Ciltteki Kahverengi Lekeler?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciltteki Kahverengi Lekeler?

Ciltteki Kahverengi Lekeler, Cilt rengindeki bozukluklar ve kahverengi lekeler genellikle yaş artışına bağlı olarak oluşmaktadır. Ciltteki kahverengi lekeler deri hücrelerinde bulunan melanin birikiminin arması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum tıpta Ephelis hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Ciltte oluşan kahverengi lekeler halk arasında yaşlılık lekeleri, karaciğerden kaynaklı lekeleri ve güneş lekeleri olarak adlandırılır. Kahverengi lekelerin kişileri görünüm olarak bazen rahatsız edici olsa bile bu lekelerin cilt için herhangi bir bir zararı olmamaktadır. Özellikle yaz aylarında güneş koruma kremi kullanmadan uzun bir şekilde güneşte kalındığında ya da güneşe çıkıldığında kahverengi lekeler kolaylıkla oluşabilir. Melanin birikintileri bazı bölgelerde yoğunlaşarak çoğalır ve kahverengi lekeler olarak kendini gösterir. Ciltteki kahverengi lekelerin en çok rastlanma sebebi güneş ışınları olmaktadır. Ayrıca hamilelik, tiroit hastalıkları, hormon tedavileri, bazı kozmetikler ve ilaçlar vb. Faktörlerde renk maddesinin aşırı oluşumunu sağlar. Kahverengi lekesinin tedavisinin temeli güneşten korunmak olmaktadır. Aynı zamanda renk açıcı kremlerde kullanılmalıdır.

Fakat lekeler meydana gelmeden önlem alınmalıdır. Özellikle güneşlemek önemli değildir dışarı çıkılacağı zaman bile güneş kremi kullanılmalıdır. İçerisinde C Vitamini, hidrokinon, azelaic asidi, retinol gibi antioksidanlar bulunan iyi bir bakım kremi ciltte oluşan kahverengi lekelerin azalmasını sağlayacaktır. Limon içindeki sitrik asit sayesinde kahverengi lekeler üstünde beyazlatıcı bir etki sağlamaktadır. Limon suyunu direk bir şekilde lekelerin üstüne sürün ve kurumasını bekleyin daha sonra nemli bir havlu ile silin. Bu genellikle küçük lekeler üzerinde etkili olur. Bir de ciltteki kahverengi lekeler hamile bayanlarda daha çok rastlanmaktadır. Fakat herkese tavsiyem ciltte oluşan kahverengi lekeleri evde hazırlayabileceğiniz doğal uygulamalar ile giderin. Örneğin cilt lekelerini gidermek için elma sirkesi bire bir ilaç gibi olmaktadır. Elma sirkesi ile bir maske yaparak uygulanabilir. İlk olarak yarım çay bardağı elma sirkesi ve iki adet kuru soğan hazırlanır. Soğanların kabukları soyulur ve rendelenmelidir. Rendelenen soğanın suyu ayrı bir yere alındıktan sonra içerisine elma sirkesi ilave edilir. Elde edilen karışımı cilde sürerek 10 dakika bekletilir. Haftada 1 kez uygulayarak kahverengi lekelerin giderilmesi sağlanabilir.

Özellikle hamilelerin sıklıkla karşılaşmış olduğu kahverengi lekeler sinir bozucu olmaktadır. Bunun nedeni ise gebelik durumunda hormonal birtakım değişiklikler meydana gelerek bazı ilaçların kullanımı, bitki ve sebze yağları da güneşe maruz kalma şeklinde kahverengi leke oluşumuna neden olabilmektedir. Yani günümüzde halkımızın tabir ettiği karaciğerden kaynaklı bir problemdir kelimesi yanlış olmaktadır. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanan çoğu bayanda kahverengi lekeler oluşmakta ve rastlanmaktadır. Ciltteki kahverengi lekeler stres ve genetik nedenlerle de kendini belirlemektedir. Fakat hiçbir şey yok ise yaş 50 üzeri ise bu lekelerin oluşması gayet normal olarak karşılanmalıdır. Ayrıca 20 yaşlarında ciltte kahverengi lekelenmeler belirir ise içten gelen bir şey denilmeyip Uzman bir doktor tarafından kontrol olunmalıdır. Doktorlar ise bu lekelerin giderilmesi için günlük bakım şart demektedir.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Yorumları

soru

Şuheda

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba, benim vücudumun büyük kısmında kahverengi lekeler var. Tıbbi ve bitkisel olarak birçok yol izlememe rağmen kahverengi lekeler de hiç azalma olmadı. Bu kahverengi lekelerin ortaya çıkma sebebi nedir acaba geçmesi için ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
cevap

Siyadet

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba şuheda hanım, vücutta oluşan kahverengi lekeler genellikle ten hassasiyete görene değişlkenlik gösteren ve güneşten kaynaklı meydana gelen lekelerdir. Bu lekelerden şikayetçiyseniz öncelikle bir cildiyle uzmanına muayene olmanız ve bu lekelerin incelenmesi gerekir. Daha sonda ise bu lekeler uygun görülürse lazer tedavisi ile silinebilirler. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Tolgunay

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, şuheda hanım yaşınız genç ise vücudunuzda ki kahverengi lekeler normal değil içte bi rahatsızlığınız söz konusu olabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüzdeki Beyaz Lekeler Neden Olur?

Yüzdeki Beyaz Lekeler Neden Olur?

Bacaklardaki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklardaki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki Kahverengi Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki Kahverengi Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Tırnakta Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Tırnakta Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce Lekelerine Çözüm

Güncel

Gözde Sarı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Sarı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vücutta Siyah Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Siyah Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6