Bebeklerde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Beyaz Leke, anneleri oldukça tedirgin eden kötü bir görüntüdür. Bebeklerdeki beyaz lekeler önemli hastalıkların başlangıcı olabilir. Bu beyaz lekeler pullu, kelebek tarzında beyaz lekelerin olduğu deri hastalıkları, deri tümörü ya da mantar gibi hastalıkların habercisi olarak meydana gelebilir. Bu konuda çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Çalışmaların sonunda bebekler de beyaz lekelerin cilde rengini veren hücre dokularının zarar görmesi veya bu renk veren hücrelerin görevini yerine getirmemesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Özellikle yaz aylarında bebeklerde beyaz lekeler daha sık görülür. Çünkü bu aylarda mantarların üreyebilmesi için tüm imkânlar mevcuttur. Bebeklerdeki beyaz lekeler cilde sürülmüş bir yapıştırıcı gibi görüntü veriyor. Bu aylarda annelerin daha dikkatli olması gerekiyor. Bebeklerin çok terlemesi veya pis kıyafetler içerisinde uzun süre bekletilmesi beyaz leke oluşumuna uygun ortamı hazırlar. Çıkan beyaz lekelerin ileride daha ciddi hastalıklar doğurmaması için derhal doktora gidilmesi gerekmektedir.


Bebeklerde beyaz leke sonuçları neler olabilir?

 • Beyaz lekeleri olan bebekler güneş ışınlarına çok maruz kalırlarsa güneşin zararlı olan UV ışınlarına fazlasıyla etkilenirler ve beyaz bölgelerdeki hücrelerin renk pigmentleri iyice parçalanır. Parçalanan deriyi geri onarmak için diğer renk pigmentleri daha çok çalışır ve bunların sonucunda vücut dengesi bozulur çok ciddi hastalıklar meydana gelir.
 • Beyaz lekeler başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu hastalıklarda bebeğinizin cildinde pullu ve kelebeğe benzeyen lekeler oluşur. Buda bağışıklık sistemindeki düzensizlikler sonucunda ortaya çıkar.
 • Bebeklerde beyaz leke, bebeklerin ileri dönemdeki tüm yaşamlarını etkileyebilir ve ciddi izler bırakabilir. Bu yüzden doktorunuza başvurun. Ayrıca bu beyaz lekeler kız bebekleriniz de daha çok görülür. Çünkü kız çocukları UV ışınlarından daha çok etkilenirler.

Bebeklerde beyaz leke oluşmasını engellemek için yapmanız gerekenler

 • Özellikle yaz aylarında bebeğinizi fazla sıkı giydirmeyin emin olun onlar da en az sizin kadar sıcaktan dolayı terliyor.
 • Bebeğiniz altını pislettiği zaman tüm işinizi bir kenara bırakıp altını temizleyin.
 • Güneş ışınları bebeğiniz için yararlıdır. Ama uzun süreli olarak bebeğinizin güneş ışınlarına maruz kalmasına izin vermeyin.
 • Bebeğiniz aylık haftalık kontrollerini yaptırın gerekli aşılarının tamamlandığına emin olun.
 • Bebeğinizin vücut temizliğine dikkat edin ve gerektiği kadar duş aldırın. (Yaz aylarında haftada 3-4 kez).

Bebeklerde beyaz leke tedavisi nasıl yapılır?


Beyaz leke oluşumunun ciddi bir sorun olduğunu söylemiştik. Yanlış tedavi yöntemleri ya da gelişi güzel sürülen kremler daha ciddi sorunlar yaratabilir. Bu yüzden bebeklerde beyaz leke tedavisi için doktorunuza başvurun.

Bebeklerde Beyaz Leke Yorumları

soru

Beyza

03 Kasım 2018 Cumartesi

Merhaba benim bebeğimin bacak aralarında beyaz beyaz lekeler var geçer diye bekledim fakat arttı geçmedi bu beyaz lekeler ne anlama geliyor nasıl geçer sebebi ne olabilir lütfen yardımcı olur musunuz?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Dilde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Siyah Leke Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6