Beyaz Güneş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyaz Güneş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Güneş Lekeleri, Sağlıklı bir cilde sahip olduğunu düşünen bir insanın bile bir anda yüzünde beyaz lekeler belirebilir. Genellikle zararsızdır bu lekeler. Farklı nedenlerden dolayı ciltte beyaz lekeler belirebilir. Beyaz lekeler genellikle vücudun belirli bir alanında derinin büyük bölümünde olabilir. Bu lekelerin olduğu bölgelerde tahriş ve kaşıntı olabilir. Yüzdeki bu beyaz lekelerin farklı nedenleri olabilir. Nedenlerinden bazılarını anlamak tedavide yararlı olacaktır. Ayrıca, insanlarda oluşabilecek kimi durumlardan kaçınmada yardımcı olabilir.


Samyeli


Kronik mantar enfeksiyonu olarak tanımlanır. Bu enfeksiyon olası sivilcelere engel olarak deride renksiz, yer yer oluşan lekelere neden olur. Vücudun değişik alanlarında beliren bu lekelerin rengi etrafındaki deriden daha açık ya da daha koyu renkte olabilir. Genellikle erkeklerde sırt ve gövde kısmını etkilemektedir. Güneş ışığı, yağlı cilt, nemli hava, sıcak ve aşırı terlemeye maruz kalınırsa beliren bu yaralar kötüye gidebilir.


Ala hastalığı


Bu hastalık, derinin pigmentasyon kaybıyla sonuçlanan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu beyaz lekeler, sanki de derinin bir parçasıymış gibi hissettirir. Ala hastalığı henüz tam olarak anlaşılıp bazı konularda açıklığa kavuşmuş değildir fakat oto bağışıklık sistemi hastalığı olduğu düşünülmektedir. Hafif bir travma ala hastalığının ilerlemesine sebep olabilir Yüz, eller ve ayaklar, genital bölgeyi, dirsekleri etkileyebilir.


Güneş Lekesi nedenleri?


Sebebi çoğu zaman güneş hasarına bağlıdır. Dağlık yüksek yerlerde (Atmosfer buralarda daha ince olduğu için ultraviyole ışınları daha fazladır), sivilce tedavileri esnasında güneşten yeterince korunmayanlarda çok güneşlenenlerde, deniz kenarında, sahilde büyümüş olanlarda, yeşillik açısından fakir yerlerde büyüyenlerde (Klorofil ultraviyole ışınları emer, bitki olmayan yerler ultraviyole ışınları yansıtır), karlı dönemi uzun olan bölgelerde yaşayanlarda (Kar güneş ışınlarını yansıtarak yoğunlaştırır), lazer veya peeling yaptırıp güneşten korunmayı ihmal edenlerde görülme oranı daha yüksektir. Güneş lekelerinin esmerlerde ve buğday tenlilerde melazma (Güneş lekesi) görülme olasılığı beyaz tenlilere göre daha yüksektir. Bununla birlikte beyaz tenlilerde de melazma (Güneş lekesi) görülebilir.

Ayrıca melazmanın strese bağlı olarak da meydana gelebileceği düşünülmektedir. Stres esnasında salgılanan hormonlar renk hücrelerinde değişikliğe neden olmaktadır.

Etkin faktörlerden bir diğeri hormonal sebeblerdir. Hamileliklerde, doğum kontrol haplarını kullananlarda, hormon tedavisi görenlerde güneş lekesi görülebilmektedir. Hormonlar renk hücrelerinin daha fazla çalışmasına neden olmaktadır. Melazma hamilelik lekesi olarak da adlandırılmaktadır.


Melazma (Güneş lekesi) tedavisinde leke kremleri nasıl etkili olur?

Leke giderici kremlerin çoğunluğu renk hücresinde renk maddesinin yapımını bloke ederek etkili olmaktadır. Bu ilaçlar kullanıldığında renk hücrelerinin çalışmasını geçici olarak engeller ve renk açılır. İlaç kesildiğinde renk hücrelerinin çalışma hızları normale döner ve leke tekrar görünür hale gelir. Günümüzdeki kremler renk maddesi yapımını durdurmak yerine, hücrelerin stresini azaltan antioksidanlar yoluyla etkili olmaktadır. Maruz kaldığı stres azalan hücrelerin çalışması normale dönebilmektedir. Geleceğin leke kremlerinin bu şekilde olacağı öngörülmektedir.


Melazma (Güneş lekesi) tedavisinde kimyasal peelingler nasıl etkili olur?

Melazma tedavisinde kimyasal peelingler deriyi soyarak ve yenileyerek etkili olur. Son zamanlarda kimyasal peelinglerin içine lekelere karşı etkili maddeler katılarak, birkaç çeşit asit kombinesiyle daha etkili peeling çeşitleri geliştirilmiştir. Derin kimyasal peelingler kılcal damarca zengin, kızarık ciltlerde ve çok esmer tenli olan hastalara uygun değildirler. Bu tür ciltlerde kimyasal peelingin aşırı etkisi renk hücrelerini uyararak lekenin koyulaşmasına sebep olabilir. Cildi açık renk olan ve hassas olmayan hastalara çok yüksek asit solüsyonlarını uygulamadan, hafif asitlerle kimyasal peeling uygulaması yapılabilir.

Beyaz Güneş Lekeleri Yorumları

soru

Güllü

03 Eylül 2018 Pazartesi

İyi günler ben size bir soru sormak istiyorum alaca hastalığına neler sebep olur?Bunun bir tedavisi var mıdır? Yoksa bu lekeler ömür boyu kalıcı mıdır? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Özgüner

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba Bu hastalık, derinin pigmentasyon kaybıyla sonuçlanan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu beyaz lekeler, sanki de derinin bir parçasıymış gibi hissettirir. Ala hastalığı henüz tam olarak anlaşılıp bazı konularda açıklığa kavuşmuş değildir fakat oto bağışıklık sistemi hastalığı olduğu düşünülmektedir.Yüz, eller ve ayaklar, genital bölgeyi, dirsekleri etkileyebilir.çoğunluklu kalıcıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ciltteki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Ciltteki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Lekeleri Nasıl Gecer?

Hamilelik Lekeleri Nasıl Gecer?

Kırmızı Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Kırmızı Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi

Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi

Yüzde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ben Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Ben Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Deride Lekeler Neden Olur?

Deride Lekeler Neden Olur?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6