Dilde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dilde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Siyah Leke, Zaman zaman dilin üzerinde siyah, sarı ve yeşil gibi lekeler görülebilmektedir. Dilde görülen bu lekelerin temel sebebi dil bölgesinde oluşan bakterilerdir. Dil üzerinde az miktarda leke görülüyor ve bunların yanında ağız kokusu gözleniyorsa, ciddi bir problem teşkil etmemektedir. Fakat kimi zaman dil üzerindeki siyah lekeler ağır ağız kokularıyla da görülmektedir. Ağız kokusuyla görülen dil üzerindeki lekeler, patolojik bir hal olabileceğinden bazı hastalıkların işareti olabilmektedir.

Dil üzerindeki renk değişimlerinin ve lekelerin sabah aç karnına muayene edilmelidir. Çünkü gün içinde alınan gıdalar ve besinler dilde geçici süreliğine renk değişimlerine ve lekelenmelere sebep olabilmektedir. Dil üzerinde siyahlaşma ciddi hastalıkların işareti olabilmektedir. Genellikle sigara ve alkol kullanan bireylerde, dil üzerinde siyahlaşma ve kahverengi leke problemleri daha çok görülmektedir.

Dilde siyah leke nedenleri: Sigara ve alkol dışında yanlış beslenme alışkanlıkları ve enfeksiyon gibi hastalıklar da dil üzerinde siyah lekelerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Her siyah leke bir tehlikeyi göstermez. Bazen hafif derecede siyah leke oluşurken bazı bireylerde koyu siyah benekler oluşabilir. Dilde oluşan siyah lekeler, yapısal bozukluklar, kimyasala maruz kalma, kıllı dil sendromu ve kanser kaynaklı oluşabilir. Dildeki siyah lekeler, yanlardan başlayarak ortaya doğru yayılabilir. Lekelerde oluşan koyuluk, bazı bireylerde gri ve kahverengi olabilir. Bazı bireylerde ağrı bazılarında ise hiçbir rahatsızlık olmayabilir.

Yapısal bozukluklar: Hiperpigmentasyon yani ağız dokusu tümörü, dilde siyah lekelere sebep olur. Dilde oluşan doğum lekesi olan bu durum tamamen doğuşsaldır.

Kimyasala maruz kalma: Çok nadir olarak dil komple siyah olabilir. Kimyasallara uzun süre maruz kalmak, dilin rengini geçici olarak siyaha çevirebilir. Bazı mide ilaçlarında bulunan kimyasallarda bu etkiyi yapar.

Kıllı dil sendromu: Kıllı dil sendromunda dil siyaha dönmektedir. Alkol, tütün ve antibiyotik kullanımında dilde küçük siyah lekeler oluşabilir. Başlıca sebep dilde mantar oluşmasıdır. Zaman içerisinde tüm dile yayılarak siyahlaşma oluşabilir.

Ağız piercingleri: Ağız piercingi yapılırsa etrafında siyahlaşmalar oluşabilir. Bunun başlıca sebebi, dilin zedelenmesi, dilin piercingte olan metale maruz kalmasıdır.

Ağız kanseri: Ağız kanseri sebebi ile, dil siyaha dönebilir. Aslında ağız kanserinde dilin siyaha dönmesi, çok ender bir yan etkidir. Ağız kanserinde, yumrular ve siyah lekeler varsa hemen bir hekime gitmek gereklidir.

Dilde siyah leke tedavisi: Dilde siyah lekede ilk olarak ağız hijyenine dikkat etmek gereklidir. Dil, günde iki defa mutlaka fırçalanmalıdır. Alkolü azaltmak, sigarayı bırakmak, beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Eğer dilde lezyonlar oluştuysa mutlaka hekime gidilmelidir. Yutkunurken ağızda ağrı ve siyah dil lekeleri varsa, hemen bir hekime gidilmelidir. Dilde oluşan siyah lekelere, yumrular, ağrı eşlik ediyorsa ağız kanserinden kuşkulanılır.

Dilde oluşan siyah lekelerde kendiniz teşhis koymadan önce mutlaka uzmana gözükün. Bu durumda hekim hastalığın tanısını koyacak ve tedavinizi planlayacaktır. Unutulmaması gereken, dilde oluşan siyah lekelerin bazen çok basit bir sebep ile oluşmasıdır.

Dilde Siyah Leke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Güncel

Yüzdeki Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6