Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciltte Beyaz Leke Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte beyaz leke, aslında birçok zaman çok büyük tehlikelere neden olmasa bile bazı insanlarda bu lekele oldukça tehlikeli olabilmektedir. Özellikle şişen ve zamanla büyüme gösteren ciltte beyaz lekeler, bazen oldukça tehlikelidir. Eğer cildinizdeki lekeler herhangi bir ağrıya neden olmuyorsa ya da zamanla değişim göstermiyorsa bu durumda cilt lekesinin sizlere herhangi bir zararı bulunmaz. Ben lekeleri genellikle kişilerde kalıtsal olarak görülen durumlardan olduğu için kişilerde aile içerisinde yayılarak kişiden kişiye geçebilir. Eğer beyaz lekeler lekesi sizlerde de mevcut ise ailenize baktığınızda ailede annede, babada, kardeşte bu gibi beyaz lekelerinin görülmesi muhtemeldir. Beyaz cilt lekeleri kişilerde sadece estetik olarak sorun haline gelmektedir. Bu nedenle bazı insanlar bu lekelerden herhangi bir şikâyet duymaz. Beyaz cilt lekeleri günümüzde bazı tedavi yöntemleri ile oldukça güvenli bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Beyaz lekelerinin tedavisinde birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin tümünde avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Beyaz cilt lekeleri genellikle kişilerde yüz bölgelerinde sorun haline gelmektedir. Bazı insanlarda birden fazla olan bu lekeler estetik olarak kişilerin çok büyük şekilde rahatsızlıklar duymasına neden olmaktadır.

Beyaz cilt lekeleri günümüzde lazer tedavisi ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bu tedaviler genellikle küçük ve zararsız olan beyaz lekelerde uygulanmaktadır. Lazer operasyonları yapılmadan önce detaylı olarak inceleme yapılmaktadır. Öncelikle kişide yapılacak kan testleri ile kişinin kanında farklı proteinlerin olup olmadığına bakılır. Eğer kişinin kanında herhangi bir problem yok ise bu durumda kişinin beyaz cilt lekelerine ışık yardımı ile daha yakından muayene yapılır. Eğer kişilerde herhangi bir sakınca yok ise bu durumda kişi operasyona hazırlanır. Ciltte beyaz leke lazer ile yapıldığında son derece ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle kesinlikle bu tür operasyonlardan korkmamak gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle doktorun detaylı muayene gerekmektedir. Bu tedavinin yanı sıra beyaz cilt lekeleri diğer bir yöntem olan cerrahi operasyonlar ile yapılmaktadır. Cerrahi olarak yapılacak olan leke tedavilerin kişilerin cilt lekelerinin büyüklüğü dikkate alınmaktadır. Lazer tedavisine göre çok daha sağlıklı ve çok daha olumlu sonuçlar elde edelen bu tedavi yönteminde genellikle büyük boyuttaki ben lekeleri alınmaktadır. Özellikle alınan ben lekeleri bu operasyon sayesinde her türlü zararlı ya da zararsız benler kişilerin vücudundan alınmaktadır. Bu sadeye kanser riskleri ortadan kalkmaktadır.

Bu tedavilerin yanı sıra günümüzde çok fazla uygulanmayan bir diğer tedavi ise beyaz cilt lekesinin dondurulması ve bu şekilde vücuttan uzaklaştırılması tedavisidir. Bu tür tedavilerden genellikle beklenilen sonuçlar alınamamaktadır. Beyaz lekeler üzerinde en eski tedavi yöntemi olan bu yöntem bazen kişilere yarar sağlaması düşünülürken zarar vermektedir. Bu nedenle bu yöntem çok fazla önerilmemektedir. Günümüzde insanların çokça merak ettikleri bir şey vardır ki beyaz cilt tedavilerinin riskinin olup olmadığıdır. Aslında ciltte beyaz leke operasyonları cerrahi olarak yapıldığında risk barındırmamasının yanında önceden bulunan risklerinde ortadan kalkması için büyük bir fayda sağlamaktadır. Bunun yanında lazerle yapılan operasyonlarda ise cilt lekeleri son derece yaygın olarak kullanılan bir durum olduğu için yan etkileri kişilerin aklına takılmaktadır. Bu operasyonun yan etkisi ameliyat sonrası oluşacak küçük izlerdir. Bu izler bazı kişilerde görülürken bazı kişilerde oluşmamaktadır. Bunun yanı sıra dondurma işleminde ise bazı riskler bulunmaktadır. Özellikle başarısız operasyonlardan sonra oluşan sorunlardır. Bu durum kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü operasyonlar başarısız olduğunda kişinin küçük beyaz lekesi daha da büyüyebilmektedir.

Ciltte Beyaz Leke Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Yüzdeki Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6