Sırtta Leke ve Kaşıntı Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırtta Leke ve Kaşıntı Nedenleri?

Sırtta leke, daha çok kaşıntı sonucu oluşan bir alerjik reaksiyondur. Kaşıntı hissi oluşan bölgenin sürekli kaşınması kızarıklıkları meydana getirir. Oldukça sıkıntı veren bu kızarıklıklar daha sonra kabuklu yaralara kabuklu yaralardan da sırtta lekelere dönüşebilmektedir.


Sırtta Leke ve Kaşıntı Neden Olur?


Sırtta leke ve kaşıntı alerjik bir reaksiyon nedeniyle gözükebilir. Evlerimizde kullandığımız deterjan temizlik malzemeleri şampuan gibi kimyasal maddelerin yanı sıra alerjik reaksiyonun nedeni gıdasal yiyecekler de olabilir. Alerjiden kaynaklı sırtta leke ve kaşıntılar kısa sürelidir ve kısa zamanda geçer. Ancak lekenin sebebi alerjik reaksiyondan başka birçok nedeni olabilir. Mantar enfeksiyonu cilt hastalıkları ya da cildin aşırı kuruluğu neden olabilmektedir.

Mantar Enfeksiyonu: Sırtta lekenin bir diğer nedeni olan mantar enfeksiyonları mantarların neden olduğu küçümsenmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Öyle ki tedavi edilmezse başka hastalıklara da neden olabilirler. Enfeksiyon tedavi edilmedikçe ve ilerledikçe kızarıklıklar kaşıntılar ve lekeler artar. Daha da ilerlemesi durumunda deri pul-pul olur soyulur ve dökülür. Bu yüzden ihmal edilmemeli fark edildiği gibi doktora gidip tedaviye başlanılmalıdır.

Aşırı Kuru Cilt: Sırtta lekelerin aşırı kuru ve yağsız ciltlerle doğrudan bir ilişkisi vardır. Kuru ve yağsız bir cilt kaşıntı ve kızarıklıklara kızarıklıklar da sırtta lekelere neden olabilmektedir. Yağ bazlı nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Bu kremler ile kuruluk giderilebilir ve kaşıntı kızarıklıklar sırtta leke sorunu hal olur.

Cilt Hastalıkları: Sırtta lekelerin sebebi cilt hastalıkları olabilir. Cilt hastalıkları ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıklardır. Cilt hastalıklarının belirtileri yine kaşıntı ve kızarıklıklardır. Cilt hastalıklarının en sık karşılaşılan türü akne ve sivilcelerdir. Bunun yanı sıra egzama cilt kalınlaşması hatta ve hatta cilt kanseri bile bu kategoriye girer.


Deride Lekelenmelerin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Deride lekelenmelerin sebebi eğer alerjik reaksiyon ise zaten birkaç güne geçecektir. Ciltte kuruluk deride lekelenmelere sebep oluyorsa sabah akşam uygulayacağımız yağ bazlı cilt nemlendirici kremler bu sorunumuz ortadan kaldırır. Ancak lekelenmelerin sebebi mantar veya cilt hastalıkları ise mutlaka bir cildiye uzmanına gidilmeli sorun tespit edilmeli ve tedaviye başlanılmalıdır.

Sırtta Leke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Göğüste Leke Neden Olur?

Göğüste Leke Neden Olur?

Bebeklerde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Kahverengi Lekeler?

Yüzdeki Kahverengi Lekeler?

Ben Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Ben Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Lazerle Leke Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Lazerle Leke Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Ciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6