Boğazda Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boğazda Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda beyaz leke, hepimizin sorunlarından olmuşlardır. Hepimiz boğazımızda o rahatsız eden kaşıntıdan çok kez şikâyetçi olmuşuzdur. Bu rahatsızlığın nedeni ise mevsimsel alerji başlangıcı gibi basit nedenler olabilir ama bazı nedenler beklediğimizden daha ciddidir. Boğaz ağrısı bakteriden kaynaklı bir iltihap ise acilen tedavi gerektirir, tedavi edilmediği durumda tehlikeli sonuçlar doğurabilir.


Boğazda Beyaz Leke Belirtileri Nelerdir?


Hastalığın durumu ancak sağlık kuruluşları yapabilir. Ama bazı nedenler sizin de ikisi arasında ayrım yapmanızı sağlar. Acıya neden olan belirtiyi bulmak için ağzınızın içine bakmak doğru bir tercihtir. Streptokoklar boğazda içinde ve bademcikler üzerinde beyaz lekeler üretir ve de bu bölgenin kızarmasına ve şişmesine neden olur. Boğazın arka kısmında ise iltihaplanmalara neden olur Öksürük ile burun akıntıları boğazınızda acıya neden olabilir. Ancak bu belirtiler streptokokal farenjitin ortaya çıkması için yeterli belirtiler değildirler. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı bu gibi soğuk algınlığı belirtileri soğuk algınlığına neden olan bir virüsün oluşturduğu belirtilerdir. Soğuk algınlığı bazen ateşe sebep olur, fakat bu düşük dereceli bir ateştir.38 derece ve üzerindeki ateş genellikle streptokokal farenjit göstergesidir, ancak streptekokal farenjit düşük ateşlerde de meydana gelebilir. Hastalık tespiti için yalnızca ateş temel alınmamalıdır. Streptokokal farenjit boyundaki lenf düğümlerinin şişmesine ve hassaslaşmasına ve boğazda beyaz lekelere neden olur. Lenf düğümleri, vücutta mikropları yakalama ve yok etmekle görevlidir, Vücudun bir parçası iltihap kaptığında, en yakın lenf düğümleri işlerini yürütmek amacıyla şişer. Yani lenf düğümlerinin şişmesi durumu enfeksiyona işarettir. Soğuk algınlığı oluştuğunda boğazların ağrıması normal bir durumdur, fakat bu ağrı genellikle birkaç gün sonrasında geçer. Streptokokal farenjitte ise ağrı çok kalıcı, daha şiddetlidi ve uzun sürelidir. Bazı durumlarda ise streptokokal farenjit mide bulantısı ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklara da sebep olabilir. Streptekokal farenjitin nadir olarak da boyunda ve göğüste oluşan pul-pul döküntülerdir. Bu pürüzlü döküntülere sebep olan iltihap kırmızı iltihap olarak bilinir. Vücudun tümünde oluşan döküntü endişe verici olsa bile birkaç gün sonra azalmaya ve yok olmaya başlar. Antibiyotik tedavisi bu gibi streptokokal farenjit durumlarına karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.


Boğazda Beyaz Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?


Soğuk algınlığı ile streptokokal farenjit'i birbirinden ayıran en önemli faktör ise streptekoka bakterinin neden olmasıdır. Bu nedenle antibiyotik tedavisi hastalığın etkisini ve vaktini azaltır. Antibiyotik kullanılmadığı sürece iltihap kalp ve diğer organları da etkileyebilir ve farklı oluşumlara yol açabilir. Seyrek de görülse ciddi sonuçlara bile neden olur. Soğuk algınlığı sebeplerini antibiyotiklerle yok etmeye çalışmayın. Antibiyotikler virüsün neden olduğu hastalıklarda değil bakterinin neden olduğu hastalıklarda etkili olabilirler. Ayrıca gereksizce kullanılan antibiyotikler direncin artmasına neden olur. Ayrıca kullanılan antibiyotikler bakterilerin antibiyotiğe olan direncini yükseltir ve tedavi edilemez hale gelir. Soğuk algınlığından veya streptokokal farenjitten kaynaklanan boğaz ağrısı yaşıyor olun evde kendinize uygulayabileceğimiz bazı adımlar vardır. Örneğin tuzlu su ile boğazlarınız da çalkalama tekniği uygulama yapmak boğazınızı biraz olsun rahatlatacaktır. Bir bardak suya bir çay bardağı tuz katın, bu yöntem boğazınızın yumuşak kalmasını sağlayacak ve kaşıntı hissini azaltacaktır. Boğazınızın dış kısmına sıcak su ile ıslatılmış bir havlu yerleştirin ve sıcak baskı uygulayın. Boynunuzdaki lenf düğümlerinde şişme varsa, bu yöntem yatıştırıcı bir etki yaratabilir. Dondurma soğukluğuyla uyuşturma etkisini sağlarken, kremsi dokusu ile yutkunmayı kolaylaştırır. Dondurma hem genç hem de yaşlı hastalar için kullanılması tavsiye edilen bir ilaçtır.

Boğazda Beyaz Leke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücutta Kahverengi Lekeler

Vücutta Kahverengi Lekeler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dişteki Siyah Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Dişteki Siyah Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Lekeleri Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Lekeler Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Çıkan Kırmızı Lekele Nedenleri?

Ayakta Çıkan Kırmızı Lekele Nedenleri?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güncel

Leke Kapatıcının Etkileri

Leke Kapatıcının Etkileri

Güncel

Dişlerde Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Dişlerde Sigara Lekesi Nasıl Çıkar?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6