Dilde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dilde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dilde beyaz leke, dilde oluşan beyaz lekeler değişik sebeplerden meydana gelebilmektedir. Dil üzerindeki beyaz lekeler ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Ağız kokusu tüketilen yiyecek ve içecekle alakalı olduğu kadar ağız içindeki birtakım rahatsızlıklardan da meydana gelebilmektedir. Dilin beyaz görünmesinin nedeni, dil üzerindeki bakteriler, ölü hücreler ve döküntülerden ileri gelmektedir. Bazı durumlarda da önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir.


Dildeki beyaz lekeler neden oluşur?

 • Ağız kokusunun olduğu durumlarda dilde beyaz lekeler oluşabilmektedir. Ağız kokusunun eşlik ettiği dildeki beyazlama durumu ülser gibi mide rahatsızlıklarına işaret edebilmektedir. Tek başına dil beyazlığı mide teşhisi için yeterli değildir. Başka bulgularında incelenip gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.
 • Dildeki beyaz lekelenmelerin sebeplerinden biri de dil yüzeyindeki pütürlerin iltihaplanmasından oluşur. Bu beyazlık iltihaplı tomurlar arasına yerleşen bakteriler, döküntüler ve ölü hücreler nedeni ile meydana gelir. Susuzluk, aşırı alkol ve sigara tüketimi, ateş ve sürekli ağızdan nefes alıp vermek dilde beyaz lekelere neden olur.
 • Dilde oluşan mantar dilde beyaz lekelenmenin nedenlerinden bir diğeridir. Halk arasında mantardan ziyade pamukçuk olarak bilinir. Bir tür enfeksiyon çeşididir. Ağız mukozasının dengesi bozulduğunda bakteri ve virüslerin etkisi ile dilde mantar meydana gelmesi dildeki beyaz lekeleri oluşturur. Dildeki beyazlamanın yanında yutkunma zorluğu ve ağız içinde yanma gibi şikâyetlerde meydana gelir. Mantar oluşumundan kaynaklı dildeki beyaz lekelenmenin nedeni bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Candida adı verilen mantar enfeksiyonu bu şekilde meydana gelmektedir. Bebeklerde çok daha fazla görülmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmediğinden bu durum çok sık yaşanır.
 • Kullanılan bazı antibiyotik ilaçlar ağız mukozasının florasını bozarak dilde beyaz lekeleri oluşturmaktadır.
 • Ağzın aşırı derecede kuru olması ağız kokusuna neden olmaktadır. Bundan dolayı da dilde beyaz leke şeklinde görülen plaklar oluşmaktadır. Tamamen ağız kuruluğundan dolayı meydana gelir.

Dildeki beyaz lekeler nasıl tedavi edilir?


Dildeki beyaz lekeler yukarıda belirttiğimiz çok çeşitli nedenlere dayalı olarak meydana geldiğinden temizlik ile alakalı olan beyazlama gerekli hijyen kurallarına ve ağız bakımına dikkat edilerek susuz kalınmama sureti ile giderilebilmektedir. Dildeki beyaz leke mantar enfeksiyonundan kaynaklı ise bebeklerde oluşan dil mantarında emzik, biberon gibi bebeğin kullandığı materyallerin mutlaka temizlenmesi gerekir ve bebeğin ağız bakımına dikkat edilmelidir. Yetişkinlerde ise bol bol B ve C vitamini alınmalıdır. Mideden kaynaklı dilde oluşan beyaz lekelerde mutlaka Uzman bir doktor ile görüşülmelidir.

Dilde Beyaz Leke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Güneş Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Deride Lekeler Neden Olur?

Deride Lekeler Neden Olur?

Güncel

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacaktaki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Bacaktaki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6