Bademcikte Beyaz Lekeler Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bademcikte Beyaz Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Bademcikte Beyaz Lekeler, boğazın iki yanında badem şeklinde olan lenfoid doku bölgelerine bademcik denmektedir. Yetişkinlere göre çocuklar da daha büyük bir yapıya sahip olan bademcikler vücudun ağız yolu ile dıştan gelebilecek mikrop ve hastalıklara karşı, oluşturdukları antikorlar ile savunma görevi üstlenmişlerdir. Ancak bazı durumlarda bakteri ve virüsler bu bölgede yerleşebilmekte ve ciddi enfeksiyonlara sebep verebilmektedir. Oluşan enfeksiyonların sonucu olarak da bademciklerde iltihaplanma oluşmaktadır. Bademcik iltihaplanması her yaşta görülebileceği gibi çocukluk yaşlarında görülme sıklığı daha fazladır. Bademcik bölgesin de oluşan bademciklerin iltihaplı durumu haricinde bu bölgede başka hastalıklar da oluşabilmektedir.

Bademcikte Beyaz Lekeler; ve bademcikteki şekil bozuklukları var olan enfeksiyondan oluşmaktadır. Bademcik de meydana gelen kızarıklık, şişme, ağrı gibi belirtiler var olan enfeksiyonun belirtileri arasındadır. Doktor muayenesinde bademcik üzerinde beyaz lekeler görülmesi de akla ilk enfeksiyonu getirmektedir. Bu beyaz lekelere bademcik taşları denmektedir. Bu taşlar bademcik bölgesinde apseden dolayı şekil bozukluklarına sebep olmaktadır. Bademcik taşı nedenleri arasında bademcik iltihabı hastalıkları, diş ve diş etinde bulunan apseler, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin bu bölgede fazla birikmesini sayabiliriz.

Kişi de bademcikte beyaz lekeler var ise bunun yanında halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, kas ağrısı ve üşüme gibi belirtilerde var ise ilk akla gelen beta mikrobu denilen bir bakterinin bademciklerde enfeksiyona yol açmış olacağı gelmektedir. Bu durumda hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek ve hekime görünmekte fayda vardır. Bademcik de bulunan beyaz lekeler doktorun vereceği antibiyotik türevi ilaçlar ile özellikle penisilin grubu ilaçlar ile iyileşme gösterecektir. Tedavi edilmeyen bademcik enfeksiyonları özellikle çocuklarda kalp romatizması, artrit, böbrek iltihabı gibi birçok hastalığa neden olabilmektedir.

Bademcikte Beyaz Lekeler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ciltteki Kahverengi Lekeler?

Ciltteki Kahverengi Lekeler?

Haber Bülteni

Güncel

Dilde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gözde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Leke Kapatıcının Etkileri

Leke Kapatıcının Etkileri

Dişlerdeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Dişlerdeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayakta Çıkan Kırmızı Lekele Nedenleri?

Ayakta Çıkan Kırmızı Lekele Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6