Sivilce Lekelerine Çözüm
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce lekelerine çözüm: Genellikle ergenlik döneminde hormonal sebeplerle, cildin aşırı yağ salgılaması ile gözeneklerin bu yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesi ile tıkanması ve bakteriyel enfeksiyon sonucunda sivilce oluşmaktadır. Sebum maddesi aslında cildi korumak için salgılanır. Cildin Ph değerinin 5.5 civarında tutulması önemlidir. Bazı sivilceler ağrılı ve büyük olur, bazıları ise göremeyecek kadar çok küçük olur.

Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilceler ciltte lekeler bırakır. Sivilce lekeleri, birçok insanın cilt yapısı sebebi ile oluşabileceği gibi, bazı kişilerin sivilcelerden kurtulmak için, sıkmak, patlatmak gibi yöntemleri uygulamaları sebebiyle ciltte leke bırakabilmektedir. Yani leke oluşturmamak için sivilcelerin asla sıkılmaması gerekir. Piyasada bulunan birçok kozmetik ürünler bulunmaktadır. Bunlar birçok kimyasal maddenin sentezlenerek elde edildiği ve maddi yönden pahalı olduğundan dolayı, kişi yarardan çok zarar görmektedir. Cilt doktorlarının da önerdiği gibi sivilce lekeleri için doğal çözümler içeren yöntemlere yönelmek daha sağlıklıdır.


Sivilce lekeleri için doğal çözüm yöntemleri nelerdir?


Bal ve tarçın maskesi: 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını iyice karıştırın. Hazırlanan bu maske dairesel hareketlerle cildinize iyice yedirin. Bu maske yüzünüzde en az 20 dakika kalmalıdır. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bal ve tarçın antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için mükemmel bir maskedir. Ayrıca bu maske cildi rahatlatır ve cilde sağlıklı bir parlaklık verir.

Elma sirkesi: 1 bardak suyun içine, bardağın dörtte biri kadar elma sirkesi ilave edin. Pamuk yardımıyla dairesel hareketlerle cildinize sürün. Bu maske 10 dakika yüzünüzde kalsın. Sonrasında yüzünüzü durulayın. Elma sirkesi cildin Ph dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Bunun yanında cildi temizler, ciltte kan dolaşımını arttırır.

Papaya maskesi: 1 tane taze papayayı iyice ezdikten sonra cildinize uygulayın. Papaya irin önlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan papain adı verilen bir enzim içerir.

Çilek ve bal maskesi: 3 adet çileği iyice yıkayıp, püre haline getirin. 2 çay kaşığı bal ile iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi en az 1 ay boyunca haftada 2 defa uygulayın. Çilek, ciltte gözeneklerini açar ve bir miktarda olsa bakteriler üzerinde etkilidir.

Karbonat maskesi: Karbonat ve suyu koyu bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Bu maskeyi 2 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize iyice yedirin. 15 dakika sonra yüzünüzü durulayın. Karbonat, cilt üzerinde bulunan bakteri ve mantarı yok eder.

Limon maskesi: Limonu bir kaba sıkın ve pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Bir miktar yoğurtta ilave edebilirsiniz. 10-15 dakika sonra yüzünüzü durulayın. Limon, her türlü cilt tipine uygundur. Limon, yüzünüzü gerdirerek, sivilceleri kurutmaya başlar. Ayrıca cilt beyazlatıcı etkisi de bulunmaktadır.

Aspirin maskesi: Küçük bir kabın içerisine aspirin ve az miktarda suyu karıştırın. Bu maskeyi pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz. 30 dakika beklettikten sonra ıslak bir bezle silebilirsiniz. Aspirin iltihap önleyici ve sivilce kurutucu özelliği bulunmaktadır.

Zerdeçal maskesi: Zerdeçalı bir miktar bal ile karıştırıp cildinize sürün. Zerdeçal, cilt sorunlarını tedavi etmede eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Bu uygulamaların yanında cildin sağlığı için bol su içilmelidir. Bunun yanında cildin temiz tutulması da önemlidir. Ayrıca cildin kurumasını engellemek için nemlendirici kullanılmalıdır.

Sivilce Lekelerine Çözüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sırtta Kahverengi Leke Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Kahverengi Leke Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Gebelikte Kahverengi Leke

Gebelikte Kahverengi Leke

İbrahim Saraçoğlu Sivilce Lekeleri

İbrahim Saraçoğlu Sivilce Lekeleri

Boğazda Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dilde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dilde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sarı Leke Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Leke Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6