Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi

Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi, kadınlarda sık rastlanan bir durumdur. Görülen lekeler kadınların kimi zaman normal kimi zaman ise normal olmayan durumlar nedeniyle gerçekleşen sorunlardır. Bu lekelerin oldukça farklı türleri ile karşılaşılabilir. Elbette görülen farklı türler ile birçok farklı neden de bu durumun oluşmasına katkı yapar.


Vajina Akıntıları


Vajinal akıntılardan biri adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntıdır. Sağlıklı her kadın her ay düzenli adet görmektedir. Bazı durumlarda kişiler adet bittikten sonra kahverengi leke gelmesi başta olmak üzere birçok farklı gelişmeyle karşı karşıya gelmektedirler. Bu gelişmeler kimi zaman kişiler için korkutucu olmaktadır, kimi zaman ise bu gibi durumlar herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Oluşan kahverengi lekelerin kıvamına ve kokusuna bakılarak doktor tarafından nedeni anlaşılabilir. Bu şekilde nedeni anlaşılamayan akıntılar ise yapılan laboratuvar testleri ile belirlenir. Bu yüzden kişilerin akıntılara kendilerinin neden bulmaya çalışmaları oldukça yanlıştır. Görülen lekeler için kesinlikle doktor muayenesinden geçilmelidir. Adetten sonra görülen kahverengi lekeler yoğunluğu, rengi ve kokusu kişiden kişiye farklılıklar gösterir.

Adet bittikten sonra kahverengi leke gelmesi çoğu zaman kişilerin korkmasına ve ciddi rahatsızlıklardan şüphelenmesine neden olur. Ancak bu lekeler Akıntı kaynaklıysa genellikle doğal bir durum olarak kabul edilir. Bu konudaki yapılan araştırmalarda bu durumun kişilere zarar verecek herhangi bir mahsur oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. En sağlıklı kadınlarda bile bu tür durumların görülmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu nedenle böyle bir sorunla karşılaşan kişilerin hemen korkmamaları ve bir Uzman doktora muayene olmaları gerekir. Akıntı eğer kaşıntı ve şişlik yapmıyorsa korkulacak ve telaş edilecek bir durum yoktur. Kahverengi lekelerin sebebi olan akıntılar çoğu zaman zarardan çok yarar sağlar. Rahimde ve rahim yolunda oluşan ölü doku ve ölü hücreler gibi şeylerin vücuttan bir şekilde atılması gerekir. İşte bu atılma vajinal akıntılar sayesinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.


Kanamalar


Adet bittikten sonra kahverengi leke gelmesi durumu kanama kaynaklı da olabilir. Bu durum kesinlikle ciddiye alınmalı ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kan lekesinin rengi ya da yoğunluğu farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Adet bittikten sonra kahverengi leke gelmesi adetten birkaç hafta sonra bile görülebilir. Bu tür sorunlara hazırlıklı olmak çok daha iyi olacaktır. Kahverengi lekeler adet döneminden sonra görüldüğü için rahimde kalan eski kan hücrelerinin sıvı olarak dışarı atılması nedeni ile oluşan bir durumdan da kaynaklanabilir. Kişi adet olduktan sonra rahmin bazı bölgelerinde kan saklı kalabilir. Bu kan kaldığı yerde pıhtı halini alır ve bu yüzden dışarı atılamaz. Adet dönemi ardından gelen günlerde bu pıhtılaşan kan vajina yolu ile atılır. Atılan kan genellikle vajina sıvısının etkisi ile kahverengi bir renk alır. Bu durum da çok normaldir. Her ne kadar bilinse bile bu durumların önemsenmesi gerekir. Aksi takdirde bu akıntıların altından başka nedenlerde baş gösterebilir. Bu sorunların ortaya çıkması halinde kesinlikle doktora başvurmak gerekir.

Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Gelmesi Yorumları

soru

Alagül

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhabalar. Adetim 3 gün önce bitti. Bu sefer ki adetimde oldukça kasık ağrısı ve mide bulantısı yaşadım. Adetim bittikten sonra akşamına kahverengi akıntı oldu ve kasıklarımda ağrılar devam ediyor. Sizce normal mi?

Cevap yaz
cevap

Belin

20 Eylül 2018 Perşembe

Geçmiş olsun adet sonrası kahverengi akıntı olabilir. Bu normaldir korkulacak bir şey yok. Ama Akıntının kokusu olduğundan daha kötü ise, bu sancı ve ağrılar devam ediyor ise mutlaka uzmana görünmeniz gerekir. Bu normal bir şey olabilmekte ama kist gibi birçok durumda da bu semptomlar görülmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Bacaktaki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Dilde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Akne Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Akne Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüz Lekeleri İçin Maske Nasıl Yapılır?

Yüz Lekeleri İçin Maske Nasıl Yapılır?

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltteki Kahverengi Lekeler?

Ciltteki Kahverengi Lekeler?

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Cilt Lekeleri ve Temizlenmesi

Gebelikte Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Cilt Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Leke Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Leke Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ciltte Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6