Vücutta Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücutta Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta kırmızı lekeler, hemen hemen her yaşta birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen durumlardandır. Bu lekeler bazen son derece tehlikeli olsa da bazen son derece basit nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu durumun nedeni kesinlikle hızlı bir şekilde öğrenilmelidir. Aksi durumlarda vücuttaki kırmızı lekeler hızlı bir şekilde yayılarak sadece estetik güzelliğin bozulmasına değil daha birçok sorunun meydana gelmesine neden olabilmektedir. Vücutta en çok kollarda ve bacaklarda görülen kırmızı leke problemleri bazen kişilerin yüzlerinde de görülebilmektedir. Bu lekelerin görülme nedenleri arasında tehlikeli durumlarda yer aldığı için bu sorunlar kesinlikle önemsenmesi gereken problemlerdir. İnsanlarda görülen bu problemler birçok zaman vücudun alerjik durumlar ile reaksiyonu sonucunda oluşan problemler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle görülen sorunlar da aslında oldukça tehlikeli olabilmektedir. Özellikle vücudun alerjik reaksiyonlara girdiği durumlar hala geçerli ise vücutta oluşan kırmızı lekeler çok hızlı bir şekilde oluşuma devam edecektir. Eğer sorun alerjik ise kırmızı lekelerin başlamasından bir iki saat öncesine dönerek alerjiye neden olacak maddelerle temas kurup kurmadığınıza göz atın ve son saatlerde farklı maddelerle temas etmişseniz bir süre o maddelerden uzak durun.


Nedenleri

  • Ciltte kırmızı lekeler bazen böcek ısırmalarından dolayı meydana gelmektedir. Özellikle vücudu böcek ısırığına karşı bağışıklık kazanmamış olan ve daha çok şehir bölgelerinde yaşayan kişilerin daha doğal ortamlarda bulunması durumunda tek bir böcek ısırması bile kişilerde yaklaşık 1-2 hafta kadar sürebilecek kırmızı lekelere neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer sorun büyümüyorsa korkulacak bir şey olmaz.
  • Bir diğer neden ise kızamık sorunlarıdır. Bu sorunlar ise genellikle çocukluk yaşlarında bulaşıcı olarak görülen ve son derece şiddetli geçen hastalıklardır. Kızamık hastalığında vücutta kırmızı lekeler görülür ve aynı zamanda yüksek ateş, baş ağrısı gibi durumlar görülebilmektedir. Bunun için en doğru şey ise yine doktor testleri ile teşhis koyulmasıdır.
  • Zona hastalığı bu sorunların görülebilmesinde çok büyük etkileri olan hastalıklar arasındadır. Zona hastalığı ile kişilerde çokça görülen vücutta kırmızı lekeler oldukça etkindir. Fakat kızarıklıkların nedeni bu hastalı olduğunda bu kızarıklar da aşırı kaşıntı durumları yaşanabilmektedir. Bu durumda da yapılacak olan tedaviler için doktor muayenesi şarttır.
Genel olarak vücutta oluşan kırmızı leke sorunlarında kişilerde farkı hastalıklar neden olmaktadır. Bu nedenle oluşan kırmızı lekeler tek başına değil de farklı sorunlarla birlikte değerlendirilmelidir. Bu duruma neden olan diğer durumlar ise; Güneş alerjisi, purpara hastalığı, doğum durumları, İklim koşulları, uyuz hastalığı, hijyen eksikliği ve diğer alerjik sorunlardır.


Genel olarak


Büyüklükleri ve çeşitleri farklılıklar gösteren vücutta kırmızı lekeler bazen çok büyük ya da çok küçük olarak görülebilmektedir. Yani bu durum son derece değişkendir. Bu durumun yanında bazen lösemi belirtileri bu gibi durumlar olabildiği için kesinlikle önemsenmesi gereken durumlardır. Bazen oluşan kırmızı lekeler kalıcı olabilmektedir. Bu durumlarda eğer leke sayısı bir veya birkaç ile sınırlı ise bu durumlarda lazer tedavilerine başvurulabilir. Bu tedavi ise genellikle doktorlar tarafından yapılan bazı testler sonucunda uygulanır. Son olarak belirtmek isterim ki bu gibi kırmızı lekeler vücutta ağrıya ya da şiddetli kaşıntılara neden olabilmektedir. Bu durumlarda kaşımamanız sağlık açısından çok daha iyidir.

Vücutta Kırmızı Lekeler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Diş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Diş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Bacaktaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Bacaktaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Gözde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6