Dişte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dişte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dişte beyaz leke, insanlarda son derece problem haline gelen sağlık açısından herhangi bir problem teşkil etmese bile estetik açısından oldukça olumsuz durumlara neden olan bir sorundur. Günümüzde her yüz kişiden beşinde görülen bu durum kimi insanlar tarafından çok fazla önemsenmese de diş bakımına ve diş güzelliğine önem veren insanlarda çok büyük bir problemdir. Dişte beyaz leke oluşumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Farklı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bu sorunlar genellikle tedavi edilmeden önce sorunun nedenine bakılmaktadır. Aksi durumlarda tedaviler gerçekleştirilse bile çok kısa süreler sonrasında bu beyaz lekeler tekrar varlığını sürdürmektedir. Genellikle çocukluk yaşlarında görülen dişte beyaz leke sorunu ergenlik dönemlerinden sonra yavaş yavaş ortadan kaybolur. Fakat bazı kişilerde kalıtsal olan bu gibi problemler kişilerin özellikle gülmekten çekinmesine ve dişlerinin görünmesinden çekinirler. Bu durumlar aile içerisinde her ne kadar sorun olmasa bile sosyal ortamda sonra dere büyük bir problemdir. Dişte görülen beyaz lekeler daha çok tebeşirimsi ya da süt beyazı olarak küçük ön iki diş ağırlıklı olmak üzere görülen lekelerdir. Dişte oluşan bu lekeler hafif, orta ve şiddetli olmak üzere tıbbi olarak da üç farklı sınıfta incelenen bir durumdur.

Nedenleri: Genellikle en büyük oluşum nedeni ve en yaygın oluşum nedeni özellikle çocuklarda olmak üzere vücutta oluşan kalsiyum eksiklikleri problemidir. Vücutta meydana gelen kalsiyum eksiklikleri ile kişilerde geçici olarak bu gibi lekeler diş üzerinde oluşarak birçok farklı sorunun meydana gelmesine neden olmaktadır. Fakat belirtmek gerekir ki bu durumun nedeni sadece kalsiyum eksikliği değil daha birçok vitamin eksikliğinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle her diş lekesine kalsiyum eksikliği denilemez.

Bir diğer neden ise genetik faktörlerdir. İşte bu nedenden dolayı ortaya çıkan dişte beyaz leke problemleri kişilerde uzun süreler boyunca iyileşmeyen ve hatta bazı durumlarda kişinin ömrü boyunca dişlerinde görülen sorunlardandır. Genetik olarak görüle bu problem genellikle aile içerisinde kişiden kişiye geçerek süreklilik göstermektedir. Bu nedenle dişinde beyaz leke olan kişinin çocuklarında hatta torunlarında bile bu gibi durumların görülmesi muhtemeldir.

Bazen bu durum kişilerin dişlerini düzeltmeleri amacı ile taktırdıkları diş telinin çıkarılmasında da görülebilmektedir. Diş teli çıkarıldıktan sonra ortaya çıkarak geçici bir süreliğine görülen dişte beyaz leke genellikle tedavi edilmese bile bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

Tedavisi: Dişte beyaz lekeler genellikle kişilerde herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığı için birçok insan bu lekeleri tedavi ettirmez. Bu durumda dişte beyaz leke sorunu eğer geçebilecek bir durumsa zamanla kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat beyaz leke çok yoğun ise bu durum biraz tehlikeli olabilir. Bu durumda doktor muayeneleri şarttır. Doktorlar ise genellikle hastalarda ağız bakımı için bazı ilaç tedavileri uygulamaktadır. Bazen sorun gerçekten çok büyükse ya da kişinin estetiği bu durumdan çok etkileniyor ise kişilerin bu dişleri üzerinde ana dişinden farksız bir şekilde kaplamalar yapılabilmektedir. Fakat günümüzde birçok insan bu beyaz lekeler nedeni ile kaplama yapmamaktadır. En doğru şeyde budur. Çünkü günümüzde yapılan birçok yöntem kesinlikle ana dişler kadar kalıcı ve sağlam olmamaktadır. Bu nedenle sizlerde elinizden geldikçe ana dişlerinizi bozdurmayın.

Dişte Beyaz Leke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Kahverengi Leke

Gebelikte Kahverengi Leke

Vücuttaki Kahverengi Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki Kahverengi Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Kemikte Leke Belirtileri ve Tedavisi

Kemikte Leke Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gözde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dişteki Sarı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Dişteki Sarı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6