Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Leke, Özellikle burun üzerinde ve yüzün yağlı olan bölgelerinde oluşan siyah leke, çoğaldıkça daha görünür hal alır. Bu görüntü rahatsız edici olduğundan dolayı kişiler çeşitli maskelerle bu durumu düzeltmeye çalışır. Siyah lekeler aniden oluşmadığı gibi aniden yokta olmamaktadır. Bunun için öncelikle sabırlı olmak ve siyah leke oluşumunu engellemek amacıyla da cildimizi temiz tutmamız gerekmektedir. Yüzde ve burunda oluşan siyah lekelerin oluşmasının temel nedeni cilt bakımı ve cilt temizliğinin olmamasıdır. Siyah leke oluşumunu engellemek ve cilt bakımı yapılması için eczanelerde çeşitli cilt temizleme tonikleri vardır. Bunların çoğu düzenli olarak kullanıldığında siyah leke oluşumu durur ve var olan siyah lekeler kaybolur. Şayet cildiniz yağlıysa siyah leke oluşumuna daha çok dikkat etmek gerekir. Yağlı olan ciltlerde gözeneklerin tıkanması sonucunda, siyah lekelerin oluştuğu yerde biriken yağlar zamanla kurur ve siyah lekelerin çoğalmasına sebep olur. Siyah lekeleri elinizle sıkıp çıkarmaya çalışmamalıyız. Bu durum gözeneklerde bulunan hücrelerin zarar görmesine neden olarak iz bırakır. Yüzde oluşan çukurlu siyah lekelerin çoğu sivilce ve siyah lekelerin sıkılmasından kaynaklıdır. Bunun yerine önce cilde hafif sıcak suyla nemlilik oluşturalım ve daha sonra siyah lekeler için üretilmiş olan burun bantlarıyla bu lekeleri temizlemeye başlayalım. Unutmamak gerekir ki siyah lekeleri tek seferde geçirmek söz konusu olmaz. Düzenli olarak ve sürekli bir uygulama yapılmasıyla siyah lekelerin temizlenmesi uygun olacaktır. Siyah leke temizleme konusunda en önemli uygulamalardan biri buhar banyosudur. Bir tencerenin içerisine bir miktar su ilave ederek ısıtalım ve yüzünüzü çıkan su buharına tutalım. Buhar cildinize değdikçe cildimiz yumuşayacak ve gözeneklerin esnek olmasını sağlayacaktır. Bu şekilde ciltte biriken yağ ve toksinler çok daha hızlı bir şekilde dışarı atılacaktır.


Siyah Leke Oluşumu


Unutmamak gerekir ki siyah lekeler müdahale edilmedikleri zaman sivilceye dönüşürler ve dolayısıyla daha fazla soruna sebep olurlar. Bu nedenle gerekli olan önlemleri alarak siyah lekeleri daha oluşmadan engellemeliyiz ya da bir an önce onları deriye zarar vermeden ortadan kaldırmalıyız. Siyah lekeler vücuttaki yağın deri altında kuruyarak ve deri gözeneklerinden dışarı çıkmasıyla belirir. Bu yağlar gözeneklerden çıkarak havayla temas ettiğinde zaman içerisinde siyahlaşmaya başlar. Cildinizde siyah leke oluşmaması için yapılması gereken en önemli tedavi cildinizi her gün uygun olan yöntemlerle ve doğru ürünlerle temizlemek olacaktır. Her gün sabah ve akşam olmak üzere cilt tipinize uygun bir temizleyici yardımıyla cildinizi temizlemek ve cilt tipinize uygun nemlendiricilerle nemlendirmek siyah leke oluşumlarını yok edecektir. Düzenli olarak yapılan cilt temizleme uygulamalarından sonra istenildiği zaman peeling ve buhar banyosu da yapılarak siyah leke oluşumu minimal seviyeye indirilir.


Siyah Leke İçin Cilt Maskeleri

  • Siyah Leke İçin Yulaf Unu Maskesi: 1 yemek kaşığı kadar yulaf ununun içerisine yaklaşık olarak yarım fincan kadar su ilave ederek pişirelim. Hazırlanan un kıvam aldıktan sonra soğumasını bekleyerek siyah lekelerin olduğu bölgeye uygulayalım ve kurumasını bekleyelim. Uygulanan maske kuruduktan sonra yüzümüzü güzelce yıkayalım. Bu sayede siyah leke oluşumları giderilecektir.
  • Siyah Leke İçin Bal Maskesi: Bal cilt besleyici olduğundan ve nemlendirici özelliği olduğundan dolayı ciltteki siyah lekeler için kullanılır. Bir yemek kaşığı balı yüzünüze sürün ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Yüze uygulanan bal kuruduktan sonra yüzünüzü kâğıt havlu yardımıyla ıslatarak silin. Bu sayede bal uygulaması siyah lekeleri giderecektir. Bu uygulamaların yanı sıra limon ve yoğurt karışımı da siyah leke giderilmesinde kullanılan cilt maskesidir.

Siyah Leke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğüste Leke Neden Olur?

Göğüste Leke Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Doğum Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Doğum Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Eldeki Kahverengi Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Eldeki Kahverengi Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Ciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciğerde Leke Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Kahverengi Lekeler?

Yüzdeki Kahverengi Lekeler?

Güncel

Dişlerdeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Dişlerdeki Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Güncel

Doğum Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6