Bacakta Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacakta Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kırmızı Lekeler, bacakta oluşan ve özellikle bayanlarda çok can sıkıcı olan kırmızı lekeler neden olur ve sebepleri nelerdir bu yazımızda bundan bahsedeceğiz. Bacakta kırmızı lekeler genellikle birden çok sebebe bağlı olarak görüldüğü bilinmektedir. Bacakta kırmızı lekelerin olmasının birinci sebebi olarak alerjik etkenler düşünülmektedir. Yani bu alerjik etkenler böcek sokmaları sonucunda oluşan durumlar olarak görülmektedir. Ayrıca bacakta oluşan kırmızı lekeler böcek sokmalarının dışında kişinin bazı gıda maddelerine bağlı olarak örneğin yumurta, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi alerjisi olması sebebi ile de oluşması söz konusudur. Eğer bacaklarda kırmızı lekeler oluşan kişinin bunun sebebinin alerjimi yoksa daha başka sağlık sorunları nedeni ile mi olup olmadığını anlaması için sağlık kuruluşlarında bir alerji testi yaptırması sorunun kök nedeninin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.


Bacakta Kırmızı Lekeler, Bulunduğu Yer ve Şekli


Evet kişinin bacağında oluşan kırmızı lekelerin yeri ve şeklide çok önemlidir. Mesela bacaktaki kırmızı lekeler bazı durumlarda deri üzerinde düz bazı durumlarda ise derinin üst kısmında görülen elle konulduğunda bile hissedile bilen pütürlü bir şekilde olması ve kırmızı lekelerin bacaktan ayaklara doğru temasının olup olmadığı bacakta kırmızı leke probleminin çözülmesi ve sorunun ortadan kaldırılması için çok önemlidir. Bu gibi sıkıntılar şile karşılaşan hastaların yani bacaklarında görülen kırmızı lekelerin alerji ya da böcek sokmaları sonucunda olmaması kişinin çok ciddi bir hastalık ile karşı karşıya kalması veya ciddi bir hastalığın neden olabileceği unutulmamalı ve acilen Uzman hekimlere başvurularak yapılacak birtakım testler ile sorunun nedeni araştırılmalı ve bulunmalıdır. Bacaklarda oluşan kırmızı lekeler kırmızı, mor veya kahverengi renklide olduğu görülebilir. Bacakta oluşan kırmızı lekelerin birçok alerjik sebepleri, hastalık nedenleri ve hatta güneş ışınlarının sebep olduğu da düşünülmektedir. Çok zayıf bir ihtimal de olsa bacakta kırmızı lekelerin özellikle bayanlarda tüy alma sonrasında ağda, jilet ve makineye bağlı olarak bu kırmızı lekelerin görülmesi de söz konusudur.


Bacakta Kırmızı Lekeler Neden Olur?


Yazımızda bacakta kırmızı lekenin alerjik veya böcek sokmalarından kaynaklı olacağından bahsettik bir de bütün bu sebeplerin dışında kişinin bacağında oluşan kırmızı lekelerin çeşitli ciddi sağlık sorunları ile de oluşabileceği unutulmamasının gerektiğinden de bahsettik. Şimdi bacakta kırmızı lekeler habercisi olabilecek ciddi hastalıkları sıralayalım.
 • Şeker hastalığı (Diyabet)
 • Atopik dermatit (Egzama)
 • Folikülit (Kıl kökü iltihabı)
 • Kontrakt dermatit (Cilt iltihabı)
 • Cilt kanseri
 • Sklero dermatit
Bacakta kırmızı lekelerin özellikle koyu kırmızı lekelerin sebeplerinin ilk başında cilt kanseri olabileceği unutulmamalı ve vakit kaybetmeden Uzman doktordan acil destek alınmalıdır.

Bacakta Kırmızı Lekeler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelik Lekeleri Nasıl Gecer?

Hamilelik Lekeleri Nasıl Gecer?

Leke Kapatıcının Etkileri

Leke Kapatıcının Etkileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kırmızı Leke Belirtileri ve Tedavisi

Leke Çıkarıcı İlaçlar ve Deterjanlar

Leke Çıkarıcı İlaçlar ve Deterjanlar

Beyaz Güneş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Güneş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Göz Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Lekesi Belirtileri ve Tedavisi

Kollarda Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Kollarda Kırmızı Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6