddi ve şiddetli geçen bir hastalıktır. Çocukluk hastalığı olan kızamıkta oluşan kırmızı lekeler aynı zamanda hastalığın ilerlemesi ve evrelemesi esnasında yüksek ateş ile beraber seyretmektedir. Doğru bir şekilde teşhisi yapıldığında tedavisi vardır.
 • Bir diğer kırmızı lekeler meydana getiren ise zona hastalığıdır. Zona hastalığının vücut hastalıkları arasında en büyük sorunlar meydana getiren hastalıklar arasında olması ve kendini göstermeye başladığında deri üzerinde geniş alanlarda vücutta kırmızı lekeler meydana getirmesinden ve yangın hissiyatı yaratmasından ötürü ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir. Özellikle yangını ve kırmızı lekeler ile kendini gösteren hastalık oluştuğu kişilerde ağır bir şekilde seyir edebilmektedir.
Genel anlamda vücutta çıkan kırmızı lekeler her kişide farklı hastalıklardan meydana gelebilmektedir. Bundan dolayıda bu oluşan kırmızı lekeler tek başına değil her zaman altta yatan başka bir sebebi var mı diye doktorlar tarafından teşhise gidilmelidir. Bu tür vücutta çıkan kırmızı lekelerin bunların dışında oluşma durumları ise, purpura hastalığı, iklim koşulları, doğum durumları, güneş alerjisi, hijyen eksikliği uyuz hastalığı ve diğer alerjik nedenler olabilir. 

Bu lekeler çeşitlerine ve büyüklüklerine göre farklılıklar göstermektedir. Yani her kişide bu kırmızı lekeler değişkenlik içermektedir. Bu durumun bir diğer önemli özelliği de lösemi hastalığının belirtisi olma ihtimalidir. O nedenle önemsenmesi gereken bir durum olup oluşan her kişinin gereken tetkikleri yaptırması gerekmektedir.
]]>
Ben Lekesi https://www.lekeler.gen.tr/ben-lekesi.html Tue, 06 Nov 2018 05:57:50 +0000 Ben lekesi, bu tip lekeler vücudumuzda kabarık ve kahverengi şeklinde olan cilt lekeleridir. Çoğu zaman kişilerde güzellik ve çekicilik nişanesi olarak görülebilir. Fakat bazı kişilerde benler yayılma ve büyüyüp, rahats Ben lekesi, bu tip lekeler vücudumuzda kabarık ve kahverengi şeklinde olan cilt lekeleridir. Çoğu zaman kişilerde güzellik ve çekicilik nişanesi olarak görülebilir. Fakat bazı kişilerde benler yayılma ve büyüyüp, rahatsız etme durumuna gelmektedir. Çoğalan benler ciddi bir problem haline gelir ve önemli hastalıkların, cilt kanserinin habercisi de olmaktadır.  O yüzden büyüme ve yayılma gösteren benler varsa muhakkak doktora başvurup tedavi olmak gerekir. Benler vücutta sadece yüz bölgesine mahsus bir durum değil, bütün bölgelerde de çıkmaktadır. Ben sayısı kişiden değişmekle beraber 10-40 arasında ben vardır. Benleri çok az kısmı kötü huylu olup cilt kanserine sebep olmaktadır. Benlerin büyük bir kısmı zararsız cilt lekeleridir. Ben lekesinin vücutta nasıl ve neden oluştuğu hakkında bazı etkenler etki etmektedir. Bazı bayanlarda hamilelik sırasında ya da doğum sırasında ben oluşur. Benler bazen aileden gelen kalıtımsal olan ya da genetik nedenlerden, ciltte bulunan pigment hücresinin fazla olmasına ve güneş ışığında uzun süre durmak benlerin oluşma nedenidir. Her zamanki gibi ve diğer tedavi yöntemler arasında ben içinde medikal yöntemler arasında özellikle bitkisel tedavi yöntemi yer almaktadır. Bu bitkisel yöntemler diğer tedavi yani tıbbi yöntemlere mukabil daha çok sağlıklı olup daha fazla da tercih edilmektedir. Belki eski sağlığa kavuşmak için uzun süre beklenebilir ama diğer tedavi yöntemlere göre daha faydalı ve sağlıklıdır.

Ben lekesi bitkisel tedavi

Öncelikli olarak kişniş hazırlanmalı ve öğütülmesinin ardından masaj yaparak uygulanmalıdır. Aradan birkaç gün geçtikten sonra farkı görülür. Bir başka bitkisel tedavi yöntemi ise keten tohumudur. Keten tohumunu ve onun yağı ile beraber ezilmiş şekilde karıştırılır. Akabinde içine bir yemek kaşığı bal ilave edilerek, benlerin üzerine sürülmeli ve her gün rutin şekilde yapılmalıdır. Bu yöntemler daha çok kahverengi ben lekeleri üzerinde çok etkilidir. Bir başka doğal yöntem ise baş sarımsağı ezdikten sonra benli olan alana sürülür ve üstüne bir bandaj yardımıyla kapatılır. Bu şekilde geçene kadar alıştırmalara devam edilmelidir. Çok basit olan bu doğal çözüm, hassas olan cilde sahip olan kişilerin doktora danışmadan yapmaması kendileri için daha faydalı olur. Çünkü doktorun vereceği direktifler doğrultusunda kullanılırsa yarar sağlayabilir. Aksi halde kendi başımızı elimizde olmadan biz yakabiliriz. Bir başka bitkisel çözümler arasında ananasın faydası mevcuttur. Ananas ince dilimler halinde kesilerek benin üstüne koyulmalıdır. Birkaç gün sonra ben lekesi rengi açılacak ve ben izleri yok olacaktır.

Önemli not: Ben lekelerini temizlemeye çalışırken ters etki oluşursa, yani büyüyüp çoğalırsa muhakkak bir doktora danışarak tıbbi tedavi yöntemleri tercih edilmesi gerekir. 

]]>
Tırnaktaki Beyaz Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/tirnaktaki-beyaz-lekeler.html Tue, 06 Nov 2018 10:25:41 +0000 Tırnaktaki beyaz lekeler, tırnak birçok hastalığa maruz kalan bir yapıdır. Tırnakta batması, tırnak mantarı, kırılma, beyaz ya da siyah lekeler bu hastalıklara verilebilecek örneklerdir. Tırnaktaki beyaz lekeler, Tırnaktaki beyaz lekeler, tırnak birçok hastalığa maruz kalan bir yapıdır. Tırnakta batması, tırnak mantarı, kırılma, beyaz ya da siyah lekeler bu hastalıklara verilebilecek örneklerdir. Tırnaktaki beyaz lekeler, çizgi şeklinde, nokta halinde, tırnağı tamamen kaplayacak kadar geniş olabilir. Tırnaktaki beyaz lekelerin tıpta karşılığı lökonişi'dir. Tırnaktaki beyaz lekeler bir hastalık olarak kabul edilmez. Basit bir beslenme yetersizliğinden kaynaklanabileceği gibi bazı durumlarda ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Tırnaktaki beyaz lekeler nede olur

Alerjik reaksiyon: Tırnakta beyaz leke oluşumuna bazı kozmetik ürünlerin neden olduğu alerjik reaksiyonlar yol açabilir. Besleyici yağlar, parlatıcılar, ojeler, aseton ya da tırnağın maruz kaldığı diğer kozmetik ürünler alerji nedeniyle tırnaktaki beyaz lekelere sebep olabilir.

Protein eksikliği: Tırnaktaki beyaz lekeler eğer yatay ve şerit şeklinde oluşmuşsa bu protein eksikliğinin göstergesi olabilir. Aynı şekilde karaciğer problemlerinde de buna benzer bir görünüm fark edilebilir. Tırnak lekesinin protein eksikliğinden kaynaklandığını öğrenebilmek için diğer elle tırnak sıkılır. Eğer leke sıkma eylemiyle kayboluyorsa bu protein eksikliği var demektir.

Çinko eksikliği: Vücutta belli oranda çinko bulunur. Eğer bu çinko oranı yetersizse tırnaktaki beyaz lekelere yol açabilir.

Kalsiyum eksikliği: Kalsiyum eksikliğinin tırnakta beyaz lekeye neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmasa da kalsiyum eksikliğinin beyaz lekelere yol açtığı bilinmektedir.

Tırnak yaralanması: Tırnağa ya da tırnak köküne alınan bir darbe tırnaktaki beyaz lekelere yol açabilir. Leke darbe alındıktan hemen sonra oluşmaz. Birkaç saat sonra oluşabilir. Sık sık tekrarlanan manikürde tırnak yaralanması ve beyaz lekelere yol açabilir.

Tırnak mantarı: Tırnak mantarında başlangıç aşamasında tırnaklarda beyaz ya da sarı ufak lekeler olabilir. Bu lekeler zamanla büyüyerek tırnağı kaplayabilir.

Karaciğer hastalıkları: Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıkları tırnaktaki beyaz lekelerin oluşumuna neden olabilir.

Böbrek hastalığı: Böbrek hastalıkları tırnakta beyaz ya da pembemsi lekelerin gelişmesine yol açabilir. Böbrek yetmezliği, böbreğin iflas etmesi sebebiyle tırnağın tamamı beyazlaşabilir.

Kansızlık: Kansızlık ve demir eksikliği de tırnakta beyaz leke gelişimine sebep olabilir.

Kullanılan ilaçlar: Tırnaktaki beyaz lekeler bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir. Bazı ilaçlar vücut yapısını bozabilir. İlaç kullanımından sonra tırnaklarda beyaz leke oluşmuşsa doktora danışılarak ilaç değişikliğine gidilebilir.

Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer

Tırnakların ve parmakların nemli tutulması beyaz leke oluşumunu önleyebilir. Nemlendirmek amacıyla E vitamini içeren losyonlar ya da kremler tercih edilebilir. Tırnakta oluşan beyaz lekeler eğer bir rahatsızlığın belirtisi değilse tırnak uzadıkça kaybolacaktır. Tırnak kesilirken acele edilmemelidir. Leke henüz kesilecek yere gelmemişse tırnağı yaralamaktan kaçınılmalıdır. Kesmek için acele edildiğinde tırnak yatağı yaralanabilir.

Tırnaktaki beyaz lekeler beslenme yetersizliği nedeniyle oluşabileceğinden beslenmeye dikkat edilmelidir. Özellikle, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem, susam gibi besinlerin tüketilmeye özen gösterilmelidir. Bu tür besinler kalsiyum bakımından zengindir. Bunların yanı sıra, C vitamini, çinko, demir, sülfür içeren besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Tavuk ciğeri, kuruyemişler, yulaf, tahıl, lifli besinler, meyveler, taze fasulye, istiridye, ıspanak gibi besinler tüketilmelidir. Tırnaktaki beyaz lekeler, düzenli bir beslenme programı sayesinde kendiliğinden geçer. Özellikle haftada iki defa kahvaltıda yumurta tüketmek faydalı olur. Tırnaktaki lekeleri geçirmek için herhangi bi]]> Gebelikte Cilt Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/gebelikte-cilt-lekeleri.html Tue, 06 Nov 2018 15:24:34 +0000 Gebelikte cilt lekeleri, Hamilelik lekesi olarak da adlandırılan Melasma sorunu, en çok kadınlarda ve genellikle yüz bölgesinde oluşur. Yüz bölgesinde en çok yanaklar, alın ve üst dudakta, yüz dışında ise boyun, göğüs ortas Gebelikte cilt lekeleri, Hamilelik lekesi olarak da adlandırılan Melasma sorunu, en çok kadınlarda ve genellikle yüz bölgesinde oluşur. Yüz bölgesinde en çok yanaklar, alın ve üst dudakta, yüz dışında ise boyun, göğüs ortası, göbek orta hat ve kolun dış yan yüzeyinde görülür. Etkenler kadınlık hormonları olan östrojen, progesteron ve güneş olmaktadır. Hamilelik boyunca kadınların birçoğunda fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Gebelik boyunca kadınların hormonlarında büyük artış olduğu için özellikle yüz bölgelerinde lekeler meydana gelir. Özellikle östrojen hormonunun artması derinin renklenmesini sağlayan pigmentleri etkilediği için cilt lekeleri oluşmaktadır. Yüzde oluşan bu lekeler genelde gebeliğin beşinci ayından sonra ortaya çıkar. Gebelik döneminde kadınlık hormonlarının yükselmesi ile doğal olarak cildin güneş görmediği alanlarda da koyulaşır.


Gebelikte cilt lekeleri için alınacak önlemler:

Fakat güneş gören bölgelerde oluşan lekelenmeler, güneş görmeyen bölgelerin aksine gebelik sonrası düzelmezler. Gebelik dönemi cilt lekelerinden kurtulmak için, özellikle güneş ışığına çıkmamamız gerekmektedir. Güneş ışığı, ciltteki pigmentasyonu arttırarak kalıcı gebelik lekelerine sebep olabilir. Beyaz tenli bayanlarda ve sarışınlarda gebelikte cilt lekeleri oluşum ihtimali çok yüksektir. Anne adaylarının güneş altında çok fazla durmamaları gerekmektedir. Hamilelik boyunca anne adaylarının hormonlarının artış göstermesi cildi dış etkenlere karşı daha dirençsiz hale getirir. Bu yüzden çok fazla güneş ışığına maruz kalınmaması gerekir. Ayrıca anne adaylarının güneş ışınlarından korunmak için yüksek faktörlü ve kaliteli bir güneş kremi kullanmasında fayda vardır.

Hamilelik maskesi denmesine rağmen melasma sadece gebelerde görülen bir sorun değildir. Doğum kontrol hapı kullananlar, cildi güneşe duyarlı hale getiren maddeler içeren kozmetik ürünlerinin kullanılması da benzer sorunları tetikleyebilir. Bazen üst dudağa yapılan ağda sonrası lekelenme olabilir.
Gebelik cilt lekelerinin oluştuktan sonra, genel hali kış aylarında güneşin etkisi azaldığı için, lekelerin renginde açılma ve boyutlarında küçülme görülür. Yaz aylarında var olan lekelerde tekrar koyulaşma ve yanında yeni alanlarda da lekeler oluşabilir.

Gebelik cilt lekeleri için uygulanan tedaviler:

Kozmetik olarak bir çok kadının tedavi için farklı yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemler renk açıcı kremler, doğal olarak hazırlanan bazı karışımların kullanılması ve güneş koruyucu kremler, kimyasal peeling, lazer tedavisi, dermabrasyon gibi gebelikte cilt lekelerinde uygulanan tadavilerdir. Fakat bu tekniklerin çoğu lekelerde geçici bir düzelme yapar. Daha sonra koruma devam ettirilmez ise lekelerde yeniden koyulaşma olabilir. Uzmanlar tarafından önerilen kremlerde çok etkili olmaktadır. Gebelik boyunca yüzde oluşan lekeler için ilgili doktorlar tarafından önerilen kremler ciltte leke oluşumunu kısmen engellemektedir. Eğer hamile iken lekeler oluştuktan sonra, bu kremler kullanılırsa lekelerin geçme süresi kısalmaktadır. Yüzde oluşan lekelerden kurtulmak için doğal yöntemlerden de faydalanabiliriz.

Zencefil, tarçın ve yumurta akını karıştırarak hazırlanan karışım ile gebelikte cilt lekelerinin oluşumunu engellemekle birlikte oluşan lekelerin ortadan kaldırılmasını da sağlar. Bu karışımın yüzdeki lekelere sürülmesi ve yaklaşık olarak yarım saat bekledikten sonra ılık bol suyla yıkanması yeterlidir. Bu konulara dikkat edildiğinde gebelik boyunca artan hormonlardan kaynaklanan yüz lekelerinin oluşma ihtimali büyük oranda düşmektedir. Gebelikte cilt lekelerini bir kaç önemli noktaya dikkat ederek minimum düzeye indirebilir veya lekelerin oluşmasını tamamen engellemek mümkündür.
]]>
Vücutta Beyaz Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/vucutta-beyaz-lekeler.html Wed, 07 Nov 2018 06:36:21 +0000 Vücutta beyaz lekeler, farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Genetik, çevresel etkenler, bazı hastalıklar vücutta beyaz lekelere yol açabilir. Her zaman tehlikenin habercisi olmasa da bazı durumlarda tehlike oluşt Vücutta beyaz lekeler, farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Genetik, çevresel etkenler, bazı hastalıklar vücutta beyaz lekelere yol açabilir. Her zaman tehlikenin habercisi olmasa da bazı durumlarda tehlike oluşturabilir. Vücutta oluşan leke, ağrıya neden olmuyor ya da yayılım göstermiyorsa zararlı değildir. Ancak lekenin neden kaynaklandığını tespit etmek için bir doktora başvurulması gerekir.

Vücutta beyaz lekeler neden olur

Vitiligo (Ala hastalığı): Cilde rengini veren pigmentlerin azalması vücutta beyaz lekelerin oluşmasına sebep olur. Melanin salgısının azalması zamanla vücudun farklı alanlarında beyaz leke oluşumuyla kendini gösterir. Vitiligo hastalığının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat genetik yatkınlık ve stresin hastalık üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Hastalığın bulaşıcı özelliği yoktur. Fakat kişi üzerinde estetik kaygı yaratan ciddi bir rahatsızlıktır. Vücuttaki beyaz lekeler vitiligo sebebiyle oluşuyorsa henüz rahatsızlık başlangıç aşamasındayken doktora başvurularak hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Bu nedenle oluşan beyaz lekeleri tam olarak geçirecek bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Neem yaprağı vitiligo hastalığında alternatif olarak kullanılabilir.

Nevus Depigmentozus: Tıpkı vitiligo hastalığında olduğu gibi melanin salgısından kaynaklanır. Hastalık ilerleyici özellikte değildir.Vücudun belirgin bazı noktalarında benek şeklinde beyazlamalar görülür. Bazı hastalarda doğuştan kaynaklandığı gibi sonradan da oluşabilir. Hastalığın etkilediği bölgelerdeki tüylerde beyaz olur. Kesin bir tedavi metodu bulunmamaktadır.

İdiopatik Guttate Hipomelanozu: Pigmentasyon yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan hastalık, melanin salgısının ciddi anlamda azalması sonucu oluşur. Daha çok ön baldır, ön kol gibi alanlarda yaygın görülür. Beraberinde yüz, boyun ve omuzda da lekeler görülebilir. Beyaz tenli kişiler hastalığa karşı daha riskli olsa da esmer kişilerde de rahatsızlık görülebilir. Lekelerin tedavisi için kriyoterapi, greft, tropikal steroidler kullanılabilir.

Tinea versicolor: Mantar enfeksiyonu olarak bilinen hastalık sebebiyle vücutta beyaz lekeler oluşabilir. Lekeler yaz aylarında ve nemli ortamlarda daha belirgin olur. Vücudun genelini kaplayabilen lekeler, tek bir alanla da sınırlı kalabilir. Yüz, kol, sırt en çok leke oluşan alanlardır.

Pitiryazis Alba: Çocuklarda yetişkinlerden daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Daha çok yüz bölgesinde beyaz lekelerin oluşmasına sebep olur. Lekelerin kurudur ve oluştuğu alanlarda kepek tarzı dökülmeler gerçekleşir. Pitiryazis alba melanin hücrelerinin aşırı çalışması sebebiyle oluşur. Sıcak ve nemli ortamlar hastalığı tetikleyen etkenlerdir. Nemlendirici kremler tavsiye edilebileceği gibi, yaygın lekeler için lazer tedavisi kullanılabilir.

Vücutta beyaz lekeler için bitkisel tedavi

Turp: Turp tohumu kullanılarak vücuttaki beyaz lekelerin giderilmesi ya da görünümünün azalması sağlanabilir. 25 gram turp tohumu havan yardımıyla un haline gelene kadar ezilir. Ezilen turp tohumu üzerine 1 tatlı kaşığı sirke ilave edilerek karıştırılır. Karışım hamur kıvamına geldiğinde vücuttaki beyaz lekeler üzerine sürülüp 30 dakika bekletilerek ılık su yardımıyla temizlenir. Turp tohumu haricinde vücuttaki beyaz lekeler için turp yapraklarından da faydalanılabilir. Turp yaprakları ezilerek yine sirkeyle karıştırılarak hamur kıvamında bir karışım elde edilir. Karışım bir gün boyunca oda sıcaklığında bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca beyaz lekelere uygulanarak 60 dakika bekletilir.

Zerdeçal: Zerdeçal ciltte oluşan beyaz lekeler için kullanılabilir. 2 tatlı kaşığı zerdeçal, 250 ml hardal yağıyla homojen şekilde karıştırılır. Hazırlanan hamur kıvamındaki karışım beyaz noktalara günde iki defa tatbik edilir. Etkili sonuç için sabırla bir yıl boyunca uygulanmalıdır.

Lahana kürü: Beyaz lahana yap]]> Suna Dumankaya Cilt Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/suna-dumankaya-cilt-lekeleri.html Wed, 07 Nov 2018 14:26:05 +0000 Suna Dumankaya Cilt Lekeleri: Sivilcelerden yada başka sebeplerden kaynaklı cilt lekelerinden, Suna Dumankaya tarafından önerilen bitkisel yöntemlerden sizler de faydalanabilirsiniz. Hazırlanması kullanılması oldukça kolay olan bu do Suna Dumankaya Cilt Lekeleri: Sivilcelerden yada başka sebeplerden kaynaklı cilt lekelerinden, Suna Dumankaya tarafından önerilen bitkisel yöntemlerden sizler de faydalanabilirsiniz. Hazırlanması kullanılması oldukça kolay olan bu doğal cilt maskeleri, insanlar tarafından denenmiş ve oldukça başarılı sağladığı gözlemlenmiştir.  


Suna Dumankaya Cilt Lekeleri Maskesi:
 • İki su bardağı su.
 • Üç yemek kaşığı asidi geçmemiş elma sirkesi. 
Asit'i geçmemiş üç yemek kaşığı elma sirkesini cezveye koyup içerisine iki su bardağı su ekliyoruz. Cezveyi ocağa alıp ısıtıyoruz kaynama sınırına ulaşınca ocaktan alıyoruz. Ciltteki lekeleri bu bitkisel asitli karışımın buharına tutarak buhar banyosu yaptırın. Buhar banyosundan hemen sonra bir yemek kaşığı elma sirkesine bir yemek kaşığı su ekleyerek karıştırıyoruz. Bu karışımı cildinize sürerek 10-15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkamalısınız. Bu karışımın daha tesirli olmasını isterseniz, elma sirkesini tek başına cildinize sürebilirsiniz. Ciltteki lekelerin durumuna göre haftada 2-3 kez uygulandığında cilt lekelerinin giderildiğini görebilirsiniz.

Suna Dumankaya Cilt Lekeleri Özel KKarışım:
 • Bir tatlı kaşığı yoğurt.
 • Bir çay kaşığı kabarma tozu.
Bir kasenin içerisine yoğurdu ve kabarma tozunu ekleyip karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı cildimize yedirerek sürüyoruz, 15 dakika bekledikten sonra maskeyi tekrar uyguluyoruz. Bu şekilde ardı ardına 4 kez uygulandıktan sonra ılık su ile cildinizi ovarak temizleyin. Bu maskeyi haftada bir kere uyguladığınızda Güneş sebebi ile oluşan kahverengi lekelerden kurtulabilirsiniz.
Suna Dumankaya salatalığın cildi yenileme etkisinin olduğunu hatırlatarak, salatalıkların dilimledikten sonra leke oluşan bölgelere masajla sürülebileceğini ve böylece cilt lekelerinin giderilmesinde etkili olacağından söz ediyor.

Suna Dumankaya Cilt Lekeleri Limon Suyu Kürü:  
 • Bir çay kaşığı limon suyu.
 • Bir tatlı kaşığı yoğurt.
 • Bir çay kaşığı kabarma tozu.
Bu listedeki malzemeleri bir araya getirip güzelce karıştırıyoruz. Krem kıvamına getirdikten sonra karışımı cildinize sürüyorsunuz. Yarım saat kadar bekletip cildinizi ovarak yıkıyorsunuz. Maskeyi cildinize uyguladıktan sonra bir yanma hissederseniz cildinizi derhal yıkayıp temizleyin. Bu kür haftada bir kez düzenli olarak uygulanabilir.

Suna Dumankaya Cilt Lekeleri Patates Unu Maskesi: 
 • Bir yemek kaşığı patates unu.
 • Bir adet domates suyu.
 • Üç damla zeytinyağı.
Bu malzemeler krem kıvamına gelinceye kadar güzelce karıştırılır. Daha sonra temiz cilde masaj yapılarak sürülür, yaklaşık olarak 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkayıp temizleyiniz. 3 ay boyunca haftada bir kere uyguladığınızda, ciltteki lekelerin giderildiğini görebilirsiniz.
]]>
Bebeklerde Beyaz Leke https://www.lekeler.gen.tr/bebeklerde-beyaz-leke.html Thu, 08 Nov 2018 07:32:25 +0000 Bebeklerde Beyaz Leke, anneleri oldukça tedirgin eden kötü bir görüntüdür. Bebeklerdeki beyaz lekeler önemli hastalıkların başlangıcı olabilir. Bu beyaz lekeler pullu, kelebek tarzında beyaz lekelerin olduğu deri has Bebeklerde Beyaz Leke, anneleri oldukça tedirgin eden kötü bir görüntüdür. Bebeklerdeki beyaz lekeler önemli hastalıkların başlangıcı olabilir. Bu beyaz lekeler pullu, kelebek tarzında beyaz lekelerin olduğu deri hastalıkları, deri tümörü ya da mantar gibi hastalıkların habercisi olarak meydana gelebilir. Bu konuda çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Çalışmaların sonunda  bebekler de beyaz lekelerin cilde rengini veren hücre dokularının zarar görmesi veya bu renk veren hücrelerin görevini yerine getirmemesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Özellikle yaz aylarında bebeklerde beyaz lekeler daha sık görülür. Çünkü bu aylarda mantarların üreyebilmesi için tüm imkanlar mevcuttur. Bebeklerdeki beyaz lekeler cilde sürülmüş bir yapıştırıcı gibi görüntü veriyor. Bu aylarda annelerin daha dikkatli olması gerekiyor. Bebeklerin çok terlemesi veya pis kıyafetler içerisinde uzun süre bekletilmesi beyaz leke oluşumuna uygun ortamı hazırlar. Çıkan beyaz lekelerin ilerde daha ciddi hastalıklar doğurmaması için derhal doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde beyaz leke sonuçları neler olabilir
 • Beyaz lekeleri olan bebekler güneş ışınlarına çok maruz kalırlarsa güneşin zararlı olan UV ışınlarına fazlasıyla etkilenirler ve beyaz bölgelerdeki hücrelerin renk pigmentleri iyice parçalanır. Parçalanan deriyi geri onarmak için diğer renk pigmentleri  daha çok çalışır ve bunların sonucunda vücut dengesi bozulur çok ciddi hastalıklar meydana gelir.
 • Beyaz lekeler başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu hastalıklarda bebeğinizin cildinde pullu ve kelebeğe benzeyen lekeler oluşur. Buda bağışıklık sistemindeki düzensizlikler sonucunda ortaya çıkar.
 • Bebeklerde beyaz leke, bebeklerin ileri dönemdeki tüm yaşamlarını etkileyebilir ve ciddi izler bırakabilir. Bu yüzden doktorunuza başvurun.  Ayrıca bu beyaz lekeler kız bebekleriniz de daha çok görülür. Çünkü kız çocukları UV ışınlarından daha çok etkilenirler.
Bebeklerde beyaz leke oluşmasını engellemek için yapmanız gerekenler;
 • Özellikle yaz aylarında bebeğinizi fazla sıkı giydirmeyin emin olun onlar da en az sizin kadar sıcaktan dolayı terliyor.
 • Bebeğiniz altını pislettiği zaman tüm işinizi bir kenara bırakıp altını temizleyin.
 • Güneş ışınları bebeğiniz için yararlıdır. Ama uzun süreli olarak bebeğinizin güneş ışınlarına maruz kalmasına izin vermeyin.
 • Bebeğiniz aylık haftalık kontrollerini yaptırın gerekli aşılarının tamamlandığına emin olun.
 • Bebeğinizin vücut temizliğine dikkat edin ve gerektiği kadar duş aldırın. (yaz aylarında haftada 3-4 kez).
Bebeklerde beyaz leke tedavisi;

Beyaz leke oluşumunun ciddi bir sorun olduğunu söylemiştik. Yanlış tedavi yöntemleri ya da gelişi güzel sürülen kremler daha ciddi sorunlar yaratabilir. Bu yüzden bebeklerde beyaz leke tedavisi için doktorunuza başvurun.
]]>
Kemikte Leke https://www.lekeler.gen.tr/kemikte-leke.html Thu, 08 Nov 2018 17:26:48 +0000 Kemikte leke, görüldüğü zaman ciddiye alınması gereken bir hastalığın bulunduğundan şüphe edilmelidir. Çünkü kemikte leke görülmesi kanser hastalığının habercisi olabilir. Kanser hücreleri kemikte bulunan orijini alıp n Kemikte leke, görüldüğü zaman ciddiye alınması gereken bir hastalığın bulunduğundan şüphe edilmelidir. Çünkü kemikte leke görülmesi kanser hastalığının habercisi olabilir. Kanser hücreleri kemikte bulunan orijini alıp neoplastik değişimlerin oluşması sonucu kemik kanseri oluşur. Kemik lekesi kanser habercisi ise tedavisi oldukça zordur. En zor tedavi edilen kanser çeşitleri arasında yer almaktadır. Kemik kanserine yakalanan birisinin sıkıntılı süreçler geçirdiği bilinmektedir. Ağrı ve sancı bakımından oldukça zor bir süreçtir. Kemikte leke oluşması kanser ile bağlantılı ise tedavi edilmesi mümkünken; iyileşme oranı oldukça azdır. Kemikte leke bulunan kişilerin tıbbi anlamda tedavilerinin yanı sıra bitkisel tedavi ile şifa bulması sağlanmaktadır.

Kemikte leke teşhisi

Kemikte leke bulunan kişinin öncelikli olarak tıbbi açıdan testlerinin yapılması gerekir. Bu sebepten dolayı yapılan tetkiklerin ardından konulan teşhis ile kişinin lekesinin kansere bağlı olup olmadığı araştırılır. Tanısı oldukça önemlidir. Kanserin bu bölgede varlığının tespit edilmesinin ardından kişide oluşan sancı ,aşırı, şişkinlik, kızarıklık gibi bulguların kişide olması mümkündür. Kanserde erken teşhis son derece önemlidir. Böylelikle tedavi süreci daha kısa sürer. Kemikte leke görülmesi kanserin ilk habercisidir ve kemik kanserinin ilk aşamasının bulunduğunu gösterir. Kanser hastalığı kendini kolay kolay belli etmezken;vücudun içerisinde sinsi bir şekilde yayılır. Lekenin bulunduğu bölgede şiddetli ağrılar yaşanırken; sinir ve çevre dokularda baskı olması sebebiyle kişinin aşırı şekilde ağrılar çekmesine sebebiyet verir. Kemikte leke bulunması kanserin ilk belirtileri arasında yer alırken bunun yanında kişide aşırı ateş, güçsüzlük ve halsizlik, sürekli tekrar eden ağrılar gibi problemlerde yaşanmasını sağlar. Bu belirtiler bulunan kişilerin vakit kaybetmeden muayene olması gerekir.

Kemikte leke tedavisi

Kemikte bulunan lekenin fark edilmiş olmasının ardından kanser bulgularına rastlanılmış ise kişinin sırayla öncelikle Radyoterapi, daha sonrasında kemoterapi görmesi gerekir. Gerekli kanser tedavilerinin ardından bazı kişilere ameliyat bile uygulamadığı görülür. Çok zor bir süreç olan kemikte lekenin kanser tedavisinde hastanın yıprandığı, oldukça sıkıntılı zamanlar yaşadığı bilinmektedir. Kemik kanserinde en başarılı yöntemler genellikle ameliyattır. Kemikte bulunan kanserin eksizyon yapılarak kanserli hücrelerin invaze olması engellenir. Hastaya uygulanan tıbbi tedavinin yanında kemik kanseri için alternatif tıptan yardım alınır. Bu sebepten dolayı özel bitkisel ilaçlar kullanılarak hastanın tedavi edilmesi de uygulanan yöntemler arasındadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bitkisel ilaçların bilinçli şekilde kullanılmasıdır Çünkü bazı bitkilerin vücuda yan etkileri vardır. Bunların kullanımında doktorun tavsiyesi de oldukça önemlidir. Kemikte leke de bulunan kanser hastalığının tedavi edilmesinde uygulanan tedavi yöntemi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bu sebepten dolayı kemikteki bulunan lekenin  uzman hekimlere kontrol ettirilmesi uygun tedavi yöntemleri kullanılarak hastalığa müdahale edilmesi gerekir.
]]>
Eldeki Kahverengi Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/eldeki-kahverengi-lekeler.html Fri, 09 Nov 2018 03:17:19 +0000 Eldeki kahverengi lekeler, tıp dilindeki adı lentigo olan eldeki kahverengi lekeler melanosit adı verilen hücrelerin koyu kahverengi renkteki melanin pigmenti üretmesi sonucu oluşur. Bu kahverengi lekeler birçok nedenlerden kaynakl Eldeki kahverengi lekeler, tıp dilindeki adı lentigo olan eldeki kahverengi lekeler melanosit adı verilen hücrelerin koyu kahverengi renkteki melanin pigmenti üretmesi sonucu oluşur. Bu kahverengi lekeler birçok nedenlerden kaynaklanabilir. Kahverengi lekelerin oluşmasındaki en yaygın neden güneşten gelen güneş ışınlarıdır. Eldeki kahverengi lekelerin %63'ü güneş kaynaklı iken %13'ü yaşlanma kaynaklıdır. Bu tür lekelerin nedenleri arasında karaciğer rahatsızlıkları da olabilir. Eldeki kahverengi lekelerin ilaç tedavilerinin yanında estetik çözümlerin dışında bitkisel ve doğal çözümlerde bulunmaktadır.

Eldeki kahverengi lekeler, bazı cilt hastalıklarından, UV güneş ışınlarından, aknelerden, gebelikten, karaciğer hastalığından, addison hastalığından, hipofiz tümörlerinden, çillerden kaynaklanmaktadır. Kahverengi lekeler genellikle açık tenli insanlarda daha sık görülür. Bu kişilerin koruyucu bakımını sürmeden güneşe çıkmaları sakıncalıdır. Eldeki kahverengi lekelerin belirtileri yassı ve oval alanlar ile artmış pigmentasyonlar, benlerdeki artış ve renkli kahverengi, gri ya da siyah noktalardır. Bu kahverengi lekeler çoğu zaman zararsızdır. Fakat çok koyu renk değişikliklerinde, lekelerde düzensiz kenarlar olması durumunda, lekelerin boyutunun hızla artmasında, hassasiyet, kızarıklık ya da kanamada ve bölgede kaşıntılarda lekeler tehlikeli olabilir. Bu yüzden bu gibi durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir.

Eldeki Kahverengi Lekeler İçin Bitkisel Yollar
 • Yoğurt Maskesi: Eldeki kahverengi lekeler için kullanılabilecek ilk çözüm yolu yoğurttur. Yoğurt cildin canlanmasını ve yenilenmesini sağlayarak lekeleri hafifletir. Yoğurdu lekelerin üzerine doğrudan uygulayabilirsiniz. Cildin üzerinde yaklaşık olarak 20 dakika kadar bekletilmelidir. Kuruduktan sonra yoğurt soğuk su ile yıkanır. Daha iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız yoğurdu bir gece boyunca bekletilmelidir.
 • Cilt Lekeleri İçin Aloe Vera: Taze aloe vera jelini kahverengi lekelerin üzerine uygulayabilirsiniz. Yaklaşık olarak yarım saat kadar cilt üzerinde bekletiniz. Ardından soğuk suyla yıkayınız. Bu işlemi ayda düzenli olarak bir ya da iki kere yapmak yeterli olacaktır.
 •  Kahverengi Lekelere Soğan Suyu: Soğan suyu eldeki kahverengi lekelerden kurtulmak için en etkili çözümlerden biridir. Soğanı dilimleyerek, o dilimleri elde bulunan kahverengi lekeler üzerine sürülür. Bu işlemi günde 2-3 kez uygulamak yeterli olacaktır. Soğan lekelerin hafiflemesini sağlayacak asidik özellikler taşımaktadır.
 • Hint Yağı: En iyi ev ilaçlarından bir diğeri de Hint yağıdır. Hint yağını pamuğa bir iki damla damlatarak doğrudan cildin üzerine sürülür. Bu tedaviyi kişi yalnızca sabah akşam kullanmalı ve birkaç hafta devam etmelidir. Bu işlem lekelerin giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda da cildin parlak görünmesini sağlar. Eğer daha etkili sonuçlar almak isteniliyorsa e vitamini yağı, badem yağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılabilir. Bu karışım cilde uygulanır ve ertesi sabah yıkanmalıdır.
 • Ayran Maskesi: Laktik asit yönünden zengin olan ayran, eldeki kahverengi lekeler için de oldukça etkilidir. Bir pamuk yardımıyla ayranı cilde uygulayınız. Cilt üzerinde yaklaşık yarım saat kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayınız. Ayran maskesi işlemine yaklaşık 2 hafta boyunca devam edilmesi önerilir.
 • Turp: Eldeki kahverengi lekeleri kurutmanın en etkili yollarından bir diğeri de turptur. Elin üzerinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır. Olumlu sonuç elde etmek istiyorsanız günde iki kez tekrarlayınız.
 • Çilek Maskesi: Çilek bir beyazlatıcıdır. Bu sebepten ötürü eldeki kahverengi lekelere de uygulanabilir. Çileği ezerek püre haline getirip, koyu lekeler üzerinde maske şeklinde uygulayınız. Çilek maskesi kuruduktan sonra soğuk suyla durulayınız. Lekelerin hafiflemesi için haftada yaklaşık olarak 4-5 kez tekrarlanması gerekir.
]]>
Kırmızı Sivilce Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/kirmizi-sivilce-lekeleri.html Fri, 09 Nov 2018 18:48:24 +0000 Kırmızı sivilce lekeleri, akne yakınması sonrasında ortaya çıkabilir. Bu bölgede tekrar sivilce oluşmadığı takdirde kırmızı sivilce lekeleri 2-4 ay içinde etkisini yitirir. Ciltteki sivilcenin uzun süre geçmemes Kırmızı sivilce lekeleri, akne yakınması sonrasında ortaya çıkabilir. Bu bölgede tekrar sivilce oluşmadığı takdirde kırmızı sivilce lekeleri 2-4 ay içinde etkisini yitirir. Ciltteki sivilcenin uzun süre geçmemesi durumunda ardında kırmızı leke bırakması yaygındır. Bu nedenle sivilce tedavisine erken aşamada başlanmalıdır. Sivilcelerin sıkılması, koparılması gibi etkenlerde ciltte kalıcı şekilde iz bırakabilir. Ciltteki kırmızı sivilce lekeleri aynı alanda 6 aydan daha uzun süre kalırsa, ciltte çukurluk etkisi gösterebilir. Erken aşamada tedavi edilmeleri bu sorunun önlenmesinde etkili olabilir. Sivilcelerin hijyenin olarak boşalamaması halinde, sivilce izi dediğimiz izler, ciltte pürüzler ortaya çıkabilir. Bunların hafif olması halinde evde uygulanacak doğal peeling ürünleriyle ya da kozmetik ürünlerle giderebilirsiniz. Bu şekilde geçmeyen kırmızı sivilce lekelerinde ise, lazer uygulamalarını tercih etmelisiniz.

Kırmızı sivilce izlerinde hızlı çözüm

Sivilcelerin sıkılması halinde ya da dışarıdan çok dikkat çekici olması halinde, zaman kaybetmeden üzerine buz uygulayabilirsiniz. Bu uygulama hem bölgedeki şişliği azaltır, hem de sizi rahatlatır. Bu lekeleri kapatmak içinde uygun bir fondötenden yararlanabilirsiniz. Ancak bu uygulama kırmızı sivilce lekelerinin tamamen geçmesini sağlamaz. Bu nedenle tedavi edici yollara başvurmanızda yarar vardır.

Kırmızı sivilce izlerinde cilt beyazlatıcıların kullanılması

Bunların tedavi edilmesi için, sivilce izlerinin üzerine tatbik edilecek kojik asit, arbutin, meyan kökü ekstresi C vitamini ve dut özü tarzında cilt beyazlatıcı içeriği olan kozmetik ürünler kullanılabilir. Bunun için hidrokonon içerikli kremlerde kullanılabilir. Fakat bu ürünler Amerika'da ve bazı Avrupa ülkelerinde kanserojen etkisi olduğundan yasaklanmış olan ürünlerdir. Buna rağmen bazı cilt hastalıkları için reçeteli olarak hala kullanılmaktadır. Bunu dikkate alarak içeriğinde hidrokonon olan kremleri kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bunları sadece doktorunuz size reçete ederse kullanmalısınız.

Limon ve çilek gibi doğal cilt beyazlatıcıları da cildinizdeki ölü hücrelerin temizlenmesinde size yardımcı olur. Aynı zamanda kırmızı sivilce izlerinin birkaç tonda olsa bile açılmasını sağlar. Bu yüzden evde hazırladığınız doğal cilt maskesinin içine bu ürünlerden koymanızı öneriyoruz. İsterseniz bunları pamukla kırmızı sivilce lekelerinin üzerine sürebilirsiniz.

Kırmızı Sivilce Lekeleri

Kırmızı sivilce lekelerinin tıbbi tedavisi

Bu cilt lekelerinin sizin uyguladığınız çözümlerle giderilmemesi halinde, profesyonel yardım almanız yararlı olacaktır. Bu tedavi yöntemlerinde cildin üst katmanı soyulmakta, alttaki sağlıklı cildin görünür hale gelmesi sağlanmaktadır.  Bunun için en fazla kullanılan yöntemler arasında kimyasal peeling, mikro dermabrazyon, lazer leke tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir. Uygulanan her seanstan sonra kırmızı sivilce lekelerinde düzelme gözlenir.

Kırmızı sivilce lekelerinden korunmak için, öncelikle sivilceler sıkılmamalı, kurcalanmamalıdır. Güneşe çıkarken koruma faktörü yüksek kremler kullanılmalıdır. Cildinize baktığınız takdirde, daha canlı ve diri bir cilde sahip olabilirsiniz:

]]>
Boğazda Beyaz Leke https://www.lekeler.gen.tr/bogazda-beyaz-leke.html Fri, 09 Nov 2018 22:42:52 +0000 Boğazda beyaz leke, hepimizin sorunlarından olmuşlardır. Hepimiz boğazımızda o rahatsız eden kaşıntıdan çok kez şikâyetçi olmuşuzdur. Bu rahatsızlığın nedeni ise mevsimsel alerji  başlangıcı gibi basit nedenler o Boğazda beyaz leke, hepimizin sorunlarından olmuşlardır. Hepimiz boğazımızda o rahatsız eden kaşıntıdan çok kez şikâyetçi olmuşuzdur. Bu rahatsızlığın nedeni ise mevsimsel alerji  başlangıcı gibi basit nedenler olabilir ama bazı nedenler beklediğimizden daha ciddidir. Boğaz ağrısı bakteriden kaynaklı bir iltihap ise acilen tedavi gerektirir, tedavi edilmediği durumda tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Belirtiler:

Hastalığın durumu ancak sağlık kuruluşları yapabilir. Ama bazı nedenler sizin de ikisi arasında ayrım yapmanızı sağlar. Acıya neden olan belirtiyi bulmak için ağzınızın içine bakmak doğru bir tercihtir. Streptokoklar boğazda içinde ve bademcikler üzerinde beyaz lekeler üretir ve de bu  bölgenin kızarmasına ve şişmesine neden olur. Boğazın  arka kısmında ise iltihaplanmalara neden olur Öksürük  ile birlikte burun akıntıları boğazınızda acıya neden olabilir. Ancak bu belirtiler streptokokal farenjitin ortaya çıkması için yeterli belirtiler değildirler. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı  bu gibi soğuk algınlığı belirtileri soğuk algınlığına neden olan bir virüsün oluşturduğu belirtilerdir. Soğuk algınlığı bazen ateşe sebep olur, fakat bu düşük dereceli bir ateştir.38 derece ve üzerindeki ateş genellikle streptokokal farenjit göstergesidir, ancak streptekokal farenjit düşük ateşlerde de meydana gelebilir. Hastalık tespiti için yalnızca ateş temel alınmamalıdır. Streptokokal farenjit boyunda ki lenf düğümlerinin şişmesine ve hassaslaşmasına ve boğazda beyaz lekelere neden olur. Lenf düğümleri, vücutta mikropları yakalama ve yok etmekle görevlidir, Vücudun bir parçası iltihap kaptığında, en yakın lenf düğümleri işlerini yürütmek amacıyla şişer. Yani lenf düğümlerinin şişmesi durumu enfeksiyona işarettir. Soğuk algınlığı oluştuğunda boğazların ağrıması normal bir durumdur, afakat bu ağrı genellikle birkaç gün sonrasında geçer. Streptokokal farenjitte ise ağrı çok kalıcı, daha şiddetlidi ve uzun sürelidir. Bazı durumlarda ise streptokokal farenjit mide bulantısı ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklara da sebep olabilir. Streptekokal farenjitin nadir olarak da boyunda ve göğüste oluşan pul pul döküntülerdir. Bu pürüzlü döküntülere sebep olan iltihap kırmızı iltihap olarak bilinir. Vücudun tümünde oluşan döküntü endişe verici olsa bile birkaç gün sonra azalmaya ve yok olmaya başlar. Antibiyotik tedavisi bu gibi streptokokal farenjit durumlarına karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. 

Boğazda Beyaz Leke

Tedavi yöntemleri:

Soğuk algınlığı ile streptokokal farenjiti birbirinden ayıran en önemli faktör ise streptekoka bakterinin neden olmasıdır. Bu nedenle antibiyotik tedavisi hastalığın etkisini ve vaktini azaltır. Antibiyotik kullanılmadığı sürece iltihap kalp ve diğer organları da etkileyebilir ve farklı oluşumlara  yol açabilir. Seyrek de görülse ciddi sonuçlara bile neden olur. Soğuk algınlığı sebeplerini antibiyotiklerle yok etmeye çalışmayın. Antibiyotikler virüsün neden olduğu hastalıklarda değil bakterinin neden olduğu hastalıklarda etkili olabilirler. Ayrıca gereksizce  kullanılan antibiyotikler direncin artmasına neden olur. Ayrıca kullanılan antibiyotikler bakterilerin antibiyotiğe olan direncini yükseltir ve tedavi edilemez hale gelir. Soğuk algınlığından veya  streptokokal farenjitten kaynaklanan boğaz ağrısı yaşıyor olun evde kendinize uygulayabileceğimiz  bazı adımlar vardır. Örneğin tuzlu su ile boğazlarınız da çalkalama tekniği uygulama yapmak boğazınızı biraz olsun rahatlatacaktır. Bir bardak suya bir çay bardağı tuz katın, bu yöntem boğazınızın yumuşak kalmasını sağlayacak ve kaşıntı hissini azaltacaktır. Boğazınızın dış kısmına sıcak su ile  ıslatılmış bir havlu yerleştirin ve sıcak baskı uygulayın. Boynunuzdaki lenf düğümlerinde şişme varsa, bu yöntem yatıştırıcı bir etki yaratabilir. Dondurma soğukluğuyla uyuşturma etkisini sağlarken, kremsi dokusu ile yutkunmayı kolaylaştırır]]> Leke Kremi https://www.lekeler.gen.tr/leke-kremi.html Sat, 10 Nov 2018 02:33:54 +0000 Leke Kremi, En önemli cilt sorunların dan bir tanesi de cilt üzerinde ,oluşan kahverengi cilt lekeleridir. En fazla kumral ve sarışın kimselerde görülür. Diğer cilt sorunları gibi tedavisi mümkündür fakat her zaman yüzde yüz Leke Kremi, En önemli cilt sorunların dan bir tanesi de cilt üzerinde ,oluşan kahverengi cilt lekeleridir. En fazla kumral ve sarışın kimselerde görülür. Diğer cilt sorunları gibi tedavisi mümkündür fakat her zaman yüzde yüz başarı sağlanamayabilir. bu konuda piyasada kozmatik ürünü olarak yüzlerce çeşit leke giderici krem bulabilirsiniz fakat çok pahalı oldukları için hem her hesin alabilmesi mümkün değil, hemde ne kadar etkili olduğu tartışma konusudur. bu ayrıca bu kremlerin etkisi cilt tipine göre de farklılık gösterebilmektedir. Bazılarında gözle görülür bir fark görünse de bazılarına hiç etki etmemektedir..


Cilt Lekelerinin Oluşma Nedeni Nedir 

Cilt lekelerinin oluşmasının en büyük  nedeni güneş ışınlarıdır. Güneş lekeleri özellikle 20 yaşların ortalarında görülmeye başlar ve insan yaş aldıkça  vücudunun en çok güneş gören bölgelerinde görülür. Diğer bir cilt lekesi sebebi ise hamileliktir. Hamilelik boyunca cilt üzerinde beliren lekelerin büyük bir kısmı doğumdan sonra zamanla yok olur fakat bazı kimselerde kalıcı olabilir. Ayrıca bazı derin olmayan yaraların izleri de cilt üzerine leke olarak kalmaktadır. özellikle yanık izleri leke görünümü almaktadır.

Cilt lekelerine, leke kremine alternatif olarak kullanabileceğiniz doğal yöntemler vardır. Bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Cilt lekeleri için doğal kil maskesi tarifi,

Gerekli malzemeler:
 • Yarım yemek kaşığı kil
 • Yarım yemek kaşığı mısır unu
 • 1 çay kaşığı el kremi
 • Yeteri kadar ılık su
Cilt lekeleri için doğal kil maskesi hazırlanışı ve uygulaması,

Küçük bir kasenin içine kil, mısır unu, ve el kremi konulur. Üzerine bir miktar ılık su ilave edilerek boza kıvamında akışkan bir karışım elde edilir. Daha sonar bu karışım fazla bekletilmeden temiz olan cilde göz bölgesi hariç uygulanır. Kuruması beklenir. Kuruyan maskeyi arta kalan maskeden bir miktar alarak yüzünüzdeki kuruyan maskeyi onunla ovalayarak çıkartın fakat cildinizi fazla hırpalamayın. Daha sonra yüzünüzü bol soğuk su ile yıkayın.
Leke Kremi 
Cilt lekeleri için domates kremi:

Malzemeler
 • 1 adet doğranmış domates
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 Yemek kaşığı yulaf ezmesi
Hazırlanışı ve Uygulanışı: Bütün malzemeler rondodan geçirin. Sonra temiz cildinize göz çevresi açıkta kalacak şekilde uygulayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı lekelerden kurtuluncaya kadar günlük tekrar edebilirsiniz.

Cilt lekeleri için kür:
 • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi,
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı su
Hazırlanışı ve Uygulanışı: Bütün malzemeler bir kase içinde güzelce karıştırılır ve sabah akşam cilde uygulandıktan sonra bol su ile yıkanır.
]]>
Yüzde Beyaz Leke https://www.lekeler.gen.tr/yuzde-beyaz-leke.html Sat, 10 Nov 2018 09:14:37 +0000 Yüzde beyaz leke birçok kişide oldukça büyük bir problemdir. Birçok kişide azda olsa görülen beyaz leke sorunu aslında farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bayanlarda estetik güzelliği verilen önemin daha fazla Yüzde beyaz leke birçok kişide oldukça büyük bir problemdir. Birçok kişide azda olsa görülen beyaz leke sorunu aslında farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bayanlarda estetik güzelliği verilen önemin daha fazla olması ile bu durumlar çok can sıkıcı olabilir. Bazen farklı hastalıkların bir belirtisi olan yüzde beyaz lekeler bazende bir o kadar masum olabilmektedir. İnsanlar arasında oldukça fazla görülen yüzde beyaz leke sorununun altında farklı durumlarda olabileceği için bu durum kesinlikle bir doktor muayenesinden geçmelidir. Aksi durumlara belki yüzdeki beyaz lekeler kendiliğinden geçse bile bir süre sonra bu durum çok daha büyük hastalıkların meydana gelmesine neden olarak sizleri daha zor durumlara düşürebilir. Yüzdeki beyaz lekeler hemen hemen her yaştan insanda çok farkı nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu sorun için kesinlikle belli bir yaş verilemez. Çocuklarda da yetişkinlerde de çok sık görülen bu gibi problemler artık tıbbi olarak çok rahat ve oldukça risksiz bir şekilde çözülebilmektedir. Böylesine kolay bir şekilde çözülebilen beyaz leke sorunları eğer kişi için bir sorun teşkil ediyorsa kolay ve ağrısız bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Yüzde beyaz leke görülen kişilerde bazen bu durum son derece zararsız olmaktadır. Bu nedenle eğer kişi bu durumdan rahatsız olmuyorsa bu lekeler tedavi edilmeden de kalabilir. Fakat rahatsızlık duyuluyorsa tıbbi ya da doğal yöntemlere başvurulabilir.

Yüzde beyaz leke eden olur

Yüzde görülen beyaz lekelerin en büyük nedeni özellikle yaz aylarında güneştir. Halk arasında güneş lekesi olarak da bilinen bu gibi durumlar genellikle yaşa bakılmadan hemen hemen herkeste görülebilecek durumlardır. Özellikle günlük olarak kişinin çok fazla güneş ışığına maruz kalması durumunda çok şiddetli bir şekilde yüzde beyaz leke problemi meydana gelebilmektedir. Eğer bu durumdan şüphe ediyorsanız güneş ışığından korunmayı deneyebilirsiniz.

Yüzde beyaz leke probleminin bir diğer nedeni ise samyeli olarak adlandırılmış olan enfeksiyonlu bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle kişilerde hijyen eksikliğinden ya da diğer nedenlerden dolayı ortaya çıkarak kişilerin yüzünde beyaz leke oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum nedeni ile ortaya çıkan beyaz leke sorunu bazen kahve rengi bir renkte alabilmektedir. Genellikle güneş ışığı çok nemli havalar ve aşırı terleme nedeni ile enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak meydana gelen sorunlar arasında yer almaktadır. En çok görülen bir diğer neden ise diğer cilt hastalıkları problemleridir. Özellikle çocuklarda bulunan cilt hastalıkları bu gibi sorunların oluşmasında çok büyük rol oynamaktadır. Yüzde beyaz lekeler birçok cilt hastalığı ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle görülen lekelerin nedeni çok iyi araştırılmalıdır. Aksi durumlarda bu gibi durumların altından çok büyük sorunlar çıkabilmektedir. 

Yüzde Beyaz Leke
Tedavisi:

Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan tıp sayesinde son derece yaygın olarak görülen bu gibi lekelerin giderilmesi kolaylaştırılmıştır. Öyle ki atık çok kolay yöntemlerle kişilerin yüzlerindeki beyaz lekeler ortadan kaldırılabilir. Bunun için öncelikle yüzde beyaz leke sorununun nedeni araştırılır ve buna göre kişilerde lazer tedavileri ve bunun yanında ilaç tedavileri uygulanır. Bu tedaviler bazen iki seans bazen tek seans olarak kolay bir şekilde hastada ağrıya ya da zorluğa neden olmadan ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında insanlar tarafından çok eski yıllardan beri çokça uygulanan bir yöntem vardır ki bu yöntem doğal yöntemlerdir. Bitkisel olarak hazırlanan kürler ve ilaçlar sayesinde çok kolay bir şekilde bu gibi problemler çözülebilmektedir. Fakat tıbbi yöntemlere göre daha çok zaman alan bu gibi durumlar yine tıbbi yöntemlere göre çok daha sağlıklıdır.
]]>
Kırmızı Leke https://www.lekeler.gen.tr/kirmizi-leke.html Sat, 10 Nov 2018 18:52:36 +0000 Kırmızı Leke, Hastalık, her iki cinste ve her yaşta meydana gelebilir. Sebebi nedensiz olmakla beraber retrovirüsler ve kimyasal maddelerle uzun zamanlı temasla ilişkili olarak araştırmalar vardır. Deri Lenfomasının nedenleri en Kırmızı Leke, Hastalık, her iki cinste ve her yaşta meydana gelebilir. Sebebi nedensiz olmakla beraber retrovirüsler ve kimyasal maddelerle uzun zamanlı temasla ilişkili olarak araştırmalar vardır. Deri Lenfomasının nedenleri en fazla karın, sırt ve kalça gibi güneş görmeyen bölgelerde görülen oldukça fazla sayıda ve değişik büyüklükte gözüken lekeler; kırmızı, açık kahverengi ve üzeri hafif kepekli biçimindedir. Yama şeklinde olan deri döküntüleri gözükmektedir. 

Çoğunlukla kaşıntısız veya hafif olan kaşıntı şeklinde görülür. Mantar hastalığı, alerjik cilt döküntüleri, sedef hastalığı, egzama ile görünüş olarak karışabilir. Fakat bu tür teşhislere yönelik tedaviler deri lenfomasında tedavi edici bir durum göstermez. Bu özellikleri sebebiyle dermatologlar tarafından teşhis konulabilir. Tedavisi mümkün olan belirtilerin saptandığı bu zamanda, dermatoloji uzmanları tarafından yapılan uygun tedavi ve takiple başarılı neticeler alınır. 

İlerleyen zamanlarda bu leke ve yama tarzı döküntülere yükselen kaşıntı ile birlikte mavimsi- kırmızı tümör adı verdiğimiz ülserleşmeye meyilli olan kitleler eşlik eder. Vücutta yaygın bir şekilde kızarıklık, kepek ve kabuklar gözükebilir. Saç dökülmesi, tırnak bozuklukları beraberinde gözükebilir. Diğer bir deri lenfoması cinside de normal görünümlü olan deride, kısa bir zaman içerisinde hızlı bir şekilde büyüyen, mor-kırmızı renkte, tümörler biçimindedir. Tek veya yaygın olabilir. 

Kırmızı Leke
En çok sırtta, baş-boyun ve uzuvlarda oluşur. Mutlaka cildiye doktorlarına gidilmesi gereken hızlı seyirli bir deri lenfoması cinsidir. Uzun zamanlı cilt döküntülerin de zaman kaybedilmemelidir. Deri biopsisi kesin teşhisin konulmasını sağlayan en önemli tetkiktir. Deriden alınan küçük bir parça hayat kurtarıcı olabilir. Tedavi olunabilen bir hastalık olan deri lenfomalarında tedavi, hastalığın evresi ve klinik görünümüne göre belirlenir. 

Tedavide steroidli ilaçlar, fototerapi, topikal antineoplazmik ilaçlar, retinoik asit ile erken zamanda uygulandığında başarılı sonuçlar doğurur. Takip oldukça önemli olup, ileri zamanlarda bütün vücut ve yerel olarak yapılan farklı ışın tedavileri (radyoterapi/Elektron beam ışınlama), sistemik kemoterapi, interferon tedavisi, fotoferez yapılabilir.
]]>
Vücutta Kahverengi Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/vucutta-kahverengi-lekeler.html Sun, 11 Nov 2018 18:23:33 +0000 Vücutta Kahverengi Lekeler, Kahverengi lekeler neredeyse herkesin kabusu ve güneşten gelen zararlı ışınlara bağlı olarak ortaya çıkan oluşumlardır. Bu lekelere vücudumuzda daha çok güneşe maruz kalan bir bölge olduğ
Vücutta Kahverengi Lekeler, Kahverengi lekeler neredeyse herkesin kabusu ve güneşten gelen zararlı ışınlara bağlı olarak ortaya çıkan oluşumlardır. Bu lekelere vücudumuzda daha çok güneşe maruz kalan bir bölge olduğu için yüzde daha sık rastlanır. Yüz gibi güneşe daha çok maruz kalan alanlarda kendine yer bulan bu lekeler, derideki melanosit adı verilen hücrelerin koyu kahverengi renkli melanin pigmenti üretmesi sonucu meydana gelir. Vücudun güneş ışınlarına korunmasız olarak maruz bırakılması, ciltte ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Çoğu kişi tarafından güneşten korunmak deyince sadece evden dışarı çıkıldığı zaman yada deniz gibi mekanlara gidildiğinde cildi korumak gerektiği bilinir. Oysa bunu böyle algılamak çok yanlış bir tutumdur. Cildin güneşin zararlı ışınlarından her mekanda korunmaya ihtiyacı  vardır. Dönüşü olmayan cilt kanserlerine dahi rastlayabiliriz.

Ciltteki renk değişikliklerine cilt lekeleri  denir. Bu lekeler deriden daha açık yada daha koyu olabilirler. Cilt lekeleri, kadınlarda da erkeklerde de en yaygın görülen cilt rahatsızlıklardan birisidir. Cilt lekelerinin çoğu özellikle çeneye, alın ve yanakta görülür. Yüze daha mat,  pürüzlü bir görüntü verirler. Bunun dışında vücutta, sırt, el ve göğüste de  çıkabilirler.

Cilt lekeleri yaşamımızı  ciddi manada tehdit etmezler fakat bir takım kozmetik problemlere sebep olabilir, hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyerek bazı psikolojik problemlere yol açabilir. Ciltteki kahverengi lekeler bir sağlık sorununun göstergesi olmamasına karşı görüntü olarak çoğu insanı rahatsız eder ve buda lekelerden kurtulmak istemelerine neden olmaktadır. Cilt renginde meydana gelen bozukluklar ve kahverengi çiller, noktalar, pul pul beliren lekeler genellikle yaşa bağlı olarak oluşmaktadır. Deri hücrelerinde bulunan melanin birikiminin artması ile ortaya çıkmaktadır. Buna tıpta Ephelis denir. Ciltte oluşan bu lekeler halk arasında yaşlılık lekeleri,  güneş lekeleri ve karaciğer lekeleri olarak adlandırılır.

Kahverengi lekelerin görünümü çoğu insan için rahatsız edici olsa da bu lekelerin cilde bir zararı yoktur. Güneş ışınlarından koruyucu kremler kullanılmadan uzun süre güneşte kalındığı zaman da kahverengi lekeler kolayca oluşabilmektedir.

Vücutta Kahverengi Lekeler

Bu Lekeler Nasıl Giderilir

Lekeler oluşmadan önlem almak doğru olacaktır. Hayatın her döneminde,  güneşten koruyucu bir krem kullanmak için dışarıda olmak, denize olmak, havuzda olmak... yani vücudunuzun güneş ışınlarına birebir maruz kalması gerekmiyor, özellikle yaz aylarında kapalı alanlarda dahi mutlaka koruyucu bir güneş kremi kullanılmalıdır. İçinde C Vitamini ve antioksidan bulunan iyi bir bakım kremi ciltteki kahverengi lekelerin görünümünü azaltacaktır. Limon da içeriğindeki sitrik asit sayesinde kahverengi lekeleri açıcı bir etki yaratmaktadır. Limon suyunun direkt lekelerin üzerine sürülmesi gerekir ve kurumasını bekledikten sonra nemli bir havluyla silinmesi gerekir. Bu işlem genellikle vücutta bulunan küçük lekeler üzerinde etkili olan bir yöntemdir. Karaciğerdeki sorunlardan dolayı da vücutta lekeler meydana gelmektedir. Bundan dolayı karaciğer için iyi olan antioksidan içeren yiyecekleri bol tüketmekte fayda var. Oluşan bu lekelere birde güzellik merkezlerinde lazerli  tedavi ile çözümler getirilmektedir.  Lazerle leke tedavisinde cildin en üst katmanı kazınır ve cilt yenilenir dolayısıyla lekelerin kaybolması sağlanır. 50 yaş üstü insanların çoğunda, genellikle ellerin üstünde kahverengi leke oluşumu görülmektedir. Bu lekeler genellikle zararsızdır. Fakat  çok rahatsız ederse ve 50 yaş altında olmanıza rağmen bu lekeler artarak oluşuyorsa bir cilt doktoruna danışabilirsiniz. Ciltteki bu lekeler özel üretilmiş kremler, doğal cilt bakım yöntemleriyle giderilebilmektedir. Eğer daha hızlı bir çözüm isteniyor ise lazerli leke tedavisine başvurulabilir.

]]>
Bacaktaki Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/bacaktaki-lekeler.html Mon, 12 Nov 2018 17:09:30 +0000 Bacaktaki lekeler, aşırı derecede belirti oluşturan ve yaşam kalitesini düşüren kötü kokulu ve genellikle iltihaplı olan yaralardır. Ortalama nüfusun % 8'inde varis oluşumu olmaktadır ve varis hastalarının %1'i

Bacaktaki lekeler, aşırı derecede belirti oluşturan ve yaşam kalitesini düşüren kötü kokulu ve genellikle iltihaplı olan yaralardır. Ortalama nüfusun % 8'inde varis oluşumu olmaktadır ve varis hastalarının %1'i hayatlarının bir safhasında bu ülserlerle tanışmaktadır. Bacaktaki lekeler yetmezlik adı verilen hastalıkta toplardamar içerisindeki basınç kişi ayakta durduğunda artış göstermektedir. Artış gösteren basınç kanın kırmızı hücrelerinin damar dışarısına çıkmasına, sızmasına ve burada kalmasına sebep olur. Kırmızı hücrelerin de belli bir ömrü olmaktadır. Kırmızı hücreler ömrünü tamamlayan kırmızı kan hücreleri içerisindeki oksijen taşıyıcı boyanın burada kalmasına neden olmaktadır. Bu sayede ayak bileğinin ön iç tarafında renk koyulaşması meydana gelir. Bu koyu renk kısmın kenarlarında kaşıntı belirtisi, sertleşme ve egzama oluşumuna benzer cilt bozuklukları da belirti gösterir. Zaman içerisinde bacaktaki lekeler üzerinde sulanma görülmeye başlar. Cilt altı dokusu da zamanla sertleşme gösterir ve ödem de gelişmeye başlamaktadır. Koyu renk bu bölüme oturan kanın boya maddeleriyle belirme gösterir. Atardamar kalpten çıkan kanı bütün vücuda yaymaktadır. Toplardamarlar organlar tarafından kullanılan kanı kalbe geri gönderir. Atardamarlar içerisinde olan kan kalpten çıkışlarından itibaren üzerinde beliren basınçla dokulara yayılır. Toplardamarlar içerisindeki kanda geri dönüşe yardımcı olan bir basınç olmamaktadır. Sadece bacak hareketlerinin ortaya çıkarmış olduğu kas basıncı, bu kaslar içerisinden geçen kanı kalbe doğru pompalamaktadır. Atardamar içerisindeki kan basıncı bacağın alt kısmına geldiğinde oldukça azalma gösterir. Toplardamar içerisindeki basınç da tam tersine bacaktaki lekeler gibi bir belirti olduğu için yükselecektir. 

Bacaktaki lekeler, hastalığın ilerlemesiyle birlikte atardamarın dokuyu besleyen uç kısmında basınçla beraber toplardamarın yükselmiş basıncı birbirini dengelemektedir. Bacaklardaki kan duraklar beslenme yüzeysel de olsa durmaktadır. Bu sebeple o kısımdaki ciltte dökülme oluşumu bacak yarası oluşum gösterir. Bacaktaki lekeler çok ağrılı olarak belirir. Bu belirtinin teşhis edilmesinde hastanın şikayetlerinin ne olduğu ve ne zamandan beri şikayetlerinin devam ettiği önemli rol oynamaktadır. Klinik muayenede ve bu muayenenin sonrasında gerçekleşen renkli doppler ultrasonografi teşhisi sayesinde ilk etapta tamamlanmaktadır. Bacak ülseri şikayetiyle gelen hastalar bacaktaki lekeler bacak atardamarına bağlı olarak gelişen ülserler ve diyabet ülser belirtisinde birbirinden ayrılır. Yaranın üst kısmında daha evvel tedaviyle iyileşenlerin izleri görülür. Bunun yanı sıra bazı enfeksiyon hastalıkların belirtisi ve vaskülitlerin de bacaklarda bacaktaki lekeler bacak ağrısı oluşturur. Bazı bacak lekesi belirtilerinde ve cilt kanserleri benzeri habis hastalıklarında bacaklarda yara ortaya çıkmaktadır. Cerrahi tedaviye uygun olmayan hastalıklarda genel olarak artmış olan bacaktaki lekeler basıncı azaltmak amacıyla gerekli görülen bir tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavinin amacı artmış olan bacaktaki lekeler basıncın düşürülmesi ve bu şekilde atardamar içerisindeki, doku beslenmesini oluşturan kanın bu kısma rahatça gelerek dokunun beslenmesinin sağlar. Böylece yara kapanı bu bacak lekesi tedavisinin dikkatli bir teşhis sonrasında uygulanması gerekir.

Bacaktaki Lekeler

Damar hastalığı olan kişilerde bacak lekeleri belirtisi meydana gelmektedir. Bu belirti damarlardaki kan basıncının yeterli olarak atardamar basıncı belirtisi olmayan kişilerde ayak beslenmesini daha da bozmaktadır. Kalp yetmezliği olan kişilerde yapılmakta olunan bacak lekesi uygulaması bandajına bağlı olarak bacaktan vücuda yüklenen kan miktarı kalbin yükünü ani olarak arttıracağından dolayı tedbir alınmazsa bacaktaki lekeler oluşturmaktadır. Şeker rahatsızlığı olan kişilerde bu rahatsızlığın giderilmesi için tedavi]]> Hamilelikte Kahverengi Leke Gelmesi https://www.lekeler.gen.tr/hamilelikte-kahverengi-leke-gelmesi.html Tue, 13 Nov 2018 00:22:54 +0000 Hamilelikte kahverengi leke gelmesi, genellikle östrojen hormonundaki artışla birlikte gebeliğe bağlı etkenler sonucunda gebe kadınlarda lekelenme tarzında akıntılar ortaya çıkabilir. Bunların çoğu tedaviye gerek ol Hamilelikte kahverengi leke gelmesi, genellikle östrojen hormonundaki artışla birlikte gebeliğe bağlı etkenler sonucunda gebe kadınlarda lekelenme tarzında akıntılar ortaya çıkabilir. Bunların çoğu tedaviye gerek olmadan düzelir. Fakat bazı enfeksiyon sorunlarından kaynaklanan kahverengi lekelenmelerde mutlaka tedavi gerekir. Bu tür sorunlar mantarlar, bakteri ve parazitlerden kaynaklanır. Hamilelikte kahverengi leke gelmesi normal olarak kabul edilen bir durum değildir.

Gebe kadındaki kahverengi, koyu yeşil, sarı tonlarındaki, kanlı, köpüklü, ağır kokan lekelenme tarzında akıntı gelmesi genital sistemdeki soruna işaret edebilir. Buna idrarda yanma, anormal derecede kanama olması, vajinal akıntı gibi etkenlerde eşlik ediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Genital enfeksiyonlar genellikle bu türde kahverengi lekelenmeye yol açar. Genellikle vajina ile sınırlı kalan bu tür enfeksiyonlar ihmal edilirse rahim ağzı enfeksiyonu, pelvik enfeksiyonu gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle her zaman olduğu gibi kadınların hamilelikte de hijyene dikkat etmesi, vajinal bölgenin her zaman temiz tutulması önemlidir.

Vajinit gibi sebeplerde hamilelikte kahverengi leke gelmesine neden olabilir. Bakteriler üst genital bölgeye geçerek ciddi enfeksiyona yol açabilir. Pelvik enfeksiyonlar apseye ve tüplerde tıkanmaya neden olan etkendir. Bu yüzden tedavi edilmeleri gerekir. Nadiren kanser öncüsü lezyonlarda bu tür kahverengi lekelenmeye yol açar. Bu yüzden kahverengi lekelenmenin sebebi mutlaka tespit edilmelidir.

Hamilelikte Kahverengi Leke Gelmesi

Hamilelik döneminde kadınların çoğunluğunda lekelenme tarzında akıntılar olur. Bunların çoğunluğu gebelikle bağlantılı fizyolojik akıntılardır. Fakat enfeksiyondan kaynaklanan kahverengi lekelenme mutlaka tedavi edilmelidir. Buna sebep olan etkenler bakteriler, mantarlar ya da parazitler olabilir. Bazen de bu etkenlerin tamamı enfeksiyonda rol oynayabilir. Bu yüzden hamilelikte kahverengi leke gelmesi durumunda doktora gidilerek, bunun sebebi belirlenmelidir. Buna uygun tedavinin yapılması gerekir.]]>
Gebelikte Kahverengi Leke https://www.lekeler.gen.tr/gebelikte-kahverengi-leke.html Tue, 13 Nov 2018 09:32:59 +0000 Gebelikte Kahverengi Lekeler, Hamileliğin ilk üç ayı içinde çoğu anne adayında lekelenme, kanama görülür. İlk trimestirinde hafif kanama olan çoğu durumda, gebelik normal seyrini tamamlar. Kanamanın miktarı
Gebelikte Kahverengi Lekeler, Hamileliğin ilk üç ayı içinde çoğu anne adayında lekelenme, kanama görülür. İlk trimestirinde hafif kanama olan çoğu durumda, gebelik normal seyrini tamamlar. Kanamanın miktarı veya başka bulguların olup olmaması ile durumun ciddiyeti arasında  bir bağlantı bulunmaz. Fakat bu belirtiler, daha fazla araştırma gerektirip gerektirmediği ile ilgili yol gösterici olacaklardır. Bu yüzden hastalar bir hekime başvurdukları zaman mutlaka kanamanın şeklini anlaşılır bir şekilde tarif etmeleri ve başka bulguların olup olmadığını belirtmeleri son derece önemli olacaktır.
Görülen bu açık renkli ve koyu kıvamdaki kokusuz akıntılar östrojen salgısının artmasıyla oluşur. Aslında bu akıntılar risk içermez. Fakat akıntı kötü kokulu aynı zamanda kırmızı, sarı yada kahverengiyse, idrar yaparken yanma varsa genital sistemde enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu hassas dönemde kahverengi leke veya akıntı gelmesi normal olmayabilir.

Bu gebelik döneminde çokça karşılaşılan  bir durumdur.  Genelde tuvalet ihtiyacı esnasında bu lekelerin farkına varılır, aslında gün içerisinde zaten bu lekeler oluşabilir fakat o an farkına varılmaz. Anne adaylarının büyük heyecan ve korku yaşamasına neden olan bu tür lekelenmeler, akışkan ve canlı bir kırmızı renkte olmadıkça çoğunlukla ciddi bir rahatsızlığın habercisi değildir. Kanama ve lekelenme, döllenmenin meydana gelmesinden itibaren on ile on dört gün içerisinde oluşan ve tutunma kanaması olarak adlandırılan  bu durum, adından da anlaşılacağı üzere döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi sırasında meydana gelmekte, daha sonra kanın kısa sürede dışarıya atılmasıyla sonuçlanmaktadır. Çoğu anne adayı bu lekelerin normal olduğunu düşünür ve çoğu zaman hamile olduğunun farkına varmaz. Bununla birlikte sıra rahim ağzında meydana gelen değişiklikler ve hormonal hareketliliklerden dolayı da gerçekleşebilecek bu tür lekelenmeler, gebeliğin ilk zamanlarında  girilen cinsel ilişkiler veya egzersizler sonucunda da meydana gelebilmektedir.

Oluşan lekeler ciddi kanamalara dönüştüğünde zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalı ve başka istenmeyen durumlar ile karşılaşmadan gerekli tedavi görülmelidir.Asıl dikkat edilmesi gereken nokta eğer kanama kırmızı renkte ise bu kanama türü kahverengi olana göre daha da tehlikelidir. Fakat kahverengi kanama görüldüğü zaman da mutlaka doktora başvurmak ve kanamanın ne sebepten dolayı olduğunu öğrenmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu dönemdeki kahverengi kanamaların sebepleri şu şeklide açıklanabilir:

Gebelikte Kahverengi Leke

Plesenta Yerleşimi

Bu durumda kanama kahverengi halde görülebilir, kanama dediğimiz olay aslında lekelenme şeklindedir ve düşük riskinden bahsedilebilir. Az da olsa vardır bu risk. Bebeğin büyüyüp gelişmesi ile ve kendisine rahimde yer açmasıyla damarların çatlaması sonucunda da kanama görülebilir. Bu durumda da kanama lekelenme şeklinde görülür.

Bilinmesi gereken önemli bir husus ise şöyledir, kahverengi kanama, kanamanın az olduğunu gösterirken kırmızı kanama daha fazla kanamanın olacağını işaret eder. Fazla kanamaların anlamı da yukarıda belirttiğimiz gibi yüksek ihtimalle düşük olacağı riskidir. Kanama kırmızı renkte başlayıp kahverengiye dönüşmüş ise bu durum kanamanın ilerleyen zamanlarda azalacağı anlamındadır. Çünkü kanama devam ettiği sürece kırmızı, pıhtılaşıp kurumaya başladığındaysa kahverengine döner. Belirttiğimiz gibi kanama çok ve kırmızı ise düşük riski yüksektir mutlaka doktora başvurmak gerekir. Az ve lekelenme şeklindeyse bir de kahverengi ise düşük riski az bir ihtimaldir. 

Gebelikte tutunma kanaması nedir

Döllenmeden yaklaşık 10 veya 14 gün sonraya denk gelir. Yerleşme yada  tutunma kanaması şeklinde de ifade edilir. Döllenen yumurtanın anne adayının rahmine tutunması sırasında oluşur. Normal adet kanamasına göre daha erken, damla damla, daha açık renkte görülür ve uz]]> Deride Beyaz Leke https://www.lekeler.gen.tr/deride-beyaz-leke.html Tue, 13 Nov 2018 16:38:54 +0000 Deride Beyaz Leke, Deride oluşan beyaz lekeler kişinin sosyal yaşamını ve kendi iç psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Deride oluşan bu beyaz lekelerin sebebi genel olarak cilt pigmentasyonu ya da ten rengi bozuklu Deride Beyaz Leke, Deride oluşan beyaz lekeler kişinin sosyal yaşamını ve kendi iç psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Deride oluşan bu beyaz lekelerin sebebi genel olarak cilt pigmentasyonu ya da ten rengi bozukluğu olmaktadır. Deri hücrelerinin kendine has ürettiği bir renk maddesi vardır ve bu maddeye melanin adı verilmektedir. Bu deri hücrelerine herhangi bir zarar gelmesi durumunda ise, bu zarar melanin üretimi engellenmekte ya da melanin üretimine müdahale etmektedir. Bunun sonucunda da deri pigmentinin düzensizleşmesine neden olmakta ve bunun sonucunda da istemsiz olarak deri üzerinde beyaz lekeler meydana gelmektedir. Cilt üzerinde bu şekilde bir duruma sebep olacak bazı nedenler bulunmaktadır.

Ciltte Beyaz Leke Oluşmasına Sebep Olan Etkenler

 • Vitiligo: Deri üzerinde beyaz lekeler oluşmasına sebep olan kahverengi cilt pigmentasyon kaybı oluşması ile karakterize olan bir hastalık türü olan Vitiligo, kahverengi pigment üretimini sağlayan hücrelerin tahribe uğramanın sonucunda ortaya çıkmaktadır ve bu kahverengi pigmentlere melanosit adı verilmektedir. Bu durumda oluşan beyaz lekelerin boyutu ve şekli düzensiz olup, hastalarda cilt üzerindi bir hissizlik durumu görülmemektedir. Bu lekeler genellikle yüz, dirsek, el, ayak ve genital bölgede görülmekte olup, böyle bir durumun gözlenmesi halinde bir cilt muayenesinin yapılmasının ardından tedavi yöntemlerine geçilmesi gerekmektedir. Vitiligo hastalığının belirtileri oluştu andan itibaren en kısa süre içerisinde tedaviye başlanmalıdır, çünkü bu hastalığın tedavisi oldukça zor olabilmektedir. Vitiligo hastalığının tedavisinde ilk seçenek, uzman bir dermatolog tarafından, kortikosteroid kremler, bağışıklık bastırıcı kremler ve diğer topikal ilaçların kullanımı ile eşit değerde olan fototerapi uygulanmasıdır ve bu uygulama ultraviyole ışık uygulamasını temel almaktadır. Bu hastalığın başlangıcından itibaren uzman bir doktora başvurulmaz ve gerekli önlemlerin alınması göz ardı edilir ise, tedavi daha da güç hale gelebilmekte ve farklı tedavi uygulamalarını gerektirebilmektedir.
 • Nevus Depigmentozus: Bu hastalık da tıpkı Vitiligo gibi melanosit hücrelerin normalin dışında seyretmesine sebep olmaktadır ancak, bu sorun statik ve ilerleyici bir sorun olmamaktadır. Nevus depigmentozus hastalığının belirtilerinin başında, vücudun belirli bazı bölümlerinde boya sıçraması gibi belirtilerin oluşması olmaktadır ve hastaların 5’te 1’inde bu durum doğum ile birlikte oluşmakta ya da fark edilmektedir. Bunun yanı sıra bu hastalık, kişide daha sonra da ortaya çıkabilmektedir. Nevus depigmentozus hastalığında çıkan lekelerin bulunduğu yerdeki kıllar ya renksiz ya da beyaz olmaktadır ve günümüzde bu rahatsızlık için bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.
 • İdiopatik Guttate Hipomelanozu: İdiopatik guttate hipomelanozunda pigmentasyon eksikliği olmasının sonucunda oluşan ve melanositlerde belirgin bir azalma olması durumunda oluşan beyaz lekeler, kişinin ön baldırında ve ön kolunda belirgin olmaktadır ve böyle bir durumda melanositlerde belirgin bir azalma vardır. Bu hastalıkta büyük oranda etkili olan durum genetik yatkınlıktır. Bu hastalıkta en fazla risk altında olan kişiler beyaz tenli olan kişilerdir ancak, bu hastalık koyu tenli kişilerde de görülebilmektedir. Bu rahatsızlığın belirtileri ise beyaz lekelenmeler olup, bu lekelenmeler an fazla baldır bölgesinde ve kolun ön kısmında olmaktadır. Bunun yanı sıra bu lekeler, yüz, boyun ve omuz bölgelerinde de oluşabilmektedir. Genellikle 2 ile 5 mm çapında olan bu lekeler, düz ya da pullu bir şekilde kendini gösterebilmektedir ve lekelerin çok küçük olmasından dolayı tedavi aranmamakta olmasının yanı sıra, bu rahatsızlığın oluşması durumunda kriyoterapi, topikal steroidler, greft ve sınırlandırılmış yüzeysel dermaprazyon yapılabilmektedir.

Deride Beyaz Leke

]]>
Ben Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/ben-lekeleri.html Tue, 13 Nov 2018 17:44:38 +0000 Ben lekeleri, Ben, vücudumuzda kahverengi, kabarcık şeklinde olan cilt lekeleridir. Bazı kimselerde bu benler çekicilik ve güzellikte katarlar. Ancak bazı kişilerde benler büyüme ve yayılma yapıp, rahatsız et
Ben lekeleri, Ben, vücudumuzda kahverengi, kabarcık şeklinde olan cilt lekeleridir. Bazı kimselerde bu benler çekicilik ve güzellikte katarlar. Ancak bazı kişilerde benler büyüme ve yayılma yapıp, rahatsız etme seviyesine gelmektedir. Çoğalan benler ciddi bir hastalığın, cilt kanserinin habercisi de olmaktadır. Bu yüzden yayılma ve büyüme gösteren benler var ise doktora başvurulmalı ve tedavi olmalıyız. Benler vücudun sadece yüz bölgesinde değil, bütün bölgelerinde çıkmaktadır. Ben sayısı kişiden kişi değişmekle birlikte 10-40 arasında ben vardır. Benlerin çok az kısmı kötü huylu olup cilt kanserine neden olmaktadır. Benlerin büyük bir kısmı zararsız cilt lekeleridir.

Ben vücudumuzda nasıl ve neden oluşuna bazı faktörler etki etmektedir. Bazı bayanlarda hamilelikte veya doğum sırasında ben oluşmaktadır. Benler aileden gelen kalıtımsal olan veya genetik sebeplerden, cildimizde bulunan pigment hücresinin çoğalmasından ve güneş ışığında uzun süre durmak benlerin oluşma sebebidir.
 
Benler tedavi edilmesi gereken cilt lekeleri içerisinde yer alır. Ben tedavisinde medikal yöntemler ve bitkisel yöntemler yer almaktadır. Bitkisel yöntemler tıbbi yöntemlere göre daha sağlıklı olduğu için daha çok tercih edilmelidir. Bitkisel yöntemlerin kullanım süresi daha çoktur, anca sağlık bakımından çok iyidir.  Bazı bitkisel ben lekeleri tedavisi ise şunlardır;

Benlerin Bitkisel Tedavisi, ilki biraz kişniş alıp öğütüp benlerin üstüne masaj yaparak uygulayın. Birkaç gün sonra farkı göreceksiniz. Bir diğer bitkisel tedavi ise keten tohumu ve onun yağı ile birlikte ezilmiş halde ikisini karıştırın. Daha sonra içine bir yemek kaşığı bal ilave ederek,  benlerin üzerine sürün ve her gün bu şekilde devam edin. Bu yöntem daha çok kahverengi benler üzerinde çok etkilidir. Bir başka doğal çözüm yoluda bir baş sarımsağı ezip benli olan bölgeye sürüyoruz ve üstünü bir bandaj yardımı ile kapatıyoruz. Bu şekilde geçene kadar uygulamaya devam edin. Bu cok basit olan bu doğal çözüm, hassas cilde sahip olan kişilerin doktora sormadan yapmaması tavsiye edilir. 

Ben Lekeleri

Yüz çevresinde oluşan kahverengi ben lekeleri için, karahindiba kökü, yüz bölgesinde oluşan ben lekelerini temizlemek için uygulanan en etkili ve en iyi doğal bitkisel çözümlerden birisi olup ve eski zamanlardan günümüze gelmiştir. Karahindiba kökünü ezip yoğurt ile karıştırıp ben li olan bölgeye sürün. Bu şekilde günde 3 kere yapın. Zamanla ben lekelerinin yok olacağını göreceksiniz. Evde yapımı basit olan bu bitkisel kremi uygulandığında doktora gerek duyulmadan halledilecektir.


Ben lekelerini yok edip temizlemek için bir başka bitkisel çözüm yolunun şifası ananas meyvesindedir. Ananası ince dilim keserek benin üstüne koyun. 3-4 gün sonra ben lekesi rengi açılacak ve ben izleri yok olacağını göreceksiniz. Yine yüzde oluşan benler için çay ağacı yağı ben üstüne 10 gün boyunca sürekli uyguladığınızda benlerin renginin açıldığını ve dikkat çekmeyecek hâle gelmektedir. Ben lekelerini temizlemede bir diğer etkili yöntem ise elma sirkesinde gizlidir. Elma sirkesini bir bez yada pamuk yardımı ile benli bölgeye uygulayıp, kuruduktan yarım saat sonra ılık su ile bölgeyi yıkayın. Bir başka doğal çözüm ise bir dilim greyfurt meyvesini 1 ay boyunca benin üstüne bandaj yada yara bandı ile kapatın. Bir süre sonra ben lekesi temizlemeye başlayacaktır. 

Ben lekelerini temizlemek için uygulanan bu yöntemleri yapıp ancak büyümeye ve çoğalmaya devam eden benler için doktora başvurulmalı ve tıbbi tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. 

]]>
Leke Çıkarıcı https://www.lekeler.gen.tr/leke-cikarici.html Wed, 14 Nov 2018 00:34:17 +0000 Leke Çıkarıcı, Hayatımızı kolaylaştıran birçok ürün aynı zamanda beraberinde güçlükler getirmektedir. Gelişen teknolojiye bağlı olarak leke çeşitliliği artmakta ve bir çok leke çıkarıcı ürün piyasaya çıkmaktadır Leke Çıkarıcı, Hayatımızı kolaylaştıran birçok ürün aynı zamanda beraberinde güçlükler getirmektedir. Gelişen teknolojiye bağlı olarak leke çeşitliliği artmakta ve bir çok leke çıkarıcı ürün piyasaya çıkmaktadır. Ancak bazı ürünler leke çıkarma konusunda yetersiz kalmakta ya da içeriğindeki maddeler nedeniyle sağlığımızı tehdit etmektedir. Pahalılığı da cabası tabi bu nedenle evimizdeki malzemeleri kullanarak da hem hesaplı, hem de sağlıklı bir temizlik malzemeleri yapabiliriz. Örneğin sirke duvar temizliğinden yer ve cam temizliğine varıncaya kadar bir çok noktada imdadımıza yetişmektedir. Aynı zamanda bulaşık makinemizin parlatıcı gözüne konduğunda bardaklarımızın ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz. Mermerleri parlatmak için suya limon ve tuz ilave ederek eski bir fanila ile sildiğimizde gerçek bir temizlik elde etmiş oluruz. Yağ lekesini çıkarmak için anında müdahale ederek ekmek içini lekenin üzerinde gezdiriyoruz. Kuru fasulyenin kaynama suyuna tuz katılmadığında mükemmel bir yüzey temizleyiciye dönüştüğünü görüyoruz. Tüm bunların yanı sıra özellikle yağ lekelerinde bizlere yardımcı olacak bir tarifi denemenizi şiddetle tavsiye ederim. 

Ev Yapımı Leke Çıkarıcı Malzemeler 
 • 1 su bardağı arap sabunu
 • 1 su bardağı gliserin 
 • 10 damla limon yağı 
Leke Çıkarıcı
Ev Yapımı Leke Çıkarıcı Yapımı

Arap sabununu ve gliserini bir kapta karıştırarak arap sabununun erimesi için kenarda bekletiyoruz. Ardından üzerine 10 damla limon yağını ekliyoruz. Hazırlanan karışımı ağzı dar bir cam şişenin içine koyuyoruz. İyice çalkalıyoruz. Tercihen leke henüz yeniyken üzerine lekenin boyutuna göre bir miktar damlatıyoruz. 10-15 dakika beklettikten sonra bol su ile çitiledikten sonra makineye atıyoruz ancak makineye atana kadar suyun içinde tutmamız yine lekenin çıkmasında bize yardımcı olacaktır. Halı ise ıslak bezi sık durulayarak lekeye müdahale ediyoruz. 

Dikkat edilmesi gerekenler: Karışımın plastik şişeyi eritmesi olasılığına karşın cam şişe olmasını özellikle öneriyorum. Renklilere herhangi bir zararı yok ancak hassas giysilerde kullanmadan önce görünmeyecek bir yerde deneyerek temizlemeye başlayın. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz. 

]]>
Yaşlılık Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/yaslilik-lekeleri.html Wed, 14 Nov 2018 19:44:41 +0000 Yaşlılık lekeleri, tıpta lentigo olarak tanımlanmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltte etkili olan bu lekeler halk arasında yaşlılık lekesi olarak tanımlanır. Özellikle 45-50 yaşındaki kişilerde etkili olm Yaşlılık lekeleri, tıpta lentigo olarak tanımlanmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltte etkili olan bu lekeler halk arasında yaşlılık lekesi olarak tanımlanır. Özellikle 45-50 yaşındaki kişilerde etkili olmaya başlar ve giderek sayıları artar. Aslında ciltte olan renk bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bazen otuzlu yaşlardaki kişileri bile etkileyebilir. Rahatsızlığın temelinde ciltteki en üst tabakada kahverengi olan pigment lipofuzsin birikimi yatar. Önce kahverengi renkte, büyüklüğü 1-2 cm olan lekeler oluşur. Daha çok açık tenli kişileri etkiler. Özellikle burun ve burun çevresi ile ellerin üzeri bu lekelerden nasibini alır. Ancak yaşlılık lekeleri kansere döner diye bir endişeniz olmasın. Böyle bir risk oldukça nadirdir. Sadece görsel olarak sizleri rahatsız eder. Ancak tedbiri elden bırakmamak her zaman iyidir.

Yaşlılık lekeleri neden oluşur

Lekelerin oluşma nedenleri arasında en fazla etkili olanı cildin uzun süre güneşe maruz kalması yani ultraviyole ışıktan etkilenmiş olması gelir. Bu etkiyle ciltte oluşan serbest radikaller, cildin en üst tabakasındaki pigmentlerin yoğunlaşmasına yol açar. Bu etkiye maruz kalan ciltte kahverengi lekeler oluşmaya başlar. Yaşlılık lekelerinde güneş ışığından kaynaklanmış olanlar oldukça fazladır. Güneş yanığı ciltte özellikle omuzlarda, sırt ve vücudun diğer alanlarında deri soyulmasına sebep olur. Bundan sonra lentigo oluşur. Nadiren yaşlılık lekeleri keratoza dönüşürse, cilt kanseri riski olabilir. Bu nedenle lekelerin dermatoloğa gösterilmesi tavsiye edilir.

Yaşlılık Lekeleri

Yaşlılık lekelerinden korunma

Öncelikle cildin güneş ışığından korunması önemlidir. Bu önlem yaşlılık lekelerinin artmasına engel olur. Kişilerin alkol ve sigara kullanması da lekelerin oluşumunda etkisi vardır. Çünkü vücuttaki serbest radikaller bu yolla da artabilir. Benzpyren maddesi sigaranın içeriğinde bulunur. Bu ciltteki lipofuzsin birikmesine yol açar. Yani kahverengi pigmentler sayıca artar. Ciltteki yaşlılık lekelerini geçirmek için tıbben bazı uygulamalar bulunmaktadır. Fakat öncelikle lekelerin melanom olmadığı konusunda bir tanı yapılmalıdır. Çünkü bu durumda farklı tedaviler uygulanacaktır. Ayrıca bazı bitkisel uygulamalarda yaşlılık lekelerinin giderilmesinde etkili olabilir.

Yaşlılık lekelerinde kullanılan bitkisel çözümler

Soya fasulyesi: 6 yemek kaşığı soya fasulyesini 2 su bardağı klor içermeyen suyun içinde kaynatın. Bunu kısık ateşte yaklaşık 20 dakika kaynatın. Bu sürede biraz suyunu çekecektir. Ancak size lazım olan sadece 1 kahve fincanı olduğundan, bu önemli değil. Ayrıca kaynama sırasında su kırmızı bir renk almalıdır. Bu suyu süzerek, pamukla yaşlılık lekelerinin üzerine uygulayın. Haftada 3 defa bunu yapmalısınız. Ayrıca 1 ay süreyle buna devam etmelisiniz.

Limon ve sirke: 1 tatlı kaşığı kadar sirke ile 1 tatlı kaşığı limon suyunu iyice karıştırın. Bunu kasede 5 dakika bekleterek, ciltteki yaşlılık lekelerinin üstüne sürün. Yine haftada 3 defa, 1 ay kadar bunu uygulayın. Yaşlılık lekeleri için oldukça kolay bir çözüm olduğundan, bunu uygulamanızı tavsiye ederiz. Kürü her defasında taze olarak hazırlamalısınız.

]]>
Adet Lekesi https://www.lekeler.gen.tr/adet-lekesi.html Wed, 14 Nov 2018 22:13:02 +0000 Adet lekesi, Hormonları normal olan her kadın her ay adet olur. Düzenli adet olmak vücudunuzun önemli kısımlarının normal bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Adet, sağlıklı kalmamız için hormon adı verilen önemli Adet lekesi, Hormonları normal olan her kadın her ay adet olur. Düzenli adet olmak vücudunuzun önemli kısımlarının normal bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Adet, sağlıklı kalmamız için hormon adı verilen önemli kimyasallar sağlar ve vücudumuzu her ay gebeliğe hazırlar. Adet döngüsü ay boyunca hormonların artan ve azalan seviyelerini kontrol eder. Genç kızlar genellikle on bir veya on üç yaşında adet olmaya başlarlar. Gebelikte adet kanamamız kesilir. Elli yaş yada üstü yaşlarda menopoz nedeniyle aylık görülen kanama kesilir. 
 Adet Lekesi
Adet döneminde dikkat edilmesi gerekenler:
 • Adet dönemini sancısız geçirmek için üşütmemeye dikkat etmeliyiz.
 • İki yada üç saatte bir pedimizi değiştirmeliyiz.
 • Stresten uzak durmalıyız.
 • Ada çayı içmemiz bu dönemi daha rahat geçirmemizi sağlayacaktır.
Kıyafetlerimize bulaşan kan izini temizlerken sıcak su değilde soğuk su kullanmaya dikkat etmeliyiz. Çünkü sıcak su kanı kurutup kumaşa dahada işlemesine yardım eder. Bu nedenle makineye atmadan önce soğuk suda elimizle kanı temizleyelim.
]]>
Sırttaki Sivilce Lekeleri https://www.lekeler.gen.tr/sirttaki-sivilce-lekeleri.html Thu, 15 Nov 2018 00:37:06 +0000 Sırttaki sivilce lekeleri, hemen hemen herkesin baş belası olup oynandığı zaman sürekli leke oluşturmaktadır. Sivilce oynamadığı zaman leke oluşturmadan tekrardan yok olmaktadır. Sivilce hem sağlık açısından hem estetik Sırttaki sivilce lekeleri, hemen hemen herkesin baş belası olup oynandığı zaman sürekli leke oluşturmaktadır. Sivilce oynamadığı zaman leke oluşturmadan tekrardan yok olmaktadır. Sivilce hem sağlık açısından hem estetik açıdan rahatsız edici bir sağlık sorunu olur. Sivilcelerden sonra kalan sivilce lekeleri de pek çok kişinin kabusu olmaktadır. Örneğin sırttaki sivilce lekelerinin giderilme işlemi limon suyuyla yapılmaktadır. Karbonatla peeling uygulamasından sonra sırttaki sivilce lekeleri geçer. Bal da oldukça faydalıdır. Limon suyuyla sırttaki sivilce lekelerini geçirmek oldukça kolay olmaktadır. Örneğin: Sırttaki sivilce lekelerinin kaybolmasında yardımcı olur yani bir pamuğa eşit şekilde su ve limon suyu damlatılır ve sadece sivilce izlerinin olduğu bölgeye uygulanmalıdır. 10-15 dakika sonrasında sırt i bölgesi iyice yıkanarak durulanmalıdır. Sırtınızda sivilce lekeleri sorunu olduğunda, en doğal yollarla bu sorunu giderebilirsiniz. Vücudun arka kısmı olduğundan dolayı o bölgedeki sivilcelere ulaşmak zor olacaktır. Sırtınızı her banyoda mutlaka yumuşak bir lifle temizlemelisiniz. Sırtınıza haftada bir peeling uygulaması yapın. Hazır olarak satın alınan yada evde kendinizin hazırlayacağınız peelingler sayesinde sırta fazla bastırmadan yumuşak hareketlerle yapacağınız peeling uygulaması da oluşan sivilceler için faydalı olacaktır. Fazla bastırarak yapılacak olan her uygulama, sivilcelerin daha da yayılmasına neden olacaktır.

Sırttaki sivilce lekeleri nasıl geçer sorusunun bir cevabı  da karbonat uygulamasıdır. Karbonatı sırt bölgesine peeling uygulayarak, hem ölü hücrelerden arındırır hemde sivilce izlerinin görünürlüğünü yok ederUygulanması gereken tek şey 1 tatlı kaşığı karbonat ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştırarak, hamur kıvamına getirilip maske yapmaktır. Daha sonra maskeyi cilde 5 dakika boyunca masaj yapar gibi yedirilir daha sonra sırt bölgesini yıkayarak kurulamak gerekir. Sırttaki sivilce lekelerinin giderilmesi bu kadar basit olmaktadır. Fakat bu maskeyi sivilce lekelerinin üstüne uygulanması tavsiye edilmez. Çünkü karbonat değeri yüksek olduğundan dolayı sırtta iltihabın artmasına neden olmaktadır. Fakat o kadar zamanım yok diyenler için diğer bir uygulama yapılabilir. Diğer uygulama ise karbonatı sivilce lekelerinin bulunduğu yere toz halinde sürerek 10 veya 15 dakika bekleyerek yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Bu uygulamayı haftada iki defa uygulamak oldukça yeterli olmaktadır. Fazlası zarar verebilir. Tüm bunlar için yeterli malzeme yoksa evde kahvaltı yaptığınız balı kullanabilirsiniz. Bal sivilce izlerini, sivilce lekelerinin yol açtığı lekeleri geçirmekte oldukça faydalı olur. Çünkü bal antibakteriyel özellik içerdiğinden cildi yatıştırır ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Sivilce izlerinin olduğu yere balı uygulayın. Bal kürü sırt bölgesi için harika bir madde olup cildi tahriş etmeden nemlendirir ve nemlenen ciltte sivilce oluşumu azalır ve lekelenmeler de olmaz.

Sırttaki Sivilce Lekeleri

Sırttaki sivilce lekeleri inatçı olmayan ve bakım yapıldığı zaman yok olabilen lekelerdir. Siz sivilce lekelerinden daha inatçı oldukça lekelerden kurtulmanız daha basitleşir. Örneğin elma sirkesi lekelere oldukça faydalı bir ürün olmaktadır. Cildin ihtiyacı olan vitaminleri taşımaktadır. Bundan dolayı cilt bakım ürünlerinde kullanılmakta olan en önemli bitkisel ürünlerden biri olmaktadır. Elma sirkesi, günde bir defa kullanılması yeterli olmaktadır. Akşam yatmadan önce mutlaka cilde pamuk ile sürülür ve masaj yapılır. Sivilce lekelerinin oluşturduğu yerlerin dolması açısından oldukça önemli olduğu için lekelerin de kapanmasını sağlar. Bunun haricinde 1 çay bardağı yulafı, 2 çay bardağı kaynar suya ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışımı sırt bölgenizdeki sivilcelere uygulayarak 15 dakika bekletin ve sırtınızı ılık suyla durulayın. Bu sayede sırttaki sivilce lekeleri yok olmuş olacaktır.

]]>
Tırnakta Beyaz Leke https://www.lekeler.gen.tr/tirnakta-beyaz-leke.html Thu, 15 Nov 2018 14:25:22 +0000 Tırnakta Beyaz Leke, Tırnaklarımızda birçok hastalık görülmektedir. Tırnak batması, kırılmaları ve tırnak mantarı bunlardan biridir. Ancak tırnaklardaki beyaz lekeler hastalık olarak kabul edilmemektedir. Genel olarak hafif ra Tırnakta Beyaz Leke, Tırnaklarımızda birçok hastalık görülmektedir. Tırnak batması, kırılmaları ve tırnak mantarı bunlardan biridir. Ancak tırnaklardaki beyaz lekeler hastalık olarak kabul edilmemektedir. Genel olarak hafif rahatsızlıkların habercisidir. Halk arasında vitamin eksikliğine bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Fakat beyaz lekelerin vitamin eksikliği ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. 

Beyaz Lekelerin Sebebi Mineral Eksikliği 

Vücudumuzda bulunan mineraller sistemin düzenleyicisidir. Eksik olan her mineral bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Örneğin potasyum mineralinin eksikliği kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlar yaşanır, demir eksikliğinde kansızlık gibi problemler yaşanır. Çinko eksikliğinde ise asıl konumuz olan tırnaklarda beyazlama ortaya çıkar. Tırnak beyazlaması aslında kişinin gelecek rahatsızlıklarıyla ilgili haber vermektedir. Bir uyarı gibi kabul edilebilir. İlerlemesi durumunda sivilce, ağrılı adet dönemi, yaralarda geç iyileşme, gelişme problemleri ve hatta kısırlık boyutlarında hastalıklara sebep olmaktadır. Özellikle hanımlarda görülen bu mineral eksikliğinin önlenmesi için çinko içeren besinler tüketmek gerekir. Başta fındık olmak üzere, kırmızı et, peynir, yumurta, fasülye, brokoli, karaciğer ve bezelye tüketmek gerekmektedir. Ancak bağırsaklarda mineral emilimini hızlandırmak için tükettikten sonra ortalama 1 bir saat kadar süt ve süt ürünlerini tercih etmememiz gerekir. C vitamini ile birlikte alarak emilimi kolaylaştırarak faydayı arttırabiliriz. 

Tırnakta Beyaz Leke
Uzun Süre Geçmeyen Beyaz Lekelere Dikkat 

Çinko eksikliği düşünülen beyaz lekelere çinko takviyesi yapıldığı halde iyişleşmiyorsa farklı rahatsızlıkların habercisi olduğu bilinmelidir. Bu rahatsızlıklardan bazıları; Nefrit, kansızlık, hipotroidizm, keratin hormonunun azlığı, ilaçların yan etkileri olabilir. Bu nedenle tırnak beyazlamasını hafife almayarak uzman doktora görünmeli ve gerekli tedaviye en kısa sürede başlamak sağlığımız için en uygunudur. 
]]>
Ayakta Kırmızı Lekeler https://www.lekeler.gen.tr/ayakta-kirmizi-lekeler.html Thu, 15 Nov 2018 14:47:59 +0000 Ayakta kırmızı lekeler, özellikle çocuklar olmak üzere hemen hemen her yaşta görülen büyük bir sorundur. Oldukça yaygın olarak görülen bu gibi durumlar genellikle kişilerde estetik olarak herhangi bir sorun oluşturmaz. Görü Ayakta kırmızı lekeler, özellikle çocuklar olmak üzere hemen hemen her yaşta görülen büyük bir sorundur. Oldukça yaygın olarak görülen bu gibi durumlar genellikle kişilerde estetik olarak herhangi bir sorun oluşturmaz. Görünüm olarak kişilerde bozukluklar olur fakat bu sorunlar ayakta olduğu için genellikle dışarıdaki kişiler bu durumu görmez. ayakta kırmızı lekeler birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Farklı farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu gibi durumlar genellikle ortaya çıkış nedenine bakılarak büyüklüğü, lekelerin çeşidi farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer ayakta kırmızı lekelerin net olarak nedeni biliniyorsa bu durumda kişi zaman kaybetmeden acil bir müdahaleye ihtiyaç duymaktadır. Genellikle günümüzde insanların bu gibi durumları önemsememesi nedeni ile sorunlar çok daha fazla artarak sorunlara neden olmaktadır. Ayakta kırmızı leke genellikle kişilerde herhangi bir ağrıyı meydana getirmez. Fakat bu lekelerin nedeninin çok daha farklı durumlar olması kişilerde ağrı ya da sızlama gibi sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ayakta kırmızı lekeler, müdahale edilmediğinde hızla büyüyerek yavaş yavaş kişinin bacaklarına doğru ilerleyebilir. Bu bu nedenle meydana gelen sorunları önemseyerek gerekli önlemleri almak sağlığınız açısından çok büyük faydalar sağlayacaktır. 

Nedenleri:
Bu gibi problemlerin en büyük nedeni böcek ısırmalarına bağlı olarak ortaya çıkan lekelerdir. Özellikle ayakların böceklerin en kolay ulaşabileceği bölgeler olduğu için bu gibi böcek ısırmalarına daha çok maruz kalmaktadır. Özellikle yaz aylarında piknik alanlarında ya da bu gibi ortamlarda böcek ısırması durumu bazen kişi hissetmese bile gerçekleşebilmektedir. Bu durumda kişinin vücudu böceğin salgılamış olduğu maddeye karşı tepki olarak ayakta kırmızı lekeler ortaya çıkabilmektedir.
Bir diğer neden ise tabi ki kişilerin enfeksiyona bağlı olarak ayaklarında kırmızı leke oluşumudur. Bu durum genellikle iş nedenii ya da diğer nedenlerle kişilerin sürekli olarak ayakta ve ayakkabı içerisinde kalmasıdır. Bu durumun yanında ayakkabının üretildiği malzemelerin kalitesiz olması durumu da hızla enfeksiyon çoğalmasına neden olarak kişilerin problemler yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak kaliteli malzemelerden üretilmiş ayakkabıların kullanılması sağlık açısından son derece daha iyi olacaktır. 
Son olarak çokça görülen nedenlerden biri ise kişinin vücudunda görülen diğer hastalıkların vücut üzerine gösterdikleri tepkilerdendir. Bu gibi durumlarda detaylı bir vücut testi şarttır. Bunun için yapılacak olan testler sonrasında diğer hastalıklar tedavi edildiğinde sorun da yavaş yavaş kendiliğinden iyileşecektir. 

Ayakta Kırmızı Lekeler
Ayakta kırmızı lekeler birçok zaman herhangi bir belirti göstermeseler bile bazen kişilerde kaşıntı sorununa neden olmaktadır .Özellikle enfeksiyon nedeni ile ya da bakteri nedeni ile meydana gelen leke durumlarında kaşıntılar çok şiddetli olabilmektedir. Bu durumun yanı sıra bazen kaşıntılarla birlikte şişmeler görülebilir. Bu şişlikler genellikle kişinin bölgeyi kaşımasından dolayı daha da artmaktadır. Bu nedenle kaşımak yerine daha çok gıdıklama şeklinde kaşımak çok daha sağlıklıdır. Ayakta kırmızı leke problemi halk arasında eğer nedeni biliniyorsa bitkisel ilaçların kullanımı ile çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle insanların bitkilerden yaptıkları kürler sayesinde bu durum oldukça kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.
]]>
Ciğerde Leke https://www.lekeler.gen.tr/cigerde-leke.html Fri, 16 Nov 2018 07:01:41 +0000 Ciğerde leke, ciğerlerimiz göğüs boşluğunda bulunan, nefes alış verişinde oksijenin dokulara alınmasıyla karbondioksit'in dışarı atılmasına yardımcı olan bir organdır. Ciğerin işlevi yapısında olan hav Ciğerde leke, ciğerlerimiz göğüs boşluğunda bulunan, nefes alış verişinde oksijenin dokulara alınmasıyla karbondioksit'in dışarı atılmasına yardımcı olan bir organdır. Ciğerin işlevi yapısında olan hava keseciklerinin sayesinde gerçekleşir. Kanserler bulundukları yerlerin adıyla bilinmektedir. Hava yollarının veya akciğer atardamarlarından bir tanesinde tıkanması sonucunda oluşan hastalıkta ciğerlerin çökmesi olayıdır. Atelektezi adı verilen durumlarda ciğerde leke görülür. Ciğerde görülen lekenin şekline göre, büyüklüğüne ve yerine göre uzman doktor birkaç ay sonra yeni bir röntgen filmi yada lekenin sebebini belirleyebilmek amacıyla daha ileri tetkikler isteyebilir. Ciğerde ki lekeler bazen çeşitli etkenlerden dolayı kontrol edilemez bir hal alır ve çoğalmaya başlar. Bu çoğalmada ciğer ve çevresinde olan dokularda tümörler oluşur. Bu şekilde ciğerlerde kanser oluşumu başlar.

Ciğerde Leke Tanısı

Ciğer grafiğinde izlenen şüpheli bir durum yada ciğerde herhangi bir kitle varsa hastaya bilgisayarlı tomografi çektirilmesi önerilir. Tomografide akciğerde şüpheli bir durum yada kitle varsa tanının koyulması durumunda bazı işlemler uygulanır. Tanı koyulmasa eğer işlem birkaç defa tekrar eder. Yine tanı koyulmadığı zaman ve eğer tomografide görülen lezyon ciğerin dış kenarına yakın olduysa, yerine göre sırttan yada göğüs ön kısmından tomografi eşliğinde iğneyle parça alınması gerekir. Ardışık balgam örnekleri alınır patolojik ve mikrobiyolojik incelemeler uygun görülür. Bronkoskopi adı verilen burundan veya ağızdan, kameralı bir endoskop uygulamasıyla hava yolu sistemi incelenmektedir. Görülen patolojik yani normal olmayan bir durum varsa eğer küçük parçalar şeklinde biyopsiler alınmaktadır ve patolojik incelemeye gönderilir. Tanı eğer kanser olarak belirirse kanserin evresini değerlendirmek için PET-CT adı verilen özel bir tomografi çekilmesi gerekir. Bunun sonucuna göre de hastaya uygulanacak tedavi şekline karar verilmelidir. Ciğerde leke belirtileri kanserlerinin çeşitliliğine göre benzerleri değişik olarak gösterilir. Ciğer lekesi olan hastada hiçbir şikayet olmaksızın rastgele çekilen ciğer grafiğinde bir leke şeklinde görüldüğü gibi inatçı öksürükten dolayı, kanlı balgamdan dolayı, sırt ağrısından, göğüs omuz ağrılarından, nefes darlığı gibi şikayetlere neden olan belirtilerle de kendini gösterir.

Ciğerde Leke

Ciğerde Leke Oluşumunun Nedenleri

Ciğerde leke oluşması, ciğer röntgeninde diğer bölgelerden farklı kısımlarda farklı görülen herhangi bir alan olmaktadır. Ciğerde leke belirtisi olduğunun öğrenilmesi bu bulgunun ciğer kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Pek çok ciddi olmayan faktörler de bu belirtiye neden olabilir. Örnek olarak, tüberküloz iltihabı sonrasında ciğer lekeleri meydana gelebilir. Bundan dolayı oluşan lekeler çok uzun süre kalabilirler ve endişe edilecek olan bir durum söz konusu olmaz. Ciğerde oluşan lekenin şekline göre, büyüklüğüne ve yerine göre doktor birkaç ay içerisinde bir röntgen yada nedeninin belirlenmesi amacıyla ileri tetkikler isteyebilir.

Ciğerde Leke Tedavisi

Birçok kişi ciğer lekesi tedavisini geciktirir. Estetik amaçlı olan ciğer lekesi renk açıcı maddelerle azaltılır veya dondurularak yok edilir. Yüksek koruma özelliği olan güneş yağı kullanılarak bunların devamı önlenir veya yenilerinin belirmesi azaltılır. Ciğer lekesi, genellikle açık tenli kişilerin güneşe maruz kalmasından sonra deri yüzeyinde belirir. El yüzeyinde, yüz bölgesinde, omuzlarda, sırt bölgesinde ve göğüs ön kısmında meydana gelir. Bu lekelerin farklı boyutları ve sınırlı kahverengi lekeler halinde belirtisi olur. El yüzeyinde oluşan lekeler yaşlılık lekesi olarak bilinir. Akut güneş yanıklarının sonrasında, sırt bölgesinde, omuzlarda ve gövdede derinin soyulmasının ardından lekeler yaygın bir şekilde deride belirgin bir hal alır. Ciğer lekesi kansere dönü]]>