Çil Lekeleri Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil lekeleri, doğuştan olacağı gibi güneş gibi etkenlerden dolayı sonradan ciltte oluşan lekelerdir. Yazları güneşe çıkıldığından koyu ve yaygın iken kışları daha az ve soluk olurlar. Cildin ilk tabakasında, epidermiste oluşan çiller tedavi edilmesi gereken bir cilt sorunu değildir. Ancak fazla büyük ve koyu olmaları kişiye estetik açısından bir sıkıntı veriyorsa doğal ve tıbbi yollardan çözüme gidilebilir. Yüz, boyun, sırt, dekolte gibi güneş gören bölgelerde oluşan çiller daha çok açık ten ve hassas ciltlerde meydana gelir. Bir cilt hastalığı sayılmasa da cildin iyi korunmadığının göstergesi olan çillerin çoğalmaması için de önlemler alınmalıdır. Cildi fazla güneş ışınlarına maruz bırakmamak gerekmektedir. Eğer güzellik merkezlerinde profesyonel bir bakım yapılacaksa önce doktora danışmakta fayda vardır. Bitkisel doğal yöntemler ise evde uygulanabilir.


Çil lekeleri nasıl geçer?


Bir dermatoloğa danışıp çillerin zararsız olduğunu öğrendikten sonra çilleri yok etmek için birtakım doğal maske ve kimyasal tedavilere başlanabilir. Tüm yöntemlerin dışında güneşten konrumak gerekmektedir. Genetik olayların dışında güneşten dolayı oluşan çiller güneşe maruz kaldıkça çoğalıp deriye yerleşebilir. Tam faktörlü güneş kremi kullanmak, denize ve havuza gidildiğinde 2-3 saatte bir krem sürmeyi yenilemek gerekmektedir. Şapka kullanmak, uzun ince giysileri tercih etmek cildi güneşten korumaya yardımcı olacaktır.

Limon suyu kullanımı: Limon suyu cilt için adeta bir acısı görevini görür. Saçlar içinde uygulanabilir. Çil ve güneşten dolayı ciltte oluşan doğal lekeleri gidermek için kullanılır. Taze olarak sıkılmış limon suyunu bir pamuk yardımıyla cilde sürüp 10 dakika beklemek gerekmektedir. Sonrasında bol su ile cild temizlenir.

Beyazlatıcı krem kullanımı: Cildi normal rengine getirmeye yardımcı olan ürünlerdir. Eczane ve güzellik merkezlerinde bulunan birçok bilinen markanın ürünleri arasında olan beyazlatıcı ve aydınlatıcı gece ve gündüz kremleri çiller için bir çözüm olabilir. Bu tarz ürünlerde cilt tipine uygun olan kremi temin etmek önemlidir.

Mikrodermabrazyon yapımı: Cilt lekeleri için uygulanan bir yöntemdir. Basınçlı alüminyum parçaları kullanılıp üst deriyi soyup alt derinin üste çıkması sağlanır. Bu sayede ciltte bulunan leke ve çiller giderilir, cilt tazelenir, yenilenir. Bu yöntem yaşlanmayı da geciktirir. Güzellik merkezlerinde uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Lazer tedavisi uygulaması: Özellikle genetik çillerde uygulanacak bir yöntemdir. Çillerin koyuluğuna göre seans sayısı arttırılabilir. Uzmanlar tarafından uygulanması gereken lazer tedavisi cildin durumuna göre lekeleri tamamen yok edebilir.

Çil Lekeleri Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Deride Lekeler Neden Olur?

Deride Lekeler Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelik Lekeleri Nasıl Gecer?

Hamilelik Lekeleri Nasıl Gecer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6