Hamilelikte Leke Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Leke Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte leke gelmesi; anne adaylarını çok ciddi strese sokar. Anne adayları dört gözle sağ salim bebeklerini kucaklarına alabilmek için sabırsızlanırken hiç ummadıkları bir anda leke gelmesi gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda yapılması gereken en önemli hamle hemen doktorunuza başvurmanızdır. Gebelikte kan gelmesi aslında bazen çok normal bir durumdur. Anne adayları için sancılanmaya ilave olarak iki belirti daha yaşanabilir. Bunlardan bir tanesi anne adayının suyunun gelmesidir. Diğer durum ise leke gelmesi halidir. Halk arasında doğum sancısı ile görülen bu leke gelme olayına nişan adı da verilir. Nişan denilmesinin en önemli nedeni ise doğumun başladığının habercisi olmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bebeğin hareketinin olup olmadığının tespitidir. Çünkü leke gelmesi başka durumların da habercisi olabilir. Doktorunuza acil olarak başvurduğunuzda bu kanamanın nedenini de öğrenebilirsiniz.


Gebeliğin ilk aylarında bazı anne adaylarından leke gelmesi neden olur?


Anne adaylarından ilk aylarda leke gelmesinin en temel nedeni düşük meydana gelme ihtimalinin bulunmasıdır. Ayrıca dış gebelik ya da bebeğin anne karnında ölmesi gibi nedenlerle de leke gelebilir. Leke gelmesine ilave olarak uzun süreli kusma, kasık ağrısı, iltihaplı bir akıntı ya da sık idrar yapma gibi belirtiler de yaşanmakta ise bu lekelerin görüldüğü andan itibaren hemen doktorunuza müracaat etmeyi ihmal etmeyin. Bu hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bazen ise bu kanama tamamen doğal bir olaydan kaynaklanabilir. Yani bebek anne rahmine yerleşirken tıpkı âdet kanaması gibi meydana gelen kanama halidir. Hatta bu durum ise eskiden halk arasında üstüne görme diye isimlendirilir. Ancak yine de bir kontrol için bir kadın doğum uzmanına başvurulmasında fayda bulunmaktadır.

Anne adaylarından gelen lekenin rengi eğer kahverengi renkte ise kırmızı renkteki lekelere göre daha az tehlike taşır. Fakat gittikçe renk kırmızı bir halde alabilir. Kahverengi akıntıların en temel sebebi cinsel ilişki esnasında zorlanma ya da bebeğin anne rahminde kendisine yer açmak için verdiği mücadelenin bir sonucu olabilir. Kahverengi lekeler daha çok hamileliğin ilk 2 ayı içerisinde meydana gelir. Unutmamak gerekir ki anne adaylarının vücutları bu döneminde normal kadınlara göre daha fazla östrojen hormonu salgılamaktadır. Bu östrojen hormonu ise akıntı oluşumunu normale göre daha fazla arttırır. Hamilelikte önemli olan husus akıntının rengidir. Lekenin rengi beyazdan kırmızı renge doğru gittikçe hamilelikte leke gelmesinin doğurduğu tehlike de artmaktadır.

Hamilelikte Leke Gelmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte Kahverengi Leke

Gebelikte Kahverengi Leke

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüz Lekeleri İçin Maske Nasıl Yapılır?

Yüz Lekeleri İçin Maske Nasıl Yapılır?

Sırttaki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Sırttaki Sivilce Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Leke Neden Olur?

Göğüste Leke Neden Olur?

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Vücutta beyaz Lekeler Neden Olur?

Güncel

Yüzde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6