Deride Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Deride Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Deride kırmızı lekeler, yüzde veya vücudun başka yerlerinde küçük kırmızı noktaların görmek çoğunlukla bir alerjik reaksiyonun sonucudur. Cildiniz deterjana, zor kimyasallar içerir ev temizlik ürünlerine, sabuna, şampuana reaksiyon verebilir.

Alerjiye ilişkili kızarıklıklar çoğunlukla alerjene maruz kaldıktan 1-2 saat ardından meydana çıkar ve yeniden birkaç saat içerisinde spontane (Şayet alerjen ortadan kaldırılırsa) geçer. Kırmızı noktalarla beraber kaşıntı, ten kuruluğu ve pullanma görülebilir, Ciltte görülebilen inatçı, dağılan ve son bulmayan kırmızı noktalar ise akne, gıda alerjisi, haşere ısırığı, uyuz, kızamık benzeri başka hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bu yazımızda tendeki kırmızı noktaların ve kırmızı lekelerin nedenlerine değinecek, bu kırmızı nokta ve lekeler ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız.


Ciltte Görülebilen Kırmızı Noktalar ve Kırmızı Lekeler


Alerjiler haricinde ciltte görülebilen kırmızı noktaların ve kırmızı lekelerin sebepleri aşağıdaki birtakım rahatsızlıklardan bir tanesi olabilir.
 • Akne: Ten yüzeyinde bakterilerin birikmesiyle görülebilen akneler başlama evresinde küçük kırmızı nokta şeklindedir.
 • Kurdeşen: Çoğunlukla gıda alerjileri sebebiyle çocuklarda görülebilen kurdeşen bir tek veya gruplar şeklinde, vücudun farklı yerlerinde kırmızı noktalara sürükleyebilir.
 • Böcek Isırıkları: Birtakım haşere ısırıkları sivrisinek sokması benzeri bir noktada değil ısırılan alanda ve etrafında noktalar şeklinde görülebilir. Noktaların yer aldığı bölgeler kaşınabilir ve 1-2 saat içerisinde spontane geçer. Şayet kaşıntı geçmediyse ve ısırılan bölge şişmeye devam ediyorsa hekime gitmeniz gerekebilir.
 • Kızamık: Kızamık, vücudun enfeksiyona maruz kalmasından 11-12 gün ardından meydana çıkar ve çoğunlukla surat bölgesinden başlayarak beden bütününe otlar. Rehabilitasyonu için doktor denetimi gereklidir.
 • Uyuz: Ten üstünde küçük kırmızı noktalar veya erinin pul-pul olması uyuz bulguları içerisindedir. Çoğunlukla parmak içlerinde parmakların iç kesimlerinde başlar. Rehabilitasyonunda farklı kremler kullanılır.
 • Zona Hastalığı: Kaşıntılı ten lekeleri zona sağlık sorunu bulguları içerisindedir. Zonanın erken bulguları içinde ağrı, kaşıntı, yanma ve kaşınan bölgelerde karıncalanma yer alır. Rehabilitasyonu için doktor muayenesi gereklidir.
 • Güneş Alerjisi: Başka alerjenler benzeri güneş ışığı da birtakım kişilerde alerjiye yöntem açabilir. Dik savunma faktörlü güneş kremi kullanmak cildi savunmaya destekçi olabilir.
Ayrıca kişide güneş alerjisi olmasa da cildin fazla derecede UV ışınlarına maruz kalması da kızarıklığa, hassasiyete, ciltte lekelenmeye ve ağrıya yöntem açabilir.


Ciltteki Kırmızı Noktalar ve Kırmızı Lekeler ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Kırmızı noktalar zararsız olabileceği benzeri lösemi benzeri önemli rahatsızlıkların da işareti olabilir.
 • Kırmızı noktalar bir anda meydana çıkabilir veya uzunca bir periyot nihayetinde gelişebilir. Bu tamamı ile alt kısmında yatan rahatsızlığa bağlıdır.
 • Kırmızı lekeler ince ince veya çok kocaman olabilir, bedende küçük bir bölgeyi veya kocaman bir sahası kaplayabilir.
 • Kırmızı lekeler kaşınabilir veya ağrılı olabilir. Renkleri ise pembe, kıpkırmızı veya platonik kırmızı olabilir.
 • İğne ucu büyüklüğündeki kırmızı noktalar derinin altındaki kan damarlarının parçalanması neticesi meydana çıkmış olabilir ve menenjit benzeri yaşamı tehdit eden bir vaziyetin habercisi olabilir. Şayet sizde veya bir başkasında kırmızı kirlerle beraber boyun sertleşmesi, dik ateş, soluk almada zorlanma, kanlı dışkı, yüzde veya dilde şişme görülüyorsa ivedi bir olarak hekime gitmeniz gerekiyor.
 • Eğer kırmızı noktalar kalıcıysa veya semptomlar ile ilgili endişeleriniz varsa yeniden acilen hekime görünmeniz gerekiyor.
 • Uyarı: Yukarıda bulunan veriler tanı veya tedavi için kullanılmamalıdır.

Deride Kırmızı Lekeler Yorumları

soru

Tura

01 Ekim 2018 Pazartesi

Merhaba oğlum henüz 10 yaşında daha bugün okuldan geldikten sonra duşa soktum. Duşta iken bacaklarının arasında kırmızı lekeler ve kabartılar olduğunu fark ettim. Oğluma sordum kaşınmadığını söyledi. Ne anlama geliyor bu derideki kızarıklar?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücutta Kahverengi Lekeler

Vücutta Kahverengi Lekeler

Haber Bülteni

Güncel

Gebelikte Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

Bebeklerde Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

Güncel

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Çıkan Kırmızı Lekele Nedenleri?

Ayakta Çıkan Kırmızı Lekele Nedenleri?

Gebelikte Kahverengi Leke

Gebelikte Kahverengi Leke

Deride Lekeler Neden Olur?

Deride Lekeler Neden Olur?

Hamilelik Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Ciltteki Kahverengi Lekeler?

Ciltteki Kahverengi Lekeler?

Doğum Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6