Ciltte Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciltte Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte kırmızı lekeler, yüzde ya da vücudun farklı bölgelerinde oluşan kırmızı lekeler genellikle bir alerjik reaksiyon sebepli olabilir. Cildin deterjana, kimyasal maddelere ve sabun gibi maddelere maruz kalması ciltte alerjik reaksiyona yol açabilir ve beraberinde kırmızı lekeler oluşabilir. Alerji nedeniyle ortaya çıkan kırmızı lekeler, genellikle alerjen maddeye maruz kaldıktan birkaç saat sonra oluşum gösterir ve kısa süre içinde kendiliğin yok olabilir. Ciltte oluşan kırmızı lekeler ile kaşıntı, döküntü, ciltte kuruma gibi şikâyetler de oluşabilir. Ciltte meydana gelen ve uzun süre geçmesine rağmen ortadan kaybolmayan kırmızı lekeler farklı hastalıkların belirtisi olarak yaşanabilir.


Ciltte Kırmızı Lekelerin Neden Olur?


Ciltte oluşan kırmızı lekeler alerjenler haricinde farklı sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunları;

Akne: Ciltte bakteri nedeniyle oluşum gösteren akneler, başlangıç aşamasında ufak kırmızı leke şeklinde kendini gösterir.

Kurdeşen: Kurdeşen özellikle gıda alerjisi nedeniyle oluşum gösteren bir cilt hastalığıdır. Tek tek ya da kümeler halinde ciltte kırmızı lekeler oluşabilir.

Böcek Sokmaları: Bazı böcek sokmalarında ciltte bölgelere yayılmış kırmızı lekeler oluşabilir. Lekelerin oluştuğu yerlerde kaşıntı ve şişlik söz konusu olabilir.

Uyuz: Cilt yüzeyinde ufak boyutta kırmızı lekeler ya da döküntülerin varlığı uyuz belirtileri arsında yer alır. Daha çok parmak ve parmak aralarında oluşan lekelerin tedavisi için farklı kremler mevcuttur.

Kızamık: Kızamık enfeksiyon nedeniyle oluşan bir sağlık sorunudur. Başlangıçta kızamık nedeniyle oluşan kırmızı lekeler yüz bölgesinde görülür ve zamanla tüm vücuda yayılır.

Zona Hastalığı: Ciltte oluşan ve kaşıntılı kırmızı lekeler zona hastalığının belirtisi olarak yaşanabilir. Leke ile beraber, kaşıntı, yanma ve uyuşukluk yaşanabilir.

Purpura Hastalığı: Purpura hastalığı ufak kan damarlarının zayıflaması sonucu oluşur. Kan damarlarının zayıflaması ve sızıntı yapması ciltte kırmızı lekelerin oluşmasına yol açar.

Hava Şartları: Aşırı soğuk ve kuru hava şartları ciltte kırmızı lekelerin oluşmasına yol açan faktörler arasındadır.

Hijyenik Olmayan Durumlar: Yeterli hijyeni sağlanmayan kıyafetleri giymek, yoğun bir aktivite sonrası duş almamak ciltte kırmızı lekelere neden olabilir.

Ciltteki kırmızı lekeler, bazen zararsız olabileceği gibi bazen lösemi olarak tanımlanan ciddi bir hastalığın belirtisi olarak yaşanabilir. Ciltte kırmızı lekeler aniden oluşabileceği gibi uzun bir süre zarfında da oluşum gösterebilir. Bu durum tamamen lekenin neden kaynaklandığına bağlıdır.

Toplu iğne başı kadar olan ve ciltte oluşan lekeler kan damarlarının parçalanması nedeniyle oluşabilir ve menenjit tarzı hayati risk taşıyan bir rahatsızlığı belirtisi olarak yaşanabilir. Kırmızı lekeler ile beraber, ateş, nefes almakta güçlük, dışkının kanlı olması, yüz ve dilde şişme gibi şikâyetler de yaşanıyorsa mutlaka kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ciltte kırmızı leke herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle oluşmamışsa bu tür lekeler evde basit maske tarifleri ile giderilebilir.


Ciltte Kırmızı Lekeler İçin Maske Tarifi

  • 2 tane havuç
  • Yeteri kadar sıvıyağ ve killi toprak
Hazırlanışı: Havuçlar katı meyve sıkacağına alınarak suyu çıkarılır. Elde edilen suyun içine yeteri kadar sıvıyağ ve killi toprak eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım kırmızı lekelerin bulunduğu bölgeye günde bir defa sürülür ve 10 dakika bekletilerek bol su ile yıkanır.


Ciltteki Kırmızı Lekeler İçin Maske Tarifi

  • 1 tane limon
  • 1 tane yumurta akı
Hazırlanışı: Yumurta akı uygun bir kâsenin içinde köpürene kadar çırpılır. Üzerine bir adet limon kabuğu rendesi eklenerek karıştırılır. Karışım krem kıvamında olmalıdır. Eğer kıvam krem kıvamından olmamışsa bir miktar daha limon kabuğu eklenebilir. Elde edilen karışım ciltteki kırmızı lekelere sürülerek 60 dakika bekletilir. Her gün düzenli uygulandığında ciltteki kırmızı lekelerin giderilmesini sağlar.

Ciltte Kırmızı Lekeler Yorumları

soru

Ecem

27 Eylül 2018 Perşembe

Bahar geldiğinde sürekli kollarım kaşınıyor. Bu yüzden kızarıklıklar oluştu ve cildimde kırmızı lekeler meydana geldi. Kremde sürdüm ancak hala bu lekeler geçmedi. Bu konuda ne yapabilirim? Alerjik etkenlerden ötürü mü bu sorun oluşuyor? Bu konuda daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğüste Leke Neden Olur?

Göğüste Leke Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Leke ve Kaşıntı Nedenleri?

Sırtta Leke ve Kaşıntı Nedenleri?

Leke Çıkarıcı İlaçlar ve Deterjanlar

Leke Çıkarıcı İlaçlar ve Deterjanlar

Ciltteki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Ciltteki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Bademcikte Beyaz Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Bademcikte Beyaz Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Güncel

Yüzdeki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6